Magyar Pimodán az ötvenes években

Kevéssé ismert tény, hogy a mindenféle prüdériával megvert és megálmodott ötvenes években teret engedtek egészen különös udományos kísérleteknek is; így került sor ismert magyar írók, így Abody Béla, Juhász Ferenc és Nemes Nagy Ágnes részvételével tudatmódosító szerek kipróbálására, a testi és lelki tünetek orvosi megfigyelésén túl persze a valóban izgalmas kérdés, hogy mindez a tapasztalat hogyan szüremlett át, miként jelent meg az említett írók műveiben. Minderről Havasréti József, irodalomtörténészt, írót kérdeztük, aki a témát, persze fikciós jelleggel, de két regényében is feldolgozta. 

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A teljes interjú eredetileg a Piac és Profit magazin áprilisi, nyomtatott változatában jelent meg.

Az amerikai ellenkultúra magyarországi fogadtatásával kapcsolatos kutatások kapcsán kezdett a témával Havasréti József behatóbban foglalkozni – olvashatjuk az íróval készült terjedelmes interjúban.

Kétségtelen, hogy a beat irodalom nehezen érthető meg a drogokkal kapcsolatos vonatkozások ismerete nélkül, itt csak a legismertebbeket említve: mind Allen Ginsberg, mind Jack Kerouac, mind William Burroughs írásaira, sőt, írásmódjára hatottak a tudatmódosító szerek.

Burroughs Meztelen ebédjéből a „fekete hús” nevű organikus szuperdrog motívuma át is került Havasréti József regényeibe, az Űrérzékeny lelkekbe és a Nem csak egy kalandba.

Havasréti, ahogy az a vele készült interjúból részletesen kiderül, könyvei megírásakor számos magyar forrásra bukkant arról, hogy magyar írók is folytattak kísérletet tudatmódosító szerekkel.

Havasréti József

Annyi egyértelműen kiderül az ezekkel kapcsolatos publikációkból, hogy a szóban forgó vegyületek beadása után – ez lehetett LSD, pszilocibin, vagy a magyar kutatók által szintetizált dietil-triptamin (DET), illetve dimetil-triptamin (DMT) – a testi állapot ellenőrzése mellett a kutatók részben önmegfigyelésre és ezek leírására kérték a résztvevőket.

Egyébként Nemes Nagy Ágnes, Juhász Ferenc és Abody Béla egy orvosi-pszichiátriai kísérletsorozat résztvevői voltak, melynek vezetői Böszörményi Zoltán és Szára István voltak. A programmal kapcsolatos publikációkban nem a saját nevükön szerepeltek, ezekből csak találgatni-következtetni lehet a kísérleti személyek kilétét illetően.

Ugyanakkor mind Abody, mind Juhász már a korszakban nyíltan írtak tapasztalataikról, hiszen ezek hangsúlyozottan tudományos kísérletek részei voltak.

Az interjúból az is kiderül, hogy Abody Béla pályáján színes epizód volt csupán a drogkíséret, melyben csak „kalandvágyból” vehetett részt. Juhász Ferenc pedig 1967-ben jelentette meg a Diethyl-kísérlet című esszéjét, melyben feldolgozta élményeit.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo