Szarvas György cikkei


Szarvas György cikkei

Sok a hasonlóság a hajdani szamizdat és a mai online sajtó között

Sok a hasonlóság a hajdani szamizdat és a mai online sajtó között 

Éppen negyven éve jelent meg a legrangosabb hazai szamizdat folyóirat, a Beszélő. Haraszti Miklós, a lap egyik korabeli szerkesztője ebből az alkalomból érdekes összevetést tett a nyolcvanas évek és a mostani nyilvánosság szerkezetével kapcsolatban. A nyilvánvaló különbségek mellett komoly hasonlóságok is tetten érhetők a két korszak között.
Újrakezdés karaktergyilkosság után

Újrakezdés karaktergyilkosság után 

Noha a karaktergyilkosságot elsősorban a közélethez, azon belül is a politikához kapcsoljuk, valójában nincs olyan kitüntetett területe a társadalmi együttélésnek, ahol a szándékos lejáratás ne fordulhatna elő. Bőhm Kornél kríziskommunikációs tanácsadó Karaktergyilkosság – Lejáratás a gúnynévtől az álhírig című frissen megjelent könyvéről a szerzővel beszélgettünk.
Nem milliárdosok, csupán milliárdos beosztású emberek

Nem milliárdosok, csupán milliárdos beosztású emberek 

Az idei könyvhétre jelent meg Magyar Bálint és Madlovics Bálint monumentális kötete, A posztkommunista rendszerek anatómiája. Az enciklopédikus méretű és egyértelműen tudományos igénnyel íródott, ugyanakkor tankönyvi stílusa miatt könnyen olvasható, áttekinthető mű egészen új kategóriarendszer és nyelv megteremtésével próbálja meg tipologizálni a volt szocialista országok elmúlt harminc évben folyamatosan alakuló politikai és gazdasági rendszereit.
Akiknek a munkahelye függ a szagok és ízek érzékelésétől - baristák, somellier-ek, cukrászok a covid hullámain

Akiknek a munkahelye függ a szagok és ízek érzékelésétől - baristák, somellier-ek, cukrászok a covid hullámain 

Megbecsülni is nehéz, hány olyan munkavállaló van ma Magyarországon, akiknek az állása attól függ, a szagokat és az illatokat mennyire érzékelik jól. Márpedig sokuknál ez döntő kérdés, hiszen - mint az köztudott - a koronavírus-járvány egyik legkorábbi jele, és hosszan tartó következménye a szaglás és ízlelés képességének teljes, vagy részleges elvesztése. Cikkünkben annak jártunk utána, hogy a baristák, a sommelier-ek és a cukrászok, azaz a három legérintettebb szakma képviselői miként élik meg mindezt.
Magyar Pimodán az ötvenes években

Magyar Pimodán az ötvenes években 

Kevéssé ismert tény, hogy a mindenféle prüdériával megvert és megálmodott ötvenes években teret engedtek egészen különös udományos kísérleteknek is; így került sor ismert magyar írók, így Abody Béla, Juhász Ferenc és Nemes Nagy Ágnes részvételével tudatmódosító szerek kipróbálására, a testi és lelki tünetek orvosi megfigyelésén túl persze a valóban izgalmas kérdés, hogy mindez a tapasztalat hogyan szüremlett át, miként jelent meg az említett írók műveiben. Minderről Havasréti József, irodalomtörténészt, írót kérdeztük, aki a témát, persze fikciós jelleggel, de két regényében is feldolgozta. 
Magánszínházak túlélő üzemmódban - interjú a Játékszín igazgatójával

Magánszínházak túlélő üzemmódban - interjú a Játékszín igazgatójával 

A TAO-pénzek megvonása és a COVID-19 kettős szorításában próbálják most megállni a helyüket a magánfenntartású hazai színházak, és kísérlik meg elbocsátások nélkül átvészelni a nehéz időket. Hogy miféle praktikákat vetnek be a siker érdekében, arról Bank Tamás, a Játékszín igazgatója adott terjedelmes interjút a Piac és Profit magazin februári számában.
Zanzibár, Dubaj: az elszánt utazókat a COVID sem tántorítja el az egzotikus helyektől

Zanzibár, Dubaj: az elszánt utazókat a COVID sem tántorítja el az egzotikus helyektől 

A hagyományos téli üdülőhelyek mellett az elmúlt években alaposan divatba jöttek az egzotikus helyszínek, melyek valóban alkalmat kínálnak arra, hogy aki akar, el tudjon „menekülni” a télből a nyárba, maga mögött tudja hagyni a hagyományos karácsonyi ünnepeket. A koronavírus-járvány persze sok mindent megváltoztatott, azonban úgy tűnik, hogy az elszánt utazókat ez sem tántorítja el, hogy útra keljenek. 
Megválasztották 2020 Legsikeresebb Női Vállalkozóját - interjú a győztessel

Megválasztották 2020 Legsikeresebb Női Vállalkozóját - interjú a győztessel 

A "bükki füvesember", Szabó Gyuri bácsi egy időben egyszemélyes intézmény volt. Szedte, válogatta, szárította a gyógyhatású növényeket gyomorbántalomra, magas vérnyomásra, vesére, prosztatára, és még sok minden másra. Ahhoz azonban, hogy a kezdeményezés egy jól működő vállalkozássá fejlődjön lánya,  Lopes-Szabó Zsuzsanna is kellett, akivel közösen sikerre vitték a Györgytea Kft-t. Lopes-Szabó Zsuzsanna, a cég ügyvezetője mindezért nemrég megkapta 2020 Legsikeresebb Női Vállalkozója díjat. 
Az export helyzete hullámszerűen hat ki a gazdaság minden szereplőjére

Az export helyzete hullámszerűen hat ki a gazdaság minden szereplőjére 

A koronavírus-járvány világszerte rendkívüli gazdasági helyzetet teremtett. A negatív hatások ellensúlyozására és a hazai gazdasági szereplők kárenyhítése céljából az EXIM Kárenyhítő Programcsomagot indított az exportáló, a nekik beszállító, valamint az exportra készülő vállalkozások számára. A részletekről Szabó István Attila üzleti-vezérigazgató helyettest kérdeztük.
Az Alpokaljától az Antarktiszig

Az Alpokaljától az Antarktiszig 

„Már a fényképezőgép keresőjében tudatosan megkomponálom a képeimet.” Életéről és a védjegyévé vált minimalista, csupa fehér képeiről beszélgettünk Kércz Tiborral.

A világjárványok története - a korábbi esetekből is lehet tanulni 

Azóta vannak velünk a járványok, mióta az emberiség felhagyott az önellátó gazdálkodással, városokba költözött és elkezdett kereskedni. Elkerülni már nem tudjuk a világjárványokat, de a korábbi történelmi tapasztalatokból talán okulhatunk.

A világvége egy ideig még elmarad (2. rész) 

Apokaliptikus képet fest a világ eljövendő állapotáról a The Guardian. A kétrészes cikksorozat első felében a lap megidézte a földi poklot, azt, ami akkor következik be, ha az emberiség nem áll meg az önpusztítás útján. A mostani rész tartalma egy kicsit felemelőbb lesz, abban ugyanis szembesülhetünk a pozitív kimenetel képeivel is.

Apokalipszis. Nem most, hanem 2050-ben (1. rész) 

Apokaliptikus képet fest a világ eljövendő állapotáról a The Guardian. A kétrészes cikksorozat első felében a lap megidézi a földi poklot, azt, ami akkor következik be, ha az emberiség nem áll meg az önpusztítás útján. A második rész tartalma egy kicsit felemelőbb lesz, abban szembesülhetünk majd a pozitív kimenetel képeivel is.

Hasít a lakberendezői piac 

A tartós fogyasztási cikkek forgalmában némi hangsúlyeltolódás történt az elmúlt pár évben, élre került a bútor és a lakásfelszerelés, valamint az építőanyag. Mindezt a megugró bérekkel, valamint a családtámogatásokkal magyarázzák a szakértők. Hiába van több jövedelme valakinek, annál többet már nem fog élelmiszerre költeni, mint tette korábban.

Kolumbiában is megveti a lábát a világ legnagyobb lakástextil vására 

Németország, Oroszország, Kína, az Egyesült Államok és Japán után jövőre már egy kolumbiai helyszínen, Medellin városában is tartanak nemzetközi lakástextil vásárt, ezzel a Frankfurti székhelyű Heimtextil Dél-Amerikában is megveti a lábát.

Gyakorlati tudás mások tapasztalatából 

November 15-ig lehet jelentkezni az országos vállalkozói mentorprogram pályázati kiírására. Ez a pályázat alapjaiban tér el a korábbi, vállalkozásokat segítő hazai pályázatoktól; a program pénz helyett tudást, anyagi támogatás helyett pedig megélt tapasztalatot ad. A programról Dr. Balla Gergelyt, az Országos Vállalkozói Mentorprogram projektvezetőjét kérdeztük.

A Syngenta idomul a klímaegyezmény elvárásaihoz 

Kétmilliárd dollárt fektet be a Syngenta a következő öt évben a fenntartható mezőgazdaságba.

A Takarékbank ténylegesen csak november 6-án nyit ki 

Az informatikai átállás öt napig tart.

Olaszországban nem csak pörkölik, de termesztik is a kávét 

A globális klímaváltozás miatt 2050-re a kávétermesztésre alkalmas helyek a trópusi területeken a jelenlegi felére csökkenhetnek, ezért Kaliforniában, Ausztráliában és Szaúd-Arábiában, de még Olaszországban is, mely országok amúgy kívül esnek a hagyományos kávétermesztési övezeten, próbálkoznak már a kávébab meghonosításával.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo