Szennyezés cikkek
Szennyező befektetések: hírnevüket féltik a bankok
Egyre több bank gondolja meg kétszer is, hogy engedje-e márkanevét olyan projektekkel lejáratni, melyek nagy pusztítást visznek végbe természeti környezetünkben. A bankszektor legismertebb szereplői megerősítették a zöld szempontok mérlegelését, amikor a finanszírozás odaítéléséről van szó.
Már a zöldség is radiaoktív Japánban!
A súlyosan megsérült fukusimai atomerőművet övező kitelepítési zónán kívüli területen két specialista sugárzásmérő csapat végzett méréseket. Javaslatuk szerint tovább kellene bővíteni a kitelepítési zónát.
Tovább folyik a vörösiszap-termelés: vizekbe eresztik!
A Greenpeace már novemberben felhívta figyelmet, hogy a MAL Zrt tározójából folyamatosan erősen szennyező, híg vörösiszapos anyagot pumpálnak a természetes vizekbe. A bécsi Környezetvédelmi Hivatal (EPA) és a budapesti Bálint Analitika vizsgálatai szerint a víz szennyezettsége jelentősen meghaladja a határértékeket és ezzel uniós törvényeket sért - különösen az arzén-, alumínium- és szerves széntartalom miatt. illeti. A Greenpeace azt szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság intézkedjen az ügyben.
Szemétsziget az óceán közepén
Nagy döbbenetet okoztak azok a híradások, és főleg fotók, melyek a Csendes-óceánon lebegő szeméthegyről tudósítottak néhány éve. A legújabb beszámolók szerint a vízen éktelenkedő szeméttömeg kisebb annál, mint ahogy beharangozták. Tény, hogy nagy mennyiségű műanyag csomagolás és használati tárgy úszik a hullámokon. Jóval veszélyesebbek az óceáni élővilágnak a milliméteres kis műanyagdarabok.
Újabb olajbaleset a Mexikói-öbölben
Kimentették csütörtökön azt a 13 embert, akik a tengerbe zuhantak, amikor felrobbant egy újabb tengeri olajfúró torony a Mexikói-öbölben. Jelentősebb olajszivárgásról egyelőre nem szólnak a hírek.
1,5 millió magyar iszik szennyezett vizet?
Az ivóvíz arzénszennyezése 475 település több mint másfél millió lakosát érinti Magyarországon - olvasható a Petőfi Népe csütörtöki számában. Az EU 2009 decembere óta már szankcionálhatná Magyarországot.
Fajpusztulás: iszonyú veszteségek
Csupa rossz hírt tartalmaz az Egyesült Nemzetek Szervezetének biológiai sokszínűségről szóló legújabb jelentése: egyetlen kormány sem tartotta be a biodiverzitásról szóló ENSZ-előírásokat. Évente 64 milliárd(!) dolláros veszteséget jelent a Föld "ingyenes szolgáltatásainak" részleges elvesztése! A tanulmány olyan fordulópontot emleget, amely után visszafordíthatatlan változások, folyamatok kezdődnek meg biológiai környezetünkben.
Szükségállapot Amerikában
11 napja megállíthatatlanul ömlik az olaj a Mexikói-öbölbe. A tengeri olajfúró állomáson április 20-án történt robbanás óta naponta 793 800 liter olaj jut a vízbe. Miközben a BP válságstábbal dolgozik a szivárgás elállításán, Obama elnök állami erőket is mozgósított a katasztrófa elhárítására. A mintegy 200 kilométeresre terebélyesedett olajfolt már csak néhány kilométerre van Louisiana partjaitól. Katasztrofális károk fogják érni az élővilágot és a déli államok eleve krízisben lévő gazdaságát.
Csernobil évfordulója: nem tanultunk belőle?
Rövidtávú az emberiség memóriája. Miközben Obama elnök nukleáris erőművek építését támogatja, annak ellenére, hogy a társadalmi konszenzus a "tiszta", megújuló energiaforrások használata felé mutat, nem szabad elfelejtkezni a nukleáris anyagok veszélyes voltáról. Április 26-án éppen 24 éve, hogy megtörtént a csernobili katasztrófa.
Hol adhatjuk le az azbesztet tartalmazó anyagokat?
Egy korábbi ipari korszak maradványa az azbeszt. Ártalmas maradványa. Az élet számos területén használták hő-, tűz- és lúg- és saválló volta, valamint elektromos szigetelő tulajdonságai miatt. Előfordul az építőiparban, tűz-, hő- és zajvédelem terén, szigetelésben, tömítésben, palatetőkben, a járműiparban pedig fékbetétekben és kuplungtárcsákban. Használata a 70-es évekig volt jelentős. Aztán betiltották. De ha már nincs rá szükség, hol adhatjuk le ezt az emberi egészégre káros anyagot? Ennek járt utána a szelektiv.hu.
Amitől 41 millió európai szenved
Európa városlakóinak fele szenved az utakról, vasúttól és légi közlekedéstől származó zajszennyezéstől, amely akadályozza az alvást, rontja a tanulási képességeket és magas vérnyomást vált ki - állítja egy uniós jelentés.
Jelent-e fenyegetést az élelmiszer-terrorizmus?
A szennyezett élelmiszer rövid idő alatt a világ csaknem minden pontjára eljuthat, sokféle termékbe bekerülhet, és tömegek megbetegítésére képes. A nem szándékos mérgezések rávilágítanak arra, milyen borzalmas következménnyel járna, ha terrortámadás érné az élelmiszerlánc bármely pontját. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal április közepén vitadélutánt szervezett élelmiszer-terrorizmus témában, hogy erre a kérdésre választ fogalmazzon meg.
Létkérdés, hogy ne csak a szánk legyen nagy
Magyarország a térség államaihoz képest fokozottan ki van téve az éghajlatváltozás várható negatív hatásainak, így elemi érdeke, hogy elősegítse a mielőbbi uniós és a globális összefogást - hangsúlyozza az Energia Klub közleményében annak kapcsán, hogy az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa hosszú távú klíma- és energiapolitikai kérdéseket is napirendjére tűz a jövő héten.