A szkeptikus környezetvédő

A klímadiskurzus egyik legellentmondásosabb alakja, aki a 2009-es koppenhágai klímacsúcs alatt azzal az agitatív címmel írt glosszát a New York Timesnak: „Ne fáradj a kibocsátáscsökkentéssel!". A 46 éves dán közgazdászprofesszor, Bjorn Lomborg úgy látja, pusztán kibocsátáscsökkentéssel nem vehetjük elejét a globális felmelegedésnek. Szerinte fejlesztenünk kellene, nem az emissziót regulázni és adóztatni: a zöld energiákat olcsóvá tenni, nem a fosszilist drágítani.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A klimatológusok tudománytalansággal vádolták - egy szakbizottság el is marasztalta - „A szkeptikus környezetvédő" című, 2001-ben megjelent könyvét - őt magát csak azért nem, mert nem szakember -, a zöldek viszont még mindig klímatagadónak tekintik Bjorn Lomborgot. Pedig nem cáfolja sem a klímaváltozás tényét, sem az emberi eredetét. Csak éppen azt merészelte mondani, hogy a felmelegedés még nem a világ vége. És leteremtette a környezetvédőket azért, hogy félelemkeltő retorikával próbálják jobb belátásra bírni az embereket. Megcáfolta a „Kellemetlen igazság" című 2006-os dokumentumfilmben rögzített Al Gore-előadás néhány sarkos állítását is.

A fenébe Kiotóval!

Ominózus könyvében, amely világszerte egy csapásra ismertté tette, kijelentette: a globális felmelegedés ügyét felfújták, és ezzel csak azt tudták elérni, hogy a kormányok rengeteg pénzt különítettek el olyan klímaprogramra, amivel legjobb esetben is csak elhanyagolható hatású hőmérséklet-csökkenést tudunk majd elérni. „A klímaváltozás százéves probléma, ne próbáljuk meg tíz év alatt megoldani" - vallja Lomborg. Az emissziócsökkentés kudarcait is felemlegeti, hogy a saját igazát védje. Az 1992-es Föld-csúcson Rióban 2000-re vállalták légszennyezésük csökkentését a gazdag országok. Nem tették meg. Már tudni lehet, hogy az 1997-ben Kiotóban megszabott mérsékléseket sem lesz képes 2012-re teljesíteni több állam (például Spanyolország, Kanada).

Ökológiai barkácsolás
A „geotech" és „geoengineering" gyűjtőnévvel illetett műszaki-mérnöki irányzat propagálójaként a légköri viszonyokba beavatkozó emberi innovációkban hisz. Hogy az üvegházgáz-pöfékelés visszafogása mellett más frontokon is kell nyomulnunk. A globális klíma ugyanis nemcsak az üvegházgázok koncentrációjával van összefüggésben, hanem a napsugarak intenzitásával, amelyeknek harminc százalékát a föld visszaveri az űrbe - ennek módosítása, növelése lehetséges, vagyis több ponton is bele lehet nyúlni ebbe a soktényezős képletbe. Önigazolásként hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államokban a Government Accountability Office (állami számvevőszék) épp tavaly adott ki egy jelentést a „geotechnológiák" lehetőségeiről. „A modernkori globális felmelegedés maga is a szándékolatlan »geomérnökösködés« következménye", mivel üvegházgázainkkal átalakítottuk a légkör tartalmát, s ezzel a klimatikus, ökológiai és időjárási folyamatokat, magyarázta a Time magazinban megjelent vezércikkében. Az irányzat kritikusai vallják: inkább a kibocsátást kellene csökkenteni a kockázatos, kétes kimenetelű megoldások bevetése helyett, melyek növelhetik az üvegházgáz-koncentrációt.

De elegendő ok ez arra, hogy elvessük az egész rendszert? Lomborg pontosan ezt csinálja. Úgy tűnik, mintha kidobná a fürdővízzel a gyereket. Mert azt vallja, hogy nem az ÜHG-kibocsátó eszközeinket, infrastruktúráinkat kell drágítani, hanem annak a módját megtalálni, hogyan lehetnek olcsóbban hozzáférhetők a zöld energiák. „A kiotói stílusú kibocsátásmérséklések csak költséges tévutak, amelyek eltérítenek igazi feladatunktól: ami az, hogy leszokjunk a fosszilis energiákról."

Lomborg 2009-es számításai azt mutatták, hogy a karbonárak kiotói rendszerben történt drágítása nem élénkítette a befektetést az alacsony karbontartalmú energiákat kidolgozó zöld szektorban (azt persze nem mondja, hogy ez a válságnak is betudható!). Pedig az alacsony karbontartalmú energiák létrehozása minden egyes dollárnyi befektetésre 16 dollár értékű produktumot eredményezne. A továbbhaladás a kiotói úton - emissziócsökkentés, kvótarendszer, fosszilis adó - azonban csak 30 centnyi értéket produkálna.

Az EU-nak évente 250 milliárd dollárjába kerül az emissziómérséklés, ami 2000 milliárd dollár elköltése után is mindössze 0,1 Celsius-fokos hőmérséklet-csökkentést eredményez majd. Magyarán: a kiotói eszközrendszer túl költséges, és nem elég hatékony. Lomborg ennél hathatósabb és sokrétűbb válságkezelést szorgalmaz.

Előremenekülés

A Copenhagen Business School professzoraként Lomborg gondolatköre megerősítésére közgazdászkollégáival - köztük négy Nobel-díjassal - létrehozta a Koppenhágai Konszenzus Központot, amely a globális problémák - klíma, emisszió, éhínség, népbetegségek, szegénység, írástudatlanság - megoldásának költség- és haszonoldalát elemzi. 2004 óta három konferenciát tartottak, az elsőről szóló könyvet a tekintélyes Cambridge University Press adta ki. A műhelymunka eredményeként harminc pontból álló „toplistát" vázoltak fel - ennek nagy részében a gyerekek tápanyagfelvétel-javításáról és a népegészséget célzó programokról van szó -, amelyben csak az utolsó két helyen tüntették fel a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését és ennek kutatását. Tizennegyedik helyen, vagyis a középmezőnyben szerepel viszont az alacsony karbontartalmú technológiákkal előálló K+F támogatásának növelése a GDP 0,2 százalékára, ami a jelenleg allokált összeg ötvenszerese.

Egy ilyen húzással éves szinten 30 milliárd dollárra növekednének e ráfordítások. Vagyis az alternatív energiák útjára lépés költsége csak töredéke lenne annak, amennyi növekedéstől a kiotói megszorítások miatt elesünk: az ugyanis 180 milliárd dollárnyi gazdasági tevékenység kiiktatását jelenti Lomborg szerint. Arról azonban elfelejtkezik a 180 milliárdos kiesés kapcsán, hogy ha ez mind mégiscsak megtörténne mint termelési/szolgáltatási folyamat, erőforrásokat igényelne, és szennyezne - vagyis további ökológiai károkat okozna. Arról nem is beszélve, hogy a kiotói megszorítások félredobása azzal járhatna, hogy fékező erők nélkül még inkább meglódulna a légszennyezés.

Lomborg végső soron évi 100 milliárd dollárt tart szükségesnek K+F-re költeni, világszinten. És bármennyire ócsárolja a hagyományos klímavédelmi eszközrendszert, azt azért ő is elismeri, hogy egy globális, CO2-tonnánként 7 dolláros fosszilis adó évi 250 milliárd dollárhoz juttatná a klímaharcot.

A nyíltan meleg Lomborgot 2001-ben a „Holnap vezetői" közé választotta a davosi Világgazdasági Fórum, 2004-ben a legbefolyásosabb gondolkodók közé sorolta a Time magazin, de a Foreign Policy szakfolyóirat is előkelő helyen tüntette fel egy hasonló listáján. Erénye, hogy hagyja távolba galoppozni a fantáziáját. Einstein mondásának szellemében új paradigmákkal akarja megoldani a felmerült válságot, hiszen a régiek hasznavehetetlenek, mert azok hozták létre a krízist. Lomborg egy futurológus kíváncsiságával hozakodik elő a legkülönfélébb - időnként talán hajmeresztő - elképzelésekkel, amelyek környezetkímélő megoldást kínálnának problémáinkra. Például az üzemanyag-biztosításra: az algák felszívják a napsugarat, és az anyagcsere-folyamat végén olajszármazékot adnak. De azt nem írja, hogy egyelőre túl sok energiát visz el a tenyésztésük, és az algaetanolt eddig nem tudták nagy mennyiségben előállítani. A növekvő energiaigény egyik lehetséges megoldását is felvillantja: Cool It című könyvében megszellőzteti a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egyik memóját, ami az ígéretes hullámenergia-technológiát dobta félre.

Átállás a megújulókra

De alapvetően Lomborg sem tudja bizonyítani, hogy javaslattára rövid időn belül kézzelfogható megoldáshoz vezet-e. Mert az ő képletében sok függ attól, milyen hatékonyabb energiatermelési megoldásokat fejlesztenek ki a jövőben (az évszázad közepére azért mégis valószínűnek tartja, hogy a zöld energiák a K+F-nek köszönhetően olcsóbbak lesznek, mint a szén).

Amikor azt mondja, hogy a széntüzeléses erőművek még mindig olcsóbbak (az atomreaktorok kétszer-háromszor többe kerülnek), és általában véve a fosszilis energiák (szén, olaj) olcsóbbak, mint a megújulók (nap-, szél-, vízenergia), elfelejti megemlíteni, hogy ez csak ezért van így, mert a hagyományos energiafajták árába soha nem építették be az általuk okozott ökológiai károk költségeit, vagyis az externáliákat. Aminek nem feltétlenül kell így lennie. E helyzet korrigálása igenis politikai akarat és a nemzetközi közösség konszenzusának függvénye. Erre azt kontrázza: „A széntüzelés biztosítja a világ felének áramszolgáltatását, és a szegény országoknak továbbra is a karbon az egyetlen módja, hogy kilábaljanak a szegénységből."

Ez viszont már súlyos morális dilemmát vet fel: mit hagyjunk veszni, a több milliárd nyomorgót - akiknek szörnyűek az életkörülményeik, és nem túl hosszú a várható életidejük -, vagy az ökoszisztémát, amely biológiai értelemben mindnyájunkat, szegényt és gazdagot egyaránt eltart? De miért is kellene választani? Mert a „fejlett" világ mindkét probléma megoldásának finanszírozására aligha hajlandó...

 

Hogyan „szereljük meg” klímánkat?
■ Kén-dioxid-pumpálás. 1991-ben a fülöp-szigeteki Pinatubo-hegy vulkánja annyi kén-dioxidot juttatott a levegőbe, hogy ideiglenesen 10 százalékkal csökkent a Földre érkező napsugarak ereje. Ennek eredményeként a globális hőmérséklet átlagosan fél Celsius-fokkal csökkent a következő másfél évben. Nem mintha a kén-dioxiddal való bűvészkedés nem járna iszonyatosan kockázatokkal… Lomborg mégis szimpatizál a Microsoft egykori guruja, Nathan Myhrvold SAI-projektjével, amely 25 kilométer hosszú, mindössze 30 centiméter átmérőjű csövön kén-dioxidot juttatna a sztratoszférába, hogy ott terjedjen szét, és tompítsa a napsugarak erejét. Ily módon egymillió dollárból megoldanák az egész északi félteke felmelegedésének kérdését. Lomborg is elismeri, hogy e kén-dioxid-mennyiség lehetséges viselkedéséről és légkörre gyakorolt hatásáról még nem tudunk eleget, több kutatás szükséges e téren. Paul Crutzen Nobel-díjas kémikus híres tanulmányban mérlegelte e megoldás esélyeit és hátrányait.
■ Tükrözés. Hatalmas tükröket vagy ernyőket lehetne az űrbe tenni, hogy visszaverjék a napsugarakat. A jeles asztronómus, Roger Angel pillekönnyű, hatvan centiméter széles lencsék millióit helyezné fel a sztratoszférába (2006).
■ Átfestés. Fehérre pingálnák a házak és az autók tetejét, hogy visszaverjék az űrbe a napfényt.
■ Felhőfehérítés. A tengerek fölötti levegőt apró molekulákkal telítenék, amely magához vonzaná a párát, így sűrűbb és fehérebb felhők alakulnának ki, amelyek erősebben visszavernék a napsugarakat. Így kevesebb hőt nyelne magába a föld és a tengerek. A University of Edinburgh már el is készült egy olyan távirányításos katamaránflotta tervrajzaival, amely végrehajtaná a molekulák széthintését. A sósvízatomok felhőkbe juttatása állítólag kifehérítené a felhőket.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo