A Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint Magyarország 2011 első félévében aktuálissá váló európai uniós elnöksége idejére meg kell találnunk azt a központi gondolatot, amelyre Európa számára pozitív jövőképet építhetünk, s erre a kihívásra a tudomány középpontba állítása a legjobb válasz.
Pálinkás József az MTA Politikai Tudományok Intézete által szervezett konferenciasorozat megnyitása alkalmából elmondott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország uniós elnökségének sikere nem 2011-ben, hanem most, az előkészítés során dől el, s hogy a trióelnökség másik két tagjához, Spanyolországhoz és Belgiumhoz képest óriási lemaradásban vagyunk mind a szakpolitikai koncepciók meghatározásában, mind a szervezési feladatok terén.
Az elnökségre történő felkészülés során rendkívül fontos szem előtt tartani, hogy az elnöki tisztség betöltése nem tekinthető pusztán adminisztratív, szervezési munkának. Ennél Pálinkás József szerint sokkal fontosabb intellektuális feladatot jelent annak meghatározása, milyen elképzelések mentén kívánja ellátni Magyarország az európai uniós elnöki teendőket 2011 első félévében. Az MTA elnöke beszédében kiemelte, a tudományt kell témává tenni ebben az időszakban ahhoz, hogy Európa a XXI. század globális kihívásai közepette is a tudás első számú, legfontosabb forrása legyen.
Rendkívüli felelősséget ró a felkészülési időszak a következő két évben a politikai szereplőkre, mivel az uniós elnökség koncepciójának kidolgozása - túllépve a politikai és közigazgatási pozícióharcokon, a pillanatnyi érdekeken és napi szintű változásokon - átívelő együttműködést, folyamatosságot igényel. A Magyar Tudományos Akadémia mind e stabilitás megőrzésében, mind egy kiérlelt elképzelés kidolgozásában kész partnerséget biztosítani.