Riasztó adatok derültek ki a magyar munkáltatókról egy friss felmérésben: a munkavállalók 14 százalékát illette már szexista megjegyzéssel a főnöke, és 4 százalékot ért már szexuális zaklatás is. A válaszadók 35 százalékát érte már negatív megkülönböztetés, leginkább a dohányzás, a divatos ruhák hiánya, a nemi identitás, a politikai nézet és a gyerek miatt. A dolgozók 62 százaléka nem igazán vagy egyáltalán nem elégedett azzal, ahogy a főnöke viselkedik vele, és csak 12 százalék „abszolút igen”. A vélemények nem hízelgőek, nem véletlen, hogy csak a megkérdezettek 18 százaléka érzi kifejezetten jól magát a munkahelyén, 76 százalék viszont olyannyira elkeseredett, hogy szívesen be is húzna a főnökének – derült ki a Workforce felmérésének adataiból.
Csákvári Róbert, a Work Force ügyvezetője szerint sokan elfelejtik, hogy a nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb munkaerő hatékonyabban dolgozik, és ez sikeresebb céget eredményez. Mindez nemcsak a fizetésen, hanem igen jelentős részben a vezetőn múlik. Szerinte jó vezetőnek lenni nemcsak üzleti, hanem alapvető emberi norma és felelősség is, egy vezető sokak életéért felelős. Mindez abban az időszakban, amikor a munkaerőhiány miatt ma sok fizikai munkakörben könnyű állást váltani, így egy jó főnök a fluktuáció csökkentése szempontjából is HR-versenyelőny.
Nem olcsó mulatság a fluktuáció
Kutatásuk szerint az első helyeken az anyagi okok állnak azok között, amelyek miatt úgy dönt valaki, elhagyja az aktuális munkahelyét, a dobogó további fokain a túlterhelés és a stressz áll. Ríz Ádám Rávezető Projekt Kft. ügyvezető igazgatója szerint 2014-ben a munkahelyi stressz mintegy 440 milliárd forint veszteséget okozott a hazai gazdaságnak. A vállalatok többségénél a szükségesnél magasabb a stressz miatti hiányzások és a fluktuáció aránya, ami az érintett cégeknél folyamatosan komoly teljesítménycsökkenést okoz. Emiatt a kis-, közepes és nagyvállalatok átlagosan 4-5 százalékos bevételkiesést szenvednek el Magyarországon évente. (Mert nem a profik a drágák, hanem a kezdők!)
Az uniós átlag szerint a negatív következmények 50-60 százaléka a munkahelyi stressz számlájára írható. Magyarországon ugyanakkor a vállalatoknak alig 18 százaléka rendelkezik stresszkezelési cselekvési tervvel, noha az ügyvezető szerint a szervezeti stresszfaktorok jelentős részét egy jól átgondolt és következetesen megvalósított antistressz-akciótervvel gyorsan és hatékonyan lehetne kezelni. Hogy hogyan ismerhető fel a stressz, és mit tehetünk ellene, arról itt olvashat bővebben.
Hiánycikk a motiváció
Kiugróan kevés főnök bírja a kritikát, és kevesen motiválnak megfelelően, de a lehetséges főnöki erények közül a megértés és támogatás sem jellemző. Sok az agresszív vezető is, és az objektivitás hiánya, a közvetlen emberi kapcsolatok ápolása további gyengeség. Gyakran nem világosak a vezetői elvárások, és nehezen vállalható a hangnem is, amellyel kommunikálnak a beosztottakkal.
Úgy tűnik, a kritikát sem viselik jól a főnökök: mindössze 18 százalékuk fogadja meg többször is beosztottja javaslatát, 45 százalék szerint azonban a főnök nem fogadja szívesen őket, 27 százalék kifejezetten mérges lesz ilyen esetben, sőt, 32 százalékot már fenyegették kirúgással kritikája miatt. (Pedig a negatív kritika is segíthet!)
A legtipikusabb főnöki hibák közül a legmagasabb értéket (70%), a hatalommánia kapott, közel 67 százalék voksolt arra, hogy a főnök ugyan nem ad ki világosan feladatot, de azért leszúr, ha nem azt kapja, amire gondolt, és magas az aránya (58%) annak is, hogy kivételez e vezető, illetve, hogy nem építi a csapatát (57%). A megkérdezettek 54 százaléka érzi úgy, hogy megalázza a főnöke, de fontos beosztotti észrevétel az is, hogy a vezető nem tanít, nem támogat, illetve, hogy agresszív és törtető. Nem véletlen, hogy csak minden ötödik munkavállaló érzi jól magát a munkahelyén.