Gyes, gyed: mi változott?

Mint ismeretes, május 1-jétől változnak a gyesre és a gyedre vonatkozó szabályok. Talán a legfontosabb módosítás, hogy a gyes a gyermek második életévének betöltéséig jár. Bár a Fidesz korábban többször jelezte, hogy visszaállítja a régi rendszert, kérdéses, hogy lesz-e módja ezt az első lépések között megtenni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Május 1-jétől több, az anyasághoz kapcsolódó pénzügyi ellátásra vonatkozó szabály változik. Ezek közül talán a legfontosabb, legradikálisabb változás, hogy az április 30-a után született gyermekek után a gyermekgondozási segély (gyes) a gyermek 2. életévének betöltéséig jár az eddigi három év helyett. Az ikergyermekekre és a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermekekre vonatkozó szabályok nem változnak, vagyis az előbbiek esetében a tankötelessé válás évének végéig, legkésőbb a gyermek 10. életévének betöltéséig kaphatja a szülő ezt a támogatást, utóbbiak esetében pedig a gyermek 10. életévének betöltéséig - áll a Babafalva.hu hírportál TB-kisokos elnevezésű összefoglalójában.

A kormány annak idején ezt a lépést azzal indokolta, hogy szerinte Magyarországon kiemelkedően magas volt az a három év, amit gyeden/gyesen otthon töltöttek az anyukák, - mint mondták - ezen kellett változtatni. Európában sehol máshol nincs ilyen bőkezű szülési szabadság, gyermeknevelési szabadság, ez viszont rontja a magyar gazdaság versenyképességét - nyilatkozta korábban Szollár Domokos kormányszóvivő.

Szakértők véleménye szerint azonban a döntés nem feltétlenül éri el a célját, vagyis a munkába való visszatérés ösztönzését a megfelelő feltételek hiánya miatt. Kocsisné Péterfy Hajnal, a Babafalva.hu főszerkesztője szerint a kisgyermekes anyák munkába visszatérését támogatni kell, de a gyes lerövidítése inkább kényszerítő, mintsem ösztönző intézkedés. Lehetetlen helyzetbe hozza az anyákat, hiszen nincsen elegendő munkahely, sem pedig bölcsődei férőhely, így tulajdonképpen nincs is hova visszamenni dolgozni, illetve nincs hol elhelyezni a gyerekeket napközben. Az ideális az lenne, ha lenne a nőknek választási lehetőségük, és aki otthon maradna 3 évig a gyermekével, az maradhasson otthon, aki pedig visszamenne dolgozni, mehessen vissza - tette hozzá.

Tgyás-mósosulások

További változás május elejétől, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre (tgyás) való jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítási idő szükséges, és a közép- vagy felsőfokú intézményben, nappali tagozaton folytatott tanulmányok idejéből csak 180 nap számítható be a biztosítási időbe.

Eddig az kaphatta a támogatást, aki legalább 180 napon át biztosított volt az említett időszakon keresztül és a biztosítás fennállása alatt vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szült, illetve a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl táppénz, illetve baleseti táppénz folyósításának ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szült vagy gondozási szándékkal fogadott örökbe csecsemőt.

Továbbra sem módosul, hogy a biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie, és bele kell számítani, ha a biztosítás megszűnését követően táppénzen, baleseti táppénzen, tgyáson vagy gyeden volt a szülő, ha közép- vagy felsőfokú intézményben, nappali tagozaton több mint egy évig tanult, vagy ha rehabilitációs járadékot kapott.

Gyed: mi változik?

Változnak a gyermekgondozási díjra (gyedre) vonatkozó szabályok is: az erre való jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül legalább 365 nap biztosítási idő szükséges (az eddigi 180 nap helyett), nem számít bele a biztosítás megszűnését követő tgyás, és a közép- vagy felsőfokú intézményben, nappali tagozaton folytatott tanulmányok idejéből csak 180 nap számítható be a biztosítási időbe.

A biztosítási időnek itt sem kell folyamatosnak lennie, és bele kell számítani, ha a gyedet igénylő szülő (örökbefogadó szülő, gyám) a biztosítás megszűnését követően táppénzen vagy baleseti táppénzen volt, ha közép- vagy felsőfokú intézményben, nappali tagozaton több mint egy évig tanult, illetve ha rehabilitációs járadékot kapott.

Egyéb változások az április 30-a után született gyermekekre vonatkozólag, hogy a gyed első napja a tgyás lejártát követő első nap. Időtartama pedig meg fog egyezni a szülést megelőző 2 évben biztosításban töltött napok számával, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gyed időtartama minimum egy év lesz (hiszen egyáltalán nem jár, ha nincs meg a 365 nap biztosításban töltött idő), maximum körülbelül másfél év (mivel csak a tgyás lejárta után igényelhető). Ezen az intervallumon pedig annyi napig jár, amennyi napig biztosított volt az illető a szülés előtt. Testvér születésekor, ha még gyeden van a szülő vagy 2 éven belül gyeden volt, akkor az új gyed időtartama nem lehet kevesebb a korábbi gyed időtartamánál, de nem hosszabbodik meg a tgyás, gyed, gyes időtartamával. Ha a gyermeket szülő nő meghal, akkor a gyed a tgyás idejére is jár az arra jogosult személynek.

Kocsisné Péterfy Hajnal lapunknak elmondta: a szakértőikhez érkező kérdésekből és az olvasóik visszajelzéseiből azt látja, hogy a jogszabályok illetve a változások gyakorlati alkalmazása gondot jelent a kismamák, szülők számára. Nemcsak azért, mert minden eset egyedi, hanem azért is, mert egy átlag várandós vagy kisgyermekes szülőnek nehezen érthető a jogszabályok nyelvezete, és sokszor nem tudják, hogy milyen illetékes hatósághoz kell fordulni az egyes ügyekben, milyen papírokat kell benyújtani, milyen kedvezmények vannak.

Teljes cikk a HR Portálon.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo