Az agglomerációban is kilőttek a lakásárak

A drágulás mindenhol érezhető, egyes szektorokban majdnem elérte a 20 százalékot. A főváros környéki ingatlantranzakciók közel 60 százaléka a déli és az északi agglomerációs szektorban zajlott tavaly.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai ingatlanpiaci változások a főváros és vidéki nagyvárosok után az agglomerációs településekre is begyűrűztek. A kiadott lakásépítési engedélyek száma és a beépíthető telkek árainak növekedése is alátámasztja a főváros környéki települések iránti érdeklődés újbóli emelkedését. A Duna House elemzése a használt ingatlanok árainak változását és az agglomeráció egyes szektorainak népszerűségét vizsgálta az elmúlt években. A drágulás mindenhol érezhető, egyes szektorokban majdnem elérte a 20%-ot. A főváros környéki ingatlantranzakciók közel 60%-a a déli és az északi agglomerációs szektorban zajlott tavaly.

Kép: Pixabay

A legnagyobb mértékű drágulás az északi (Dunakeszi, Fót, Göd, Vác) és a keleti (Veresegyház, Mogyoród, Gödöllő, Kistarcsa) agglomerációs szektort jellemezte. A keleti szektorban 2016 elején még az egyik legalacsonyabb árakon lehetett ingatlant vásárolni, a 17%-os emelkedésével tavaly már a középmezőnyben végzett. Az északi szektor a legnagyobb mértékű, 19%-os drágulással sem tudta behozni a legdrágább nyugati (Budakeszi, Budaörs, Törökbálint) és északnyugati (Szentendre, Solymár, Üröm, Pomáz) területeket. A déli (Érd, Szigetszentmiklós, Dunaharaszti) és a délkeleti (Vecsés, Üllő, Gyömrő) irányban kisebb mértékben, átlagosan 10%-kal emelkedtek az árak, de még így is a legolcsóbb agglomerációs városokat és településeket találjuk itt.

Így építhet családi házat telekvásárlás nélkül
Az évek óta tartó lakáspiaci boom miatt egyre nehezebb jó helyen fekvő, családi ház építésére alkalmas 300-1000 négyzetméteres telekhez jutni a fővárosban, és ez a folyamat a vidéki nagyvárosokban is látható.
2017-ben már az agglomeráció minden szektorában 200 ezer forint feletti átlagos négyzetméteráron lehetett ingatlant vásárolni, sőt, a drágább szektorokban ez az érték már a 300 ezer forinthoz közelített. A tranzakciós arányszámokat megvizsgálva az ingatlan adásvételi forgalom közel 60%-a a déli és az északi agglomerációs szektorban zajlott. Ezt a tendenciát a kedvezőbb árú, délen elhelyezkedő települések és a dinamikusan fejlődő északi szektor alakította.

„Az agglomerációban érdeklődő vásárlóink javarészt az állami támogatásokkal megvásárolható ikerházakat, családi házakat keresik mind Budaörs, mind Érd térségében, amelyek közül a budaörsi területek természetesen jelentősen drágábbak.” – nyilatkozta Breitner Tamás, a Duna House érdi és budaörsi irodájának értékesítési vezetője. „Az agglomeráció nyújtotta előnyök mellett az újépítésű házak esetében a minőségi tényezők is felértékelődtek, így egyre többen keresnek alternatív megoldásokat akár az energiaellátás, akár a fűtési megoldások között.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo