Vége a röghöz kötésnek!

Minden eddiginél vonzóbb lehet a tartós befektetési számla, hiszen megszűnt a befektetők röghöz kötése, vagyis idén január elsejétől átvihetők lettek a számlák egyik pénzintézettől a másikhoz. A váltás költségei minimálisak, a nyitással pedig élesedhet a verseny a szolgáltatók között.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Fotolia

Bár 2010 óta létezik, valójában még mindig nem elterjedt termék a lakosság körében a tartós befektetési számla (TBSZ). Pedig a konstrukció remek megoldást jelent az adóoptimalizálásra, hiszen mind a 16 százalékos kamatadó, mind a tavaly bizonyos befektetésekre kivetett 6 százalékos eho megúszható vele, ha legalább öt évig nem nyúlunk a kezdeti befektetésünkhöz. Ráadásul nemcsak a bankbetétek és az állampapírok, hanem a magasabb hozammal kecsegtető befektetések is széles körben elérhetők általa. Mivel azonban egy szolgáltató termékpalettája rendkívül sokat változhat öt év alatt, jogos volt az igény az ügyfelek részéről, hogy a számlák hordozhatók legyenek az egyes pénzintézetek között. A törvénymódosítás nyomán 2014. január 1-jétől a lehetőség adott.(Az egyéb fontos, pénzügyeket érintő változásokról itt olvashat.)

Válasz az igényre

Ezután nem szakítjuk meg akkor sem a többéves megtakarítási periódust, ha a számlán lévő pénzt évente egy alkalommal másik szolgáltatóhoz visszük át.

TBSZ-szabályok
  • Egy személy egy adott évben ugyanannál a szolgáltatónál csak egy számlát nyithat, de lehet több számlája több pénzintézetnél.
  • Az első, a felhalmozási év alatt annyi pénzt fizethet be a számlájára, amennyit szeretne, ám ennek leteltével erre már nincs lehetőség.
  • Ha az ügyfél három év után veszi ki a pénzét, mentesül a 6 százalékos eho alól, és kedvezményes, 10 százalékos kamatadót kell fizetnie.
  • Öt év után mentesül a kamatadó-fizetési kötelezettség alól is. +1
  • Évente egyszer új szolgáltatóhoz viheti át a számláját.
– Már a hordozhatóság bevezetése előtt kaptunk ilyen jellegű megkereséseket, nagy volt az ügyfelek igénye erre a változtatásra – mondta Takács Szabolcs, a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója. – Technikailag roppant egyszerű a folyamat. Az ügyfél, aki mondjuk 2010-ben nyitott számlát egy szolgáltatónál, kezdeményezi egy ugyanarra az időszakra datált számla nyitását az új intézetnél, majd készpénz esetén átutalja, értékpapírok esetén pedig transzferálja az új számlára a felhalmozódott vagyonát. Ebből következőleg a váltás nem kerül többe, mint az utalás, illetve a transzferálás szolgáltató által meghatározott költsége. A szimpla utalástól az különbözteti meg az ügyletet, hogy az indító szolgáltatónak részletes igazolást kell küldenie a számla történetéről – a kezdeti befizetésekről, az esetleges pénzkivételekről – a fogadónak. Erre azért van szükség, hogy az új számlakezelő rendelkezzen információval az esetleg később felmerülő adókötelezettségről, és eleget tudjon tenni jelentési kötelezettségeinek – magyarázta Takács, aki azt is hozzátette: az adatszolgáltatás miatt a számlahordozás folyamatát egyelőre még a pénzintézeteknek is szokniuk kell, ám legkésőbb fél év alatt ez rutinná válik.

Versenyre fel!

A tartós befektetési számlák története még 2010-ben kezdődött, és hamar fel is keltette azok érdeklődését, akik a többségnél tudatosabban tervezték a pénzügyeiket. A következő két év némi visszaesést jelentett az ügyfelek számának növekedésében, 2013-ban azonban – részben a hordozhatóság bevezetésének ígérete, részben az augusztustól bevezetett 6 százalékos eho miatt – újra megugrott a TBSZ iránt érdeklődők száma. Jelenleg mintegy 200 ezer tartós befektetési számla lehet az országban, ám a pontos számuk nem ismert, mivel hivatalos adatgyűjtés nincs velük kapcsolatban. Csak a médiában megjelent, a pénzintézetek önbevallásán alapuló felmérésekre támaszkodhatunk.

A hordozhatóság azonban nemcsak az ügyfelek igényeit elégíti majd ki, hanem a piaci versenynek is jót tesz. Az ügyfelek széles körben válogathatnak a pénzügyi termékek között, ki-ki a saját ízlése szerint fektethet be, így elérhetővé válnak számukra olyan eszközök is, amelyek esetleg az eddigi számlavezetőnél nem. Mindez pedig visszahat a pénzintézet termékpalettájára, árazására, összességében pedig az ország egész pénzügyi kultúrájára.

Ha valaki türelmetlen
A 2006-ban bevezetett nyugdíj-előtakarékossági számlán (NYESZ) elhelyezett megtakarítást szintén támogatja az állam: az adott évben befizetett összeg után személyi jövedelemadó-visszatérítés igényelhető. A NYESZ-en elhelyezett megtakarítás azonban gyakorlatilag a nyugdíjba menetel időpontjáig holt tőke. A TBSZ és a NYESZ között viszont van átjárás. A törvény rendelkezései ugyanis lehetővé teszik, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számlán nyilvántartott követeléseket átvezessék tartós befektetési számlára, amennyiben az ügyfél megszünteti a NYESZ-t. A nyilvántartott követelések és pénzügyi eszközök átvezetése, lekötött pénzösszeggé alakítása befizetésnek minősül, azaz csak a felhalmozási időszakban van erre mód. A türelmetlenségnek azonban ára van. Ebben az esetben az utolsó két évben kapott adójóváírást 20 százalékkal megnövelve vissza kell fizetnünk.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo