Bárhonnan lehet nagyot zuhanni

Az építőipar újabb súlyos zuhanásáról számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH): májusban az ágazat kibocsátása 15,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi értéktől. A cégek pedig a piac zsugorodásához egyre kevéssé képesek alkalmazkodni: az idén a második negyedévben az Opten adatai szerint 1200 céget számoltak fel, amelyre korábban még soha nem volt példa. A Magyar gazdaság e szegletében - úgy tűnik - még várni kell az öt éve tartó negatív trend megtörésére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Májusban az építőipari termelés volumene kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 15,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. (Egy hónapja „csak" 4,8 százalékos visszaesést mértek a statisztikusok.) Szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 4,0 százalékkal alacsonyabb volt. Az év első öt hónapjában a termelés 10,8 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest - a KSH gyorsjelentése szerint.

 

Visszaesés mindenütt

Májusban mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületek építése 17,1, az egyéb építmények építése 13,1 százalékkal. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 7,2, az egyéb építményeké 2,0 százalékkal csökkent az előző havihoz képest.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése - ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza - 14,7 százalékkal csökkent. Az egyéb építmények ágazat termelése 13,1 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 16,9 százalékkal maradt el 2011 azonos időszakához képest.

Meglepően erős a májusi visszaesés
Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. elemzője szerint meglepően nagy volt májusban a visszaesés, bár havi szintén elég vegyesen alakulnak a mutatók. Az elkeserítő a szakember szerint inkább az, hogy a negatív trend nem változik, egyáltalán nem látszik pozitív fordulat az építőiparban. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése Suppán szerint nem fog beindulni a közeljövőben sem, ezt a kiadott építési engedélyek alacsony száma is jelzi. Az elemző ugyanakkor azt bíztatónak látja, hogy az új rendelések állománya felfelé mozdult. Ez főleg a vasúti felújításokhoz, illetve kommunális beruházásokhoz kapcsolódó, döntően uniós forrásokból megvalósuló fejlesztéseknek köszönhető, más területen nincs előrelépés - tette hozzá. Emlékeztetett arra: a 2005-ös évet bázisnak tekintve, már több mint 45 százalékot esett az építőipar teljesítménye.

A kommunális szolgáltatások, a vasút- és útfelújítás hozhat némi pezsgést

A 2012 májusában kötött új szerződések volumene 29,1 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 6,9 százalékkal, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 45,2 százalékkal nőtt a 2011. májusihoz viszonyítva. A növekedést a 2011. májusi alacsony bázis mellett a korábbi hónapokhoz hasonlóan kommunális beruházásokra, vasút- és útfelújításra kötött szerződések eredményezték.

Az építőipari vállalkozások 2012. május végi szerződésállományának volumene 2,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult, az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 16,6 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 15,1 százalékkal magasabb volt, mint 2011. május végén.


Nem látszik forduló az építőipar negatív trendjében - Fotó: SXC

Rekord számú felszámolás a második negyedévben

Az Opten adatai szerint több mint 1200 céggel szemben indult felszámolás a második negyedévben Magyarországon, ilyesmire korábban sosem volt példa. A minden bizonnyal tovább romlik az év hátralevő részében, mivel rendkívüli ütemben emelkedik a kényszer eljárások száma az ágazatban, melyek rendszerint felszámolással végződnek.

Még legalább egy évig folytatódhat az építőipar mélyrepülése

Az idén az első félévében 2366 felszámolási eljárást indítottak építőipari cégekkel szemben Magyarországon, ez 13 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest. „Sajnos a romló fizetésképtelenségi tendencia és az ágazat szerződésállományának vissza-esése is azt mutatja, hogy legalább év végéig folytatódik az építőipar mélyrepülése - mondja Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.

A cégadatok oldaláról Tóth állítását az első félévben megindított 2890 végelszámolás is alátámasztja, mely 55 százalékos növekedést mutat múlt év első félévéhez képest. A társaság adatai alapján ugyanakkor az is figyelemre méltó, hogy 2012-ben rendkívüli módon megemelkedett azoknak a felszámolásra jutó cégeknek a száma és aránya, amelyekkel szemben korábban végelszámolás folyt. 2011 első félévében az összesen felszámolt 1746 építőipari vállalkozásból még csak mindössze 731-nél azaz mintegy 40 százalékuknál előzte meg végelszámolás a fizetésképtelenségi eljárást. 2012 első félévére ez az arány 66 százalékra nőtt. A végelszámolások akkor fordulnak át felszámolásba, amikor az eljárás során kiderül, hogy a cég nem tett eleget fizetési kötelezettségeinek. 

Megugrott a kényszer-végelszámolások száma

A felszámolásba forduló végelszámolások 90 százaléka volt kényszer-végelszámolás, amit a cégbíróságok rendeltek el azokkal a cégekkel szemben, amelyek többszöri felszólításra és lefolytatott NAV vizsgálat ellenére sem tettek eleget adminisztratív kötelezettségeiknek. „Tekintettel arra, hogy a kényszer-végelszámolások száma folyamatosan emelkedik, ez gyakorlatilag előre vetíti a felszámolások további növekedését. Bár a jogszabály-módosítások folytán a kényszer-végelszámolások helyébe folyamatosan a kényszertörlési eljárás lép, még így is hónapokig növekedhet a felszámolások száma" - magyarázza a folyamatot Tóth Tamás.  

Nem valósul meg a szerződött munkák egy része
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) prognózisa erre az évre 8-10 százalékos visszaesést valószínűsít - mondta Koji László, a szervezet alelnöke. Kiemelte: ez már a hatodik rossz éve az építőiparnak. Az ÉVOSZ arra számított, hogy a termelés csökkenése lassulni fog, ezért a májusi adatok kellemetlen meglepetést okoztak, ám az álláspontjuk szerint az egyik hónapról a másikra nem lehet tendenciákra következtetni, pontosabb következtetések vonhatók le az első öthavi adatból, ami 10,8 százalékos visszaesést jelez. A szakember felhívta a figyelmet arra: a 2011-es, illetve a 2012-es adatokat vizsgálva az látszik, hogy az építőipari termelés volumene csökkent, a rendelésállomány viszont minimális mértékben ugyan, de nőtt. Ebből arra lehet következtetni, hogy a szerződött munkák jelentős része nem valósul meg. Koji László szerint ennek alapvetően pénzügyi oka van: az uniós pénzek nem érkeznek időre, nincs meg a korábban várt saját forrás, a bankok továbbra sem vállalják a hitelezést, az ágazat likviditási helyzete pedig rendkívül rossz.

Az ÉVOSZ megfigyelései, adatgyűjtése alapján állítható, hogy még a közbeszerzési piacon is fokozódik az elvégzett teljesítmények igazolása körüli vita, nagy értékű munkáknál is birtokon kívülre helyezik a közmegrendelők a kivitelezőket. Élve a feltétel nélküli bankgarancia adta lehetőséggel, a megrendelők a vitatott teljesítéseket sokszorosan meghaladós összegeket hívnak le a kivitelezők garancia keretéből. Mindez nagyban járul hozzá a szakmailag felkészült, kiváló referenciákkal rendelkező cégek tömeges tönkremeneteléhez, piaci ellehe-tetlenüléséhez.

Ennyit a jogszabályváltozásokról

Az új cégalapítások számának tekintetében szép példát láthattunk az első félévben arra, hogy milyen fluktuációt okoznak a jogszabályváltozások. A cégalapítás szabályozásának szigorítása miatt első negyedévben történelmi csúcson, míg a második negyedévben 10 éves minimumon volt az újonnan létrehozott cégek száma. A szélsőséges kilengések után összességében 14 százalékos csökkenést regisztrálhattunk a 2601 új céggel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo