Gyes cikkek
Még karácsony előtt pénzt kapnak a gyerekes családok
Korábban érkeznek a januárban esedékes családtámogatási ellátások.
Előbb érkezik a családi pótlék
Húsvét előtt megkapják az előrehozott családtámogatásokat a gyermekes családok a koronavírus-járvány okozta nehézségek csökkentéséért.
Visszatérés a GYES-ről – mi a teendő?
A gyermeke 3. életévének betöltéséig az édesanyát fizetés nélküli szabadság illeti meg, de mi a helyzet akkor, ha valaki korábban szeretne dolgozni ismét?
Csak az apák 15 százaléka meg GYES-re
Az apák fele több időt töltene gyermekével az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványának felmérése szerint, azonban még mindig kevés azok száma, akik az anyák helyett maradnak otthon GYES-en.
5 dolog amit tudnod kell, ha visszatérsz a GYES-ről
A GYES-ről vagy GYED-ről a munkahelyre visszatérő munkavállaló foglalkoztatását gyakran bizonytalanság kíséri mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről. Milyen munkakörbe és milyen bérrel jöhet vissza a munkavállaló? Van-e felmondási védelem? Mikor kell kiadni a felhalmozódott szabadságot? Nézzünk most meg 5 dolgot, amiről érdemes tudni a munkába visszatérő munkavállalónak.
Mikor kell tudnia a főnöknek, hogy jön a baba?
Jogi értelemben sokáig nem kell beszélnünk a terhességről a munkaadónknak, a szakértők szerint azonban érdemes már korán bejelentenünk, ezzel is jelezve az együttműködési szándékunkat.
Változott a járulékfizetési kötelezettség az egyéni vállalkozóknál
Január elsejétől azon egyéni vállalkozók is választhatják az átalányadózást, akik egyébként munkaviszonyban állnak. Július 1-jétől a szabályozás úgy módosult, hogy ilyen esetben a járulékokat a járulékfizetési alsó határ figyelembevétele nélkül, vagyis az átalányban megállapított jövedelme után köteles megállapítani, bevallani és megfizetni.
Rugalmasság segíthet visszatérni a munkaerőpiacra
A szülés után újra munkába álló kismamák nagyban hozzájárulhatnak az ország gazdasági teljesítményének növekedéséhez. Ahhoz, hogy hatékony munkavállalóként működhessenek, fontos a megfelelő munkakörülmények biztosítása számukra.
Jó helyzetben vannak a magyar kismamák
Régiós viszonylatban kiemelkedő a fizetett szülési szabadság mértéke hazánkban, felső határa három év. Ugyanakkor az új munka törvénykönyve változásai a kismamákat például nem érintik kedvezően.
Gyes, gyed: mi változott?
Mint ismeretes, május 1-jétől változnak a gyesre és a gyedre vonatkozó szabályok. Talán a legfontosabb módosítás, hogy a gyes a gyermek második életévének betöltéséig jár. Bár a Fidesz korábban többször jelezte, hogy visszaállítja a régi rendszert, kérdéses, hogy lesz-e módja ezt az első lépések között megtenni.
Az anya nem küldhető el a gyerek 3 éves kora előtt
A most elfogadott törvényjavaslat több fontos részkérdést szabályoz és számos területen változást hoz a munka világában, ezért egyértelműen pozitív előrelépésnek tartom támogatását - mondta el Simon Gábor szociális és munkaügyi államtitkár azután, hogy az Országgyűlés hétfői ülésén a képviselők megszavazták az egyes munkaügyi tárgyú törvények módosításáról szóló javaslatot.
Gyes után: megoldás-e a kötelező részmunkaidő?
Alapvetően jó iránynak tartják a lapunk által megkérdezett szakértők azt a kormánytervezetet, amely kötelezővé tenné a kismamák részmunkaidős foglalkoztatását a közszférában. A tervezet azonban nem vonatkozna a vezető beosztású családanyákra és a versenyszféra dolgozóira és az is kérdéses, hogy a bölcsődei férőhely igénnyel lépést tud-e tartani a fokozatos bővülés. Ráadásul a közigazgatás nem minden területén lehet a részmunkaidőt alkalmazni
"Munkába kényszerített anyák": két évig jár a gyes
A 2010. május elseje után születő gyerekeknél már csak kétéves korig jár a gyermeknevelési segély (gyes) az eddigi három év helyett. A gyermekgondozási díj (gyed) legfeljebb annyi időre vehető igénybe, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, és ugyanúgy mint eddig, maximum a gyermek kétéves koráig jár. Nem emelkedik jövőre a családi pótlék, amelynek összegét az idei szinten fagyasztják be, folyósítását az eddigi maximum 23 évről 20-ra csökkentik.
Hogyan módosul a gyes és gyed?
A 2010. május elseje után születő gyerekek esetében két évre csökken a gyermekgondozási segély (gyes) időtartama, és a jelenlegi 180 helyett 365 nap biztosítási idő kell a gyermekgondozási díjhoz (gyed), valamint a 24 hétig járó terhességi-gyermekágyi segélyhez (tgyás), a hétfőn 199 igen, 164 nem szavazattal, 3 tartózkodással elfogadott törvénymódosítás szerint.
Mi lesz a gyessel és a gyerekekkel?
Még ebben a kormányzati ciklusban - 2010 előtt - változhat a gyes rendszere. - Akármilyen intézkedés történik, ha az nem párosul a kettő-négy éves gyermekek napközbeni gondozására hivatott intézmények jelentős növelésével, minőségének javításával, akkor az nem lehet sikeres - jelentette ki Koltai Luca, a Budapest Esély - FKFSZ Kht. innovációs igazgatóhelyettese.