Nemzetközi hírek
USA:
- Nagyot estek az amerikai részvényindexek a pénteki negatív hangulatban (Dow -2,5%; S&P -2,9%; Nasdaq -3,1%). A gazdasági talpraállás lassulásának jeleit erősítették meg a pénteki makroadatok, és a vállalati gyorsjelentések sem nyugtatták meg a befektetőket. A nap vesztese egyértelműen a pénzügyi szektor volt. Összességében 4,2%-ot veszítettek értékükből a bankpapírok.
- Nagyot esett a Michigani Egyetem júliusi előzetes fogyasztói bizalmi indexe. A mutató a júniusi 76 pontról 66,5 pontra esett júliusban, a várt 74 ponttal szemben. Az index ezzel 11 hónapos mélypontjára esett. Az infláció az előrejelzéseknek megfelelően 1,1% lett júniusban év/év alapon.
- Bár a GE 30 centes negyedéves profitja felülmúlta a 27 centes elemzői konszenzust, az árbevétel elmaradt a várakozásoktól. Az eredménybővülés mögött főként a pénzügyi ág, a GE Capital teljesítménye áll, melynek profitja közel duplájára emelkedett egy év alatt.
- A Citigroup a tavalyi második negyedéves 61 centes részvényenkénti veszteséghez képest jó eredményt ért el. A 2010 második negyedévében elért 9 centes profit azonban 38%-os visszaesést jelent az első negyedévhez képest. A bevételek 33%-os esése nagyobb, mint amire az elemzők számítottak. A bank részvényei 6,25%-ot veszítettek értékükből.
- A Bank of America árfolyama 9,16%-ot zuhant. Bár az USA legnagyobb bankja a vártnál magasabb, 27 centes részvényenkénti profitról számolt be, a bevételek itt is elmaradtak a konszenzustól. A 27 centes profit ráadásul 18%-os csökkenés a 2009 második negyedévi teljesítményhez képest. Korábban a rossz hitelportfólió minősége miatt aggódtak a befektetők, a hangsúly azonban átkerült a gyenge bevételtermelő képességre.
- A JPMorgan is 3,7%-ot esett a pénzügyi szektorral kapcsolatos kedvezőtlen hírek következtében, hiába tett közzé meglehetősen jó számokat a bank múlt hét csütörtökön. A bankpapírok közül egyedül a Goldman tudott emelkedni - ha nem is sokat -, mivel csütörtökön peren kívüli megállapodást kötött a tőzsdefelügyelettel (Sec). Eszerint a károsult ügyfeleknek 550 millió dollárt fizet a bankház, de így elkerüli a piac szemszögéből aggasztóbb hosszú pereskedést.
- Ma a házárindex mellett több fontos vállalat teszi közzé a gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Pénteken lefordult az olaj árfolyama a 200 napos mozgóátlagról, és ma reggelre már 76 dollár alá esett az árfolyam. Egyelőre a 75,5 dolláros szint tartja az olaj árát.
- A hét utolsó munkanapján esett az arany ára is, jelenleg 1.192 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A kínai tőzsde kivételével veszteséggel zártak az ázsiai piacok (Nikkei -2,9%; Hang Seng -1%; Shanghai +1,4%; Kospi -0,3%). Japán ünnepnap miatt zárva van ma.
- Főként az amerikai cégek (Bank of America, Citigroup, General Electric) elemzői várakozásoktól elmaradó gyorsjelentései miatt fordultak pirosba az ázsiai indexek.
- Az exportcégek közül a Sony (-5%) veszített legtöbbet az értékéből, ezen kívül a Canon (-3,2%) és a Toyota (-1,3%) is látványos mínuszba került a jen erősödése miatt.
Devizák:
- Pénteken megtorpant a dollárerősödés, és a reggeli órákban sem láthattunk figyelemre méltó mozgást. A kurzus 1,29 környékén araszol.
- A jen nagyot erősödött pénteken és a 87-es támasz alá került az árfolyam, így több, mint féléves csúcsponton a japán fizetőeszköz. A hajnali órákban 86,2-nél járt az USD/JPY árfolyama.
- Réssel nyitott a hajnali órákban a hazai fizetőeszköz, és hamar a 290-es szintig gyengült a forint, miután a hétvégén az IMF és az Európai Bizottság felfüggesztette a tárgyalásokat a magyar kormánnyal. Technikailag 290 egy fontos ellenállás, melynek áttörése esetén már a 300-as érték is elérhető közelségbe kerülhet. Nagy volatilitás várható ma a forint piacán.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Erőteljes gyengülés bontakozott ki a forint piacán, miután hétvégén megszakadtak a tárgyalások a magyar kormány és az IMF között. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy az állam már régóta nem is szorult rá a hitelkeretre, hiszen közvetlenül a piacról finanszírozta önmagát. Az ország relatíve alacsony költségvetési hiánya és a folyó fizetési mérleg többlete mind stabilizálja a forint fundamentális értékét. A tárgyalások megszakadása azonban rendkívül negatív üzenetet hordoz, amire esetlegesen ráugranak a spekulánsok. Másrészt problémát jelent, hogy az államadósságon belül magas a devizaarány rövid lejárati szerkezettel. Ennek megújítása pedig kockázatot jelenthet, mert kérdés, hogy mennyire képes az állam ezt forintkötvény kibocsátásokkal helyettesíteni. Ráadásul a piacok esetleges kiszáradása (mint például 2008 őszén) újra nehéz helyzetbe hozhatja hazánkat az IMF-keret nélkül. Az viszont mindenképpen pozitívum, hogy a hitelkeret javarészét már lehívta az ország, és ez az MNB devizatartalékát erősíti (összesen 35 milliárd euró). Utóbbit bár nem lehet közvetlenül államadósság-finanszírozásra használni, rugalmasabb szabályértelmezéssel azonban akadnak lehetőségek (pl. ECB közvetlen állampapír-vásárlás).
Gazdasági hírek
Megszakadtak a tárgyalások az EU/IMF küldöttséggel
A hétvégén félbeszakadtak az IMF, valamint az Európai Bizottság delegációja és a magyar kormány közt folyó tárgyalások. Ennek oka a felek költségvetési hiányt és bankadót érintő kérdésekben való eltérő álláspontja volt. Az Európai Bizottság szerint a kormánynak át kellene gondolnia a bankadóval kapcsolatos néhány paramétert a növekedésre és befektetők véleményére gyakorolt negatív hatása miatt. Az európai delegáció véleménye szerint a tervezett intézkedések nem elegendők az eddig elért eredmények megerősítéséhez. Az IMF és az Európai Bizottság továbbra is kapcsolatban marad a magyar kormánnyal, de a tárgyalásokat egyelőre nem kívánják folytatni. Véleményünk szerint az idei 3,8%-os hiánycél tartható, amennyiben a bankadó jelentős bevételeket hoz a költségvetés számára, a 2011-es 2,8%-os hiánycélt illetően azonban továbbra is sok a kérdőjel. Habár Magyarország 2009 óta nem IMF hitelből, hanem újra a piacról finanszírozza önmagát, mégis: a tárgyalások felfüggesztésének negatív hatása már a ma reggeli kereskedésben is látható. A forint-euró árfolyam 2,7%-ot esett a pénteki záróértékhez viszonyítva. Az MNB a mai nap folyamán fog dönteni az alapkamatról. Várhatóan nem változtatnak a kamat értékén, emelés pedig csak abban az esetben lehetséges, ha a forint jelentős mértékben elmozdul a ma reggeli szintről.
Vállalati hírek
Az állam 3 milliárd forintot vár az FHB-tól
A nemzetgazdasági miniszter a stabilitási törvény módosítását indítványozta a parlamentben, hogy az állam hozzájusson az FHB tavalyi tőkeemelése kapcsán őt megillető hozamhoz. A 2008-ban elfogadott törvény értelmében az állam 30 milliárd forinttal emelte meg az FHB alaptőkéjét. Cserébe egy különleges szavazati jogokat biztosító részvényt, valamint elsőbbségi részvényeket kapott, melyek a mindenkori államkötvényhozamnak megfelelő osztalékot biztosítottak volna. Az állam azonban nem jutott hozzá az osztalékhoz, mivel a bank 2010. március 22-én, vagyis az osztalékról döntő éves rendes közgyűlés előtt visszafizette az összeget a magyar államnak. Így az FHB ingyen használta az állam pénzét, ami ellentétes az EU szabályozással. Az állam mintegy 3 milliárd forintot (részvényenként 45,5 forintot) követel. A hír nem lesz hatással az FHB árfolyamára.
Rövid hírek
- Magyar Telekom: A Nemzeti Hírközlési Hatóság statisztikái szerint júniusban 16.000-rel, 11.866 millióra csökkent a mobilelőfizetők száma. Ugyanakkor az aktív előfizetők száma 15.000-rel, 10.804 millióra nőtt. A T-Mobile továbbra is piacvezető 44,68%-os részesedéssel. A hír nem lesz hatással a Magyar Telekom árfolyamára.
- Bankszektor: A Népszabadság értesülései szerint néhány bank már elkezdte áthárítani a bankadó miatti terheit az ügyfelekre. Az újság megkérdezte az OTP-t is, hogy terveznek-e hasonló lépéseket. Csányi Sándor múlt héten úgy nyilatkozott, hogy nem fogják az ügyfelekre terhelni a különadót. Mivel a bankadó pontos részletei még nem véglegesek, az OTP nem tudta megmondani, hogy kiadásokat, vagy operatív költségeket fognak-e csökkenteni.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.