Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Csütörtökön is kitartott a Fed kommentárt követő optimizmus az USA-ban, a vegyes hírek sem tudták letörni a vételi kedvet (Dow +0,6%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,1%). Az S&P500 index 1.361,7 ponton érte el 2008 júniusa óta nem látott csúcspontját, a Dow Jones 12.776 ponton tetőzött.
- Az USA gazdasága a várt 2%-nál kisebb mértékben, csupán 1,8%-kal nőtt, reálértéken, évesített szinten a tegnap publikált első negyedévi előzetes GDP adat szerint. Az elemzői előrejelzéseket felülmúló mértékben, 2,7%-kal emelkedett azonban a személyi fogyasztás az első negyedévben.
- A heti munkanélküliségi adatok is negatív meglepetést hoztak. A frissen munkanélküli segélyért folyamodók száma ugyanis a vár 395 ezerrel szemben 429 ezer főre emelkedett múlt héten.
- Az Exxon Mobil eredményét a magas olajár húzta meg, de profitja alig múlta felül az elemzői konszenzust, bevételek terén pedig el is maradt a várttól. A piacnak úgy tűnik nem volt elég jó a gyorsjelentés, ugyanis 0,5%-os mínuszban fejezte be a kereskedést az olajkitermelő mamutcég árfolyama.
- A Pepsi előrejelzéseket meghaladó profit és bevételi számait azonban díjazta a piac. 2,7%-os pluszban zártak az italgyártó konszern részvényei.
- A Microsoft vártnak megfelelő eredmény és bevétel adatokat publikált zárás után. A részvényt alaposan megrángatták mindkét irányban a zárás utáni OTC piacon, de végül 1,4%-os mínuszba fordult az árfolyam az aftermarket kereskedésben.
- Egyedül a Motorola hozott igazán pozitív meglepetést. A várt 32 centes részvényenkénti eredménnyel szemben 54 centes profitról számolt be a technológiai cég. A piac 7,6%-os emelkedéssel jutalmazta a vállalat részvényeit.
- Ma is további fontos adatok kerülnek nyilvánosságra.
Olaj és arany:
- Az olaj ára nem tudott tovább emelkedni a gyenge dollár ellenére sem, a gyengébb amerikai gazdasági bővülés visszavetette a vételi kedvet. Jelenleg 112,5 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával. A Brent olaj árfolyama 124,7 dollár.
- Az arany ára azonban új csúcsra lendült tegnap a dollár gyengülésével párhuzamosan. 1.540 dolláron tetőzött a nemesfém unciánkénti árfolyama, ahonnan enyhe korrekció után 1.533 dollárig csökkent az árfolyam.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban vannak az ázsiai indexek ma reggel. Japánban nincs kereskedés, mert Hirohito császár születésnapjának ünnepe van (Shanghai +0,2%, Hang Seng -0,4%, Kospi -1,0%, All Ordinaries -1,3%).
- Ma jelent meg az HSBC kínai feldolgozóipari menedzser indexének végleges értéke, mely az előzetes adatnak megfelelően 51,8 lett áprilisban, ami az aktivitás mérsékelt javulására utal, azonban elmarad a korábban megszokott, átlagosan 52,3-as értéktől.
- Az erős ausztrál dollárnak köszönhetően zuhantak a bányatársaságok a kenguruk földjén (BHP Billiton -1,1%, Rio Tinto -1,6%).
- A Hong Kong-i kereskedésre továbbra is a monetáris szigorítástól való félelem nyomta rá bélyegét, ráadásul mindkét kínai piac zárva lesz hétfőn a munka ünnepe miatt, így senki sem nyitott nagyobb pozíciót a hosszú hétvégére.
- Ma publikálta gyorsjelentését a Samsung, melyből kiderült, hogy profitja majdnem egyharmadával csökkent (2,59 milliárd dollár), mivel visszaesett a kereslet a chipek és a lapos monitorok iránt. Bevételei 6,8%-kal nőttek, azonban operatív eredménye 32%-kal esett. A jelentett számok nagyjából megfeleltek az elemzői várakozásoknak, mivel a menedzsment már korábban adott előrejelzést a negyedév teljesítményéről.
Devizák:
- Tovább gyengült tegnap a dollár, napközben azonban megfordult az árfolyam, és az 1,488-as maximumról 1,482-ig korrigált zárásra. A hajnali kereskedésben oldalazás látható, melyet ismét dollárgyengülés követhet az 1,50-es szintig.
- A japán fizetőeszköz tegnap visszaerősödött a 81,6-os támaszra, így már egy hete oldalaz a szint felett. A támasz törése utat nyithat a további jenerősödésnek.
- Tegnap enyhe forinterősödést láthattunk, és a reggeli órákban már 264 alatt jár az EUR/HUF kurzusa.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Örülünk, hogy a MOL nem aggódik Szíria miatt, s annak is örülünk, hogy a befektetők sem aggódnak a gyengébb amerikai GDP adat miatt. Sőt, a Bazi nagy görög adóság miatt sincs aggodalom. Dow, S&P500 továbbra is új lokális csúcson van, miközben mára némi pihenőre van kilátás a piacokon. A DAX is megkésve bár, de átszaladt a 7.450 pontos ellenálláson. Ehhez kellene némi megerősítés a közel jövőben, s akkor irány a 8.000 pont körüli csúcs. A magyar piac küzd, de világos, hogy lemaradó, hiszen egyelőre még a 24 531 pontos lokális csúcs alatt vagyunk. Persze ami késik, nem múlik. Így hát a BUX is hamarosan a nagyok nyomdokába léphet.
Vállalati hírek
Nem aggódik a MOL Szíria miatt
A MOL tegnap tartotta éves közgyűlését, utána pedig egy sajtókonferenciára is sor került. A legfontosabb információk:
- A MOL nem fizet osztalékot a 2010-es év eredményéből. Nem meglepetés.
- Hernádi Zsolt vezérigazgató elismerte, hogy vásároltak INA részvényeket az ajánlat lejártát követően is, mivel nem volt semmiféle tilalom érvényben, azonban az 50%-ot nem érték el.
- A MOL nem aggódik a szíriai helyzet miatt, mivel a Hayan blokk kitermelése fontos a helyi gázpiac ellátása szempontjából, így az ország biztosan megvédi azt.
- Kurdisztánban látnak jelentős növekedési potenciált.
- A dízel kereslet idén várhatóan 2%-kal nő, ami kedvezően hat a MOL marzsaira.
Rövid hírek
- A Graphisoft tegnapi közgyűlése jóváhagyta a részvényenkénti 25 forintos osztalék kifizetését. Az osztalékfizetés szeptember 5-én kezdődik.
- Az OTP ma tartja közgyűlését. A javasolt osztalék részvényenként hozzávetőleg 73 forint, a pontos összeget a bank saját részvénymennyiségének ismeretében határozzák majd meg.
- A PannErgy, a Pannunion, a Rába és a Synergon is ma tartja közgyűlését. Egyik cég sem javasolt osztalékfizetést.