Bár 2010 óta minden turisztikai mutató folyamatost növekedést mutat, nemzetközi összehasonlításban gyengén szerepel a magyar turizmus – szögezte le a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója a Századvég Gazdaságkutató Zrt. által március 23-án szervezett Turizmus konferencián a turizmus.com szakportál beszámolója szerint.
Az áfacsökkentésre várnak
Zsidai Zoltán Roy közgazdász, étteremtulajdonos a munkaerőhiány enyhítésére tett javaslatot, úgy vélte egyszámjegyű áfával, a bérterhek csökkentésével, és a szervízdíj áfamentességével jelentősen nőhetnének az átlagbérek, amivel a külföldön dolgozókat is vissza lehetne csábítani az ágazatba. Úgy vélte, az állam a megfelelő szabályozói változásokkal lökést adhatna a szektornak. Megjegyezte, hogy a turizmusnak eddig nem volt stratégiája Magyarországon, amit annak neveznek, az inkább "gyenge főiskolai dolgozat" . A versenyképes gasztronómiához és turizmushoz ebben is eredményt kell elérni - mondta. Soha nem volt akkora az esélye a szektornak a magyar gazdaság legerősebb ágazatává válnia, mint most - összegezte az MTI közlése szerint.
Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége frissen megválasztott elnöke.a turizmus.com-nak adott kommentárjában örvendetesnek nevezte a további áfacsökkentésre való kormányzati nyitottságot, az ezzel elért megtakarításból a bérek növelését fedeznék, ami segíthetne visszafordítani az iparág folyamatosan romló munkaerő-megtartó képességét – mondta az elnök.
A vendéglátóhelyek áfacsökkentése egyelőre inkább komoly zavarokat okozott.
Béremelés nélkül nem fog menni
Regős Gábor, a Századvég kutatócsoport vezetője is azt erősítette meg, hogy szükség van béremelésre az ágazatban. Elmondta: a turizmusban a bérek a régióban a legalacsonyabbak, miközben az áfakulcs sem versenyképes, az uniós átlag ugyanis 11 százalék. Az áfacsökkentés miatti költségvetési kiesés 25 milliárd forint lehet, nagyobb költést feltételezve a nemzetközi turizmusmarketing miatt - mondta az MTI beszámolója szerint. Ismertetése szerint a turizmus a GDP 1,7 százalékát adja közvetlenül, közvetve 3,1 százalékát, a teljes foglalkoztatás 7,8 százalékát jelenti. A bruttó bér 2016-ban 166 ezer forint volt az ágazatban, míg a nemzetgazdasági átlag 263 ezer forint. A belföldi turizmusnak a vidék munkahelymegtartó képességében óriási szerepe van, a SZÉP-kártya fontos eszköze a belföldi turizmus élénkítésének - mondta. A régiós összehasonlítás szerint foglaltságban nem vagyunk lemaradva, de az átlagos szobaárban igen, így kevesebb bevételt tudnak elérni a magyarországi szállodák - jegyezte meg.