Elnökség cikkek
Orbán Viktor elégedett
Nemzetközi sajtótájékoztatót tart a magyar miniszterelnök.
Fontos ember járt Orbán Viktornál
Az Európai Tanács főtitkára részt vett a kormányülésen.
Magyar elnökség: szélessávot minden európainak!
A magyar soros elnökség jogalkotási prioritásai közé tartozik az európai Digitális Menetrendhez igazodva a szélessávú internet-hozzáférések elterjedésének ösztönzése, amelynek egyik fontos eszköze lesz az Európa egészére kiterjedő rádióspektrum-politikai program megalkotása - erről Nyitrai Zsolt infokommunikációért felelős államtitkár beszélt, aki a magyar soros EU-elnökség képviseletében munkaebéden tárgyalt a Brit Kereskedelmi Kamara képviselőivel Brüsszelben. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye szerint az államtitkár a soros elnökség prioritásait ismertetve jelezte: Magyarország a távközlés területén is a párbeszéd és a konszenzuskeresés útját járja.
EU Duna-stratégia: konferencia Budapesten
A konferencia célja, igazodva az EU Bizottság és az Európa Tanács Duna stratégiáról szóló közleményében foglaltakhoz, nem-kormányzati szervezetek nemzeti hálózatának (Danube net of Hungarian NGOs) létrehozása a Duna-stratégia sikerre érdekében.
Mit tehet a magyar kormány a korrupció ellen?
A Transparency International hazai és nemzetközi vezetői január 20-án mutatták be ajánlásaikat a kormánynak, mivel egy hatékony korrupció elleni fellépést várnak a magyar elnökségtől.
Komoly vitákkal kezdődik a magyar elnökség
Orbán a soros magyar EU-elnökség munkaprogramját ismertette, míg a képviselők leginkább a médiatörvénnyel vannak elfoglalva az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén.
Matolcsy "sikeres, sima és hasznos" magyar félévet kíván
Ambiciózusnak minősítették és támogatásukról biztosították Magyarország uniós elnökségi gazdasági programját az Európai Bizottság tagjai és az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei, a magyar irányítás alatt lezajlott első hivatalos miniszteri ülésen.
Mi lesz veled, Duna?
Noha Európa leghosszabb vízi országútja, a Duna jövőjét többször is napirendre tűzik a brüsszeli döntnökök, nem a közlekedésről, az áruszállításról, a turizmusról, hanem a tizennégy érintett ország társadalmi, politikai s persze gazdasági programjairól folyik majd a disputa. A program, amely a Duna-régió makroregionális stratégiáját alapozza meg, a magyar uniós elnökség idején gyorsulhat fel igazán. Nem csak a nemzetközi térben igyekszik helyet találni Budapestnek a DunaLog mozgalom, egy szlovák-magyar projekt pedig megyei stratégiákat „épít össze". Mindeközben tényleges európai autópályákról is megszülethetnek döntések: hét érintett ország kormánya megegyezett a Balti-tengertől az Égei-tengerig vezető autópálya megvalósításáról.
Csütörtökön már nálunk vacsoráznak Európa miniszterei
Csütörtökön veszi kezdetét a magyar EU-elnökség első informális miniszteri találkozója Budapesten, a tagállamok Európa-ügyi miniszterei és államtitkárai pénteken Gödöllőn tanácskoznak. A delegációk csütörtökön érkeznek Budapestre, késő délután Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár fogadja őket az Országház Gobelin Termében, majd körbevezetik őket a Parlament épületében, végül Martonyi János külügyminiszter vacsorán látja őket vendégül a Vadász Teremben.
Orbán jelentősen újjászervezné Magyarországot
Magyarország azon európai országok közé tartozik, akinek még van esélye arra, hogy jelentősen újjászervezve saját államát versenyképessé váljon a termelés és a gazdasági növekedés tekintetében a világgazdaság feltörekvő régióival. Minden magyar gazdasági lépés ezt a célt szolgálja - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten külföldi újságírók előtt.
Magyar elnökség: költségvetés, csatlakozás, romakérdés
A kormány meghatározta a magyar EU-elnökség lehetséges politikai célkitűzéseit szerdai ülésén: a gazdasági prioritások egybeesnek az unió céljaival - mondta Győri Enikő, EU-ügyekért felelős kijelölt államtitkár a Külügyminisztériumban tartott háttérbeszélgetésen.
Stílusváltást ígér a következő elnökség
Olivier Chastel, a belga kormány európai ügyekért felelős államtitkára szerint a politikai vezetés nagyobb mozgásteret ad az unió új frontembereinek - Herman Van Rompuynak és Catherine Ashtonnak - amikor a belpolitikai viharokat megélő ország július elsején átveszi a soros elnöki tisztséget. Az államtitkár exkluzív interjút adott az EurActivnak.
Az EU Duna-stratégiájának élére állhat Magyarország
Célegyenesbe ért az Európai DunaStratégia (EDS) magyarországi előkészítése, Magyarország felkészült a Duna-menti együttműködés integráló szerepének betöltésére, véli a zöld tárca. A Duna védelmére átfogó stratégia kidolgozása kezdődött meg 14 ország részvételével, Európai Duna Stratégia néven.
Mire számíthatunk, ha Magyarország lesz az unió elnöke?
A soros elnökséget betöltő ország nem képviselheti saját érdekeit, ő az uniós célok megtestesítője kell, hogy legyen. Bár a tagállamok igyekeznek ezt a látszatot kelteni, valójában minden ország igyekszik a maga prioritásai felé terelni a blokkot, hacsak egy fél évre is. Nincs ez másképp a spanyol elnökséggel sem.
Közeleg a magyar elnökség
Csütörtök éjfélkor lejárt az Európai Unió soros svéd elnökségének hivatali ideje, és hat hónapra Spanyolország vette át a stafétabotot. Spanyolország után ez év második felében Belgium, jövő év első felében pedig Magyarország látja el a soros elnökségi teendőket.
Elszólta magát a cseh miniszterelnök?
A cseh EU-elnökség cáfolja azokat az értesüléseket, melyek szerint Mirek Topolánek miniszterelnök a héten úgy utalt volna az Egyesült Államok gazdaságélénkítő csomagjára, hogy az maga „a pokolba vezető út". Az elnökség szerint a miniszterelnököt félreértelmezték. Az amerikai elnök, Barack Obama április 5-én tesz látogatást Prágába, hogy részt vegyen a transzatlanti csúcstalálkozón.
Ön milyen logót választana a magyar elnökségnek?
Göncz Kinga külügyminiszter, az EU-elnökségi munkacsoport, valamint a Miniszterelnöki Hivatal és a Külügyminisztérium képviseletében ünnepélyes keretek között vehette át nyereményét a 2010-2011-es spanyol-belga-magyar csoportos EU-elnökség nemzetközi logópályázatának 10 magyar döntőse.
Spórolós lesz hazánk uniós elnöksége
A korábbi elképzelésekhez képest takarékosabb uniós elnökségre készül Magyarország a gazdasági válság miatt - mondta Iván Gábor külügyi szakállamtitkár Budapesten az elnökségi trió másik két tagja, Spanyolország és Belgium államtitkáraival tartott egyeztetést követő sajtótájékoztatón.
Intellektuális kihívás a magyar elnökség
Nemcsak szervezési feladatot, hanem mindenekelőtt intellektuális hozzájárulást jelent Magyarország számára 2011-ben az uniós elnöki teendők ellátása, a felkészülés terén azonban hazánk komoly késésben van - hangsúlyozta Pálinkás József "A magyar EU-elnökség szakpolitikai stratégiái" c. konferenciasorozat nyitóeseményén elmondott beszédében.