A jelentés szerint sem Bukarest, sem Szófia nem tud meggyőző eredményeket felmutatni a korrupció elleni küzdelemben, ráadásul Bulgáriának további erőfeszítéseket kell tennie a szervezett bűnözés visszaszorítása érdekében. (Magyarország sem lehet túlságosan büszke... Az uniós pénzekeből is százmilliók tűnnek el) A Bizottság által végzett vizsgálat rámutatott, hogy 2000 óta a szervezett bűnözéssel kapcsolatos kiemelt esetek fele még mindig a vizsgálati fázisban van, döntés pedig csupán egyetlen esetben született - olvasható a Bulgáriára vonatkozó jelentésben.
Szófiának erőteljesebb fellépésre van szüksége a korrupció elleni küzdelemben, mind az önkormányzatok tekintetében, mind pedig az olyan érzékeny szektorokban, mint az egészségügy vagy az oktatás - áll a dokumentumban.
Kormánytagok nem
A jelentés Romániát a magasszintű korrupció visszaszorítására szólítja fel. Az elmúlt hat hónap során a bíróságok számos esetben eljárási hibára hivatkozva utasították el a jelenlegi és volt kormánytagok elleni indítványokat - írja a bizottsági jelentés. Emellett Bukarest késlekedik többek közt a bírák foglalkoztatására vonatkozó koherens stratégia kidolgozásában, valamint a helyi szintű korrupcióellenes projektek kimunkálásában és végrehajtásában.
A Bizottság a 2007 júniusában kiadott első monitoring jelentésekben hasonló kritikákat fogalmazott meg a két tagállam ellen, ám Brüsszel akkor sem és most sem javasol szankciókat ellenük. Amint azt pénteken (február 1.) uniós források is megerősítették, az időközi jelentések célja, hogy tényszerű értékelést nyújtsanak a júliusra tervezett átfogó éves országjelentések elkészítése előtt, biztonsági záradékok alkalmazásával jelenleg nem foglalkoznak.
A csatlakozási szerződések értelmében, amennyiben Románia és Bulgária jelentős lemaradásokat mutat az EU-s elvárásokhoz képest, olyan területeken, mint a gazdaság, a belső piac, vagy bel- és igazságügy az EU átmeneti védintézkedéseket vezethet be ellenük. A védzáradékok lehetővé tennék például, hogy a román és bolgár bíróságok által hozott ítéleteket az EU más tagállamaiban ne fogadják el.