Eleinte folytatódott tegnap a forint erősödése a jó hangulatban, de aztán kora délután megérkezett a hír, hogy az MNB ma rendkívüli sajtótájékoztatót tart. Sajtóhírek szerint a monetáris tanács rendkívüli ülését követően fog majd beszélni Matolcsy György, és az új elnök várhatóan bejelenti a nem szokványos intézkedés(eke)t. A legvalószínűbb az, hogy valamiféle hitelezést elősegítő intézkedést fognak bejelenteni.
Erre utal a kora délutáni elemzői találkozó címe is, ami így szól: „A hitelösztönzés jegybanki lehetőségei”. Nem teljesen egyértelmű azonban, hogy csak erről lesz szó, hiszen a napokban Varga Mihály többször kijelentette, hogy a nemzeti bank lehetne aktívabb is az állampapírok másodpiacán. Szóval, nagyon várjuk a mai bejelentéseket. Ha a jegybank a vártnál kevésbé „súlyos” intézkedéseket fog végrehajtani, annak akár pozitív hatása is lehet a magyar piacokra a tegnapi forintgyengülés után. Ellenkező esetben viszont további forintgyengülés jöhet.
A mai MNB bejelentés kulcsfontosságú lehet a forint árfolyama szempontjából, ami a technikai képet is befolyásolhatja. Elvileg további forinterősödést jelentene, hogy tegnap a 303-307,5-ös sávból kitört a devizapár lefelé, de az ezt követő forintgyengülés jól mutatja, hogy mostanában nehéz csupán a grafikonra támaszkodva mondani valamit a forintról.
A hazai hírek mellett azonban a külföldi események is befolyásolhatják ma az árfolyam alakulását: az észak-koreai feszültség és az egyik amerikai jegybankár negatív jelzései gyengíthetik, a japán jegybank most bejelentett élénkítése viszont erősítheti a hangulatot. Az ÁKK tegnap érdemi hozamcsökkenést regisztrált, amiben szerepe lehetett annak, hogy ma az MNB bejelentheti nem megszokott intézkedéseit. Lehetséges ugyanis, hogy az MNB a másodpiacon beavatkozik majd, vagy egy esetleges hitelösztönzés során a megnövekedett pénzmennyiség részben az állampapírpiacon fog lecsapódni. Ma 3, 5 és 10 éves kötvényaukciók lesznek, a felajánlott mennyiség összesen 45 milliárd forint. Különösen érdekes lehet, hogy a jegybanki bejelentések függvényében hogyan fog alakulni a kereslet, és a hozamok hol állnak meg.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacokon napok óta azt lehet látni, hogy az EUR/USD kurzusa egy szűk sávban oldalaz. Tegnap 1,281-ről 1,285-ig emelkedett az árfolyam, majd a reggeli kereskedésben 1,283-ig csökkent. A technikai kép alapján nagyobb a valószínűsége a dollár további gyengülésének. A rossz híreknek köszönhetően eséssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető tengerentúli indexek (Dow -0,76%, Nasdaq -1,10%, S&P500 -1,03%).
A nyugat-európai börzéken is rossz hangulat uralkodott, vaskos mínuszban zárták a kereskedést az indexek (FTSE100 -1,09%, DAX -0,87%, CAC40 -1,32%) Az ázsiai piacokon vegyes hangulat uralkodik, a japán piac folytatta az erős hegymenetet, Kína pedig enyhe mínuszba fordult (Nikkei 2,1%, Hang Seng -0,14%, Shanghai -0,12%). Az arany ma reggel már csak 1.551 dolláron forgott, tehát tovább folytatódott a lefelé menet a nemesfém piacán. A WTI kőolaj ára szintén csökkent 94,51 dollárra hordónként, mivel 2,7 millió hordóval nőttek az amerikai készletek, ami 1990 óta a legmagasabb érték.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A japán jegybank ma véget érő ülésén a várakozásoknak megfelelően további monetáris lazítást jelentett be. Az új elnök Haruhiko Kuroda vezetésével most ülésezett először a jegybank, az eszközvásárlási program éves keretösszegét 50.000 milliárd jennel 530 milliárd dollárral növelték. A bejelentés után nagyot gyengült a jen a dollárral szemben, 93-ról 95-ig menetelt az árfolyam.
Tegnap megszólalt az egyik Fed elnök is. John Williams a san francisco-i Fed vezetője szerint akár már nyáron visszavehet a jegybank a havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlási programból, mert a munkaerőpiac határozott javulást mutat. Arról is beszélt, hogy az év második felében akár be is lehet szüntetni az eszközvásárlási programot. A tegnapi foglalkoztatottsági adat viszont alulmúlta a várakozásokat, az ADP jelentése szerint márciusban a várt 197 ezer helyett 158 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma az USA-ban. A februári adatot viszont 198 ezerről 237 ezerre módosították.
Megszületett a megállapodás Ciprus és a trojka között a 10 milliárd dolláros mentőcsomaggal kapcsolatban. A GDP 5%-át elérő kiigazítás mellé a GDP további 2%-át elérő intézkedés jön. A társasági adót 10%-ról 12,5%-ra emelik, a kamatadót pedig 15%-ról 30%-ra. 2018-ig pedig a GDP 4,5%-át elérő intézkedésekre lesz szükség a 4%- os többlet eléréséhez.