Hogyan költhetünk el mobilon egymilliót?

Míg néhány éve közel lehetetlen volt mobillal vásárolni, ma már szinte minden elérhető a karnyújtásnyira lévő okos készülékünk segítségével. Tanulságos végiggondolni, hogy mire költenénk el, ha hirtelen egymillió forintos keret állna a rendelkezésünkre. Hamar kiderül, hogy mára a bőség zavara lépett fel: alig győznénk letölteni és kezelni a sokféle alkalmazást, melyekkel vásárolhatunk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Ahogy azt a kutatások és a hétköznapi tapasztalataink is megerősítik, mobilunkat egyre több mindenre használjuk. Az okostelefonok korszakában a kapcsolattartás, fotózás, játék és munka mellett a pénzköltés egyik fontos eszköze is a telefon lett. Egy friss magyar kutatás válaszadóinak például 36 százaléka vásárolt mobillal az elmúlt fél évben. Bár nem tartunk még ott, hogy a telefon teljesen kiváltsa a pénztárcánkat, de egyre több területen helyettesíti a bankkártyát és a készpénzt.

A mobilfizetés Magyarországon ugyan az utóbbi években lett forró téma, fizetésre azonban régóta használjuk már a telefonunkat. Az SMS rendszerű mobilparkolás volt az első sikertörténet, ami megmutatta, hogy rövid idő alatt tömegek térnek át az apró dobálásáról a rövid szöveges üzenetek küldésére. Az okostelefonok megjelenésével az SMS idejétmúlttá vált, ma számos alkalmazás közül választhatunk, melyek még kényelmesebbé, olcsóbbá és gyorsabbá teszik a parkolást.

Egy másik, 7000 fős hazai felmérés szerint meglepően sokan, a megkérdezettek 89 százaléka csak legális szoftvert használ. Valószínűleg kevesen töltenek le olyan 200 dolláros alkalmazást, mely drágakő formájú widget-et tesz ki a képernyőre, de a fizetéssel bővíthető játékok vagy épp a reklámmentesség nagy vonzerőt jelent az alapból fizetős alkalmazások mellett. (Ezért is nagy hiba kihagyni a mobilra optimalizálást.)

Népszerűek a mobilbankolásra és csekkbefizetésre fejlesztett megoldások is, mint például a Díjnet, vagy a Posta alkalmazásai, és ez nem véletlen: a csekk QR kódja és a telefonon tárolt adatok gyakran kényelmesebbé teszik a pénzügyek intézését, mint ha PC-t használnánk. Online vásárlásra is sokan használják mobil eszközeiket: böngészőből ugyan kicsit körülményesebb a fizetési tranzakció, de mára szinte minden szolgáltató kínál appot is, mely a puszta rendelésen és fizetési lehetőségen kívül plusz szolgáltatásokat is nyújt. Például a H&M vagy a Zara alkalmazása divathíreket is kínál, míg a Tesco Bevásárlás tárolja a heti listánkat és kedvenceinket, így egy rövid buszozás alatt elintézhetjük a nagybevásárlást. Emellett például vehetünk repülőjegyet, foglalhatunk szállást, vagy böngészhetünk apróhirdetéseket is számítógépünk bekapcsolása nélkül.

A mobilfizetés lehetősége már a magyar boltokban és szórakozóhelyeken is megjelent. Különböző megoldások biztosítanak lehetőséget arra, hogy az egyes elfogadóhelyeken az okostelefonunkat használjuk a tranzakcióhoz. Összefoglalva elmondható, hogy ha kapunk egymillió forintot a mobilunkra, nem is olyan nehéz változatosan elköltenünk. A kérdés már csak annyi, hogy gyorsan vagy szépen beosztva élünk a lehetőséggel.

Szeretjük ingyen meggondolni magunkat
Elsősorban az online vásárlás kényelme miatt választják a magyarok a webshopokat, egyre többen és egyre gyakrabban. Hét százalékponttal nőtt a havi rendszerességgel online módon vásárlók aránya 2014 májusa óta, és az interneten alkalmanként vásárlók száma is emelkedett.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo