Még ebben a kormányzati ciklusban - 2010 előtt - változhat a gyes rendszere. A módosítás értelmében két év alatt fizetnék ki a három évre járó pénzt. Ez a hír robbantotta ki azt a vitát, amely felszínre hozta, milyen ellentétek vannak a szakmabeliek és a lakosság körében. Azzal mindenki tisztában van, hogy a gyerekvállalási kedv és a gyermekes anyák elhelyezkedése szempontjából az OECD-országok között a lista végén kullog Magyarország. Magyar sajátosság továbbá az is, hogy a távoli, nyugati országok gyakorlatait szeretjük célul kitűzni abban a hitben, hogy az biztosan jó, ám ez nem mindig van így. És itt a legújabb "magyar találmány": a kormány utalványrendszert vezetne be jövőre egyes gyermekgondozási szolgáltatások esetében. Az oviutalványt a szülők a leghátrányosabb kistérségben vehetnék igénybe. Bölcsődei, óvodai, illetve családi napközis ellátást kaphatnának így a rászoruló szülők gyermekei.
Az anyák nemet mondanának
A Medián szerint a kismamák 60 százaléka támogatná azt a módosítást, mely szerint két év alatt fizetnék ki a három évre járó pénzt a kismamáknak/kispapáknak. A válaszadók többsége azonban úgy véli, ez a változtatás nem növelné a gyermekvállalási kedvet, illetve a kisgyerekes anyák munkába állását sem segítené. A Szonda Ipsos felmérése pedig arra világít rá, hogy hazánk lakossága ellene van a módosításnak, és minél hosszabb ideig tartaná otthon az anyukákat. Koltai Luca, a Budapest Esély - FKFSZ Kht. innovációs igazgatóhelyettese szerint ennek oka a berögződött klasszikus gyermeknevelés eszményképében keresendő, ám ha ilyen sok ember gondolja ezt, akkor nem a szülői hozzáállás rossz.
A magyarokba berögződött klasszikus gyermeknevelés hatásáról Juhász Krisztina, egy multinacionális vállalat HR koordinátora úgy gondolja, hogy mindenképpen nagy befolyással bír a "három évig otthon kell maradni a gyermekkel" gyakorlat, és sok kismama nem tudja, hogyan is válna be egy újabb rendszer. Ebben az esetben fontos lenne kikérni gyermekpszichológusok, szakértők véleményét, illetve nagyban segíteni a könnyebb visszatérést a munkába a fejlett bölcsődei, óvodai szolgáltatások által. A megoldásról sokan sokfélét gondolnak. Ezért érdemes rögtön a legelején, azaz a gyes és a gyed kialakulásánál kezdeni, hogy megérthessük az ok-okozati összefüggéseket, miért tartunk ma itt.
Megszületik a gyes és a gyed
A gyermektámogató rendszer (GYTR) 15-20 éve, a rendszerváltást követően jött létre annak érdekében, hogy valamit kezdjenek az utcákat ellepő nők tömegeivel, akik gazdasági szempontból feleslegessé váltak. Ebbe a rendszerbe menekültek sokan és e köré építettek ki egy társadalmi elfogadást. Ez mára gyökeresen megváltozott, teljesen más gazdasági környezetben élünk, ma már szükség van a nőkre a munkaerőpiacon. Egy adott kutatási eredmény értelmezésekor azt sem szabad elfelejteni, hogy a társadalomnak akadhatnak olyan tagjai, akik - anya, vagy gyermek - azzal, hogy kevesebb ideig maradnak otthon, nemhogy rosszat, de adott esetben, és a gyermekek esetében is pozitív hatással bír. Hiszen ezen társadalmi rétegekből származó emberek sok családban nem kapják meg a megfelelő színtű nevelést, a szociális fejlődésre való lehetőséget és sokszor még az ellátást sem.
Teljes cikk a HR Portálon.