Összesen 372 millió fontos (128 milliárd forint) ráfordítással radikális - egyes szakértők szerint elkeseredett - lépéseket tervez a brit kormány az elhízás ellen és az egészséges életmód terjesztése érdekében. "Meg kell változtatnunk a környezetet, ahol élünk" - nyilatkozott Gordon Brown miniszterelnök. A program egyik elemét már a hét elején bemutatták: a 11-14 év közötti gyerekeknek szeptembertől kötelező főzőórán kell megtanulniuk az egészséges ételek elkészítésének alapjait.
"Junk food" helyett kerékpár
A stratégia további eleme például, hogy szigorítják a gyorsétterem-nyitás szabályait, és felülvizsgálják a népszerű, de rendkívül egészségtelen élelmiszerekre (junk food) vonatkozó reklámszabályokat.
75 millió fontból erőteljes, offenzív marketingkampány indul az egészséges életmódot népszerűsítésére, az élelmiszeripar szereplőit pedig ösztönzik, hogy dolgozzanak ki új termék-feliratozási rendszert a fogyasztók tájékoztatására. Ha ez nem sikerül, a kormány szabályozza újra a kérdést, és azt is üdvözölné, ha csökkenne a sok zsírt vagy sót tartalmazó termékek csomagolási egységadagja.
32 millió fontból egy sor településen fejlesztik a kerékpáros és a gyalogos infrastruktúrát, létrehozzák az úgynevezett egészséges városok hálózatát. Kiterjesztik az állami közegészségügyi szolgálat (NHS) személyes - az interneten és sok településen működő - testsúly-menedzsment tanácsadó hálózatát is.
(Németország ellentétes utat járna be: a politikusok emelnék a a chips és a keksz áfá-ját.)
Fél Anglia kövér lesz
Az utóbbi évtizedben rohamosan nőtt a túlsúlyos vagy kövér britek aránya. Ma a gyerekek 30 százaléka és majdnem minden negyedik felnőtt tartozik közéjük, és ha minden így megy tovább, 2050-re a lakosság durván fele küzd majd súlyfelesleggel.(Magyarország már most itt tart...)
A kormány szándéka szerint Nagy-Britannia lesz az első ország, ahol megfordul az egész nyugati világban érzékelhető trend. A gyerekek körében 12 év alatt 26 százalékra - a 2000-ben mért szintre - akarják leszorítani a súlyproblémások arányát. Az Egészséges testsúly, egészséges élet néven futó tárcaközi stratégiai terv szerint a kormányzat pénzügyi ösztönzőket is bevet. A szívbetegségek ellen küzdő alapítvány, a British Heart Foundation pénzdíjas iskolai fogyásversenyeinek mintáját kívánják terjeszteni a munka világában. A túlsúlyos alkalmazottakat pénzjutalom, utalványok vagy más típusú juttatások révén ösztönözhetnék a munkaadók, hogy fogyókúrázzanak, mozogjanak rendszeresen többet és tartsák az új súlyukat.
A stratégiából nem derül ki, hogyan oldanák meg az ilyen programok finanszírozását, de valószínűleg a vállalkozásoknak kellene viselniük a terheket, mert az egészségesebb munkaerő elsősorban számukra lenne előnyös. A költségeket, vagy ezek egy részét viszont valószínűleg leírhatnák az adóalapból.