Ahol tényleg hasznosulnak a pályázati pénzek

Kevés olyan ágazat van a kereslet visszaesésével és finanszírozási gondokkal küzdő magyar gazdaságban, amely valószínűleg száz százalékban kihasználja a részére megnyitott uniós forrásokat. Az egyik az édesvízi haltenyésztés. Az ágazat az exportpiacokon és a hazai fogyasztásban egyaránt piacbővülésre számíthat az elkövetkező években.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország nem tartozik a tengeri hatalmak közé, mégis komoly pozíciókat szerezhet az európai haltenyésztésben. Ezekre kedvező természeti adottságai és a magyar halgazdálkodók erőfeszítései jelölik. A magyar vállalkozások 2012 közepéig összesen 7,8 milliárd forint halgazdasági támogatást nyertek el az unió erre a célra nyitott közel 10 milliárd forintos keretéből. Euróban számolva a 34,3 millió 2013 végéig minden valószínűséggel a magyar termelőkhöz jut, így a halgazdaság lehet az egyik olyan ágazat, amely 100 százalékos abszorpciót produkálva összesen mintegy 47 milliárd forint beruházást valósít meg – olvasható a KPMG jelentésében.

Grafika:Piac&Profit

A beruházások többségével halastavak és intenzív haltermelési medencék jöttek létre. Előbbiekben a ponty viszi a prímet, míg az intenzív termelés szupersztárja az afrikai harcsa. A válság azonban ezt az ágazatot sem hagyta érintetlenül: különösen az elmúlt évek aszályos időjárása és a szárazság miatt megugró takarmányárak jártak a cégek számára súlyos következményekkel. – A takarmány jelentősen drágult, és a huszonhét százalékos áfa is rontja a versenyképességünket, a hazai piacon mégis a hét-nyolc évvel ezelőtti árakon kerül a fogyasztóhoz a hal – mondta Németh István, a Tógazda Zrt. vezérigazgatója és egyben a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének elnöke. A cégvezető szerint a magyar haltenyésztőket elsősorban a hazai fogyasztás alacsony szintje sújtja, így a haltermelés jelentős részét exportálják. – A busa- és az amurtermelés mintegy hetven százaléka Lengyelországba, az értékesebb süllő és csuka Ausztriába és Németországba megy – magyarázza a szakember.

A hazai piacon elsősorban a hagyományosnak számító ponty a kelendő, a tenyésztés gerincét adó mintegy 10-15 ezer tonnás termelés túlnyomó része ide kerül.

Jó jel

Az utóbbi években változnak a hazai fogyasztási szokások. Korábban a magyarok főleg karácsonyhoz kötődően ettek halat, az elmúlt években – jelentős részben a nyári halászlészezonnak köszönhetően – viszont nyáron is több fogy. Üröm az örömben, hogy a többlet közel fele importált tengeri hal, zömmel konzerv formájában.

A hazai piacon elsősorban a hagyományosnak számító ponty a kelendő
Hasonló a helyzet az EU-ban. 6,7 millió tonnát termelnek, és 5,6 millió tonna halat importálnak évente a tagállamok. Csakhogy míg az unióban évente átlag 22 kilogramm az egy főre jutó halfogyasztás, idehaza 4-4,5 kilogramm. Bőven van tehát hova felfutnia az édesvízi haltermelésnek. Ha csak egyetlen kilogrammal növelni lehetne az évenkénti hazai halfogyasztást, az húsz százalékkal növelné a belföldi hal iránti keresletet. Külön kiugrási pontot jelent, hogy a tengerből kifogott mennyiség évek óta gyorsan csökken, 2000 és 2007 között 1,7 millió tonnával kevesebb hal végezte az unió hálóiban. Zöld szervezetek évek óta hangoztatják, hogy a legfontosabb étkezési tengeri halfajok állománya összeomlóban van világszerte. Becslések szerint a fogás visszaesése gyorsuló ütemben nőhet, így komoly rés keletkezik az uniós halpiacon, amelyet többek között a magyar édesvízi fajták tölthetnek be.

Nem olcsó azonban beszállni az üzletbe: egy hektár tóépítés 2010-es áron 4,5 millió forint (nem számítva a terület megvételét), az ivadékbeszerzés halfajtól függően 1,1-1,5 millió forint (hektáronként 12 tonna ivadékkal számolva), a szükséges szivattyúk, levegőztetők mintegy 2 millió forintba kerülnek. A működtetés költségei sem alacsonyak: intenzív haltermelésnél hektáronként 50 tonna takarmánnyal kell számolnunk, miközben hektáronként 35 ezer kilowattóra energiát fogyasztunk, amelynek ára jelenleg mintegy 1,3 millió forint évente. Sajnos számolni kell az őrzés költségeivel is. A rapsicok mellett a Magyarországon egyre szaporodó hallal táplálkozó madarak és emlősök is óriási károkat okozhatnak tenyészetünkben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo