Kamatdöntő ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa. A piac arra számít, hogy 10 bázisponttal 2,75%-ra csökken az alapkamat. Varga Mihály nem örül a gyenge forintnak és bízik az erősödésében, ugyanis a költségvetést 300 forintnál olcsóbb euróval tervezték meg - a gazdasági miniszter erről kedden beszélt a TV2 Mokka című műsorában.
Varga Mihály reméli, a monetáris tanács keddi ülésén felelősen fogják értékelni, hogy milyen árfolyam elviselhető a költségvetésnek, jó az exportnak és a devizahiteleseknek. Hozzáfűzte, hogy a forint gyengülése az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed "pénzpumpájának" leállása mellett annak is a következménye, hogy a jegybanki alapkamat kevésbé vonzó azoknak, akik magyar állampapírt vásárolnának. A gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a költségvetést jelentős, 220 milliárd forintos tartalékkal tervezték meg, vagyis ha az euró árfolyama a tervezettnél magasabb szinten alakul, akkor van mihez nyúlni. Ugyanakkor bízik abban, hogy a következő hónapokban az árfolyam korrigálódhat. Annál is inkább, mert a magyar gazdaság fundamentumai nem indokolják az alacsony árfolyamot - tette hozzá.
Mától újra nyitva vannak az Egyesült Államok tőkepiacai, így már nem az irány nélküli kereskedés lesz az úr a börzéken. Ázsiában alapvetően optimizmus uralkodott, elsősorban Japánban, ahol a jegybank újra kifejtette elkötelezettségét a készpénzmennyiség növelésének irányában.
Közben a DAX index emelkedése megállt, ami a rövid periódusú indikátorok szerinti korrekciót jelent. Az indikátorok kisimulásával pedig egy újabb komolyabb erő ébredhet az emelkedéshez. Persze ezt ki kell várni, és jó korrekciós viselkedés is kell hozzá. Mivel az indexek (DAX, S&P500, stb.) a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölött vannak, ezért azt mondhatjuk, hogy egyelőre semmi probléma az emelkedéssel.
Itthon az hozott izgalmat a piacra, hogy a Richter amerikai partnerét, a Forest-et felvásárolná az Actavis. Számunkra úgy tűnik, hogy az esetleges tranzakció kapcsán sem sérülnek a Richter érdekei, hiszen az Actavis-nak leginkább generikus termékei vannak, így az antipszichotikumok esetén is. Ez azt jelenti, hogy a Cariprazine jóváhagyási procedúráját és a későbbi értékesítéseket ez a tranzakció nagy valószínűséggel már nem érinti.
USA
Az elnökök napja miatt tegnap zárva tartottak a tengerentúli piacok, ezért makrogazdasági és vállalati hírek sem jelentek meg. A New York-i feldolgozóipari index februári értékét és az NAHB házárindex februári értékét publikálják délután. A Coca Cola publikálja piacnyitás előtt 13:30-kor a negyedéves számait.
Európa
A londoni börze emelkedett, a többi nyugat-európai piac oldalazott tegnap (FTSE100 1,09%, DAX - 0,06%, CAC40 -0,12%). A német és euró zónás ZEW hangulatindexet publikálják 11 órakor.
Olaj, arany
A WTI 100,6 dolláron állt ma reggel, az emelkedés annak a spekulációnak köszönhető, hogy ismét hidegre fordul Észak-Amerika időjárása. Az arany 1,320 dolláron állt ma reggel, ami némi visszaesést jelent a tegnapi árakhoz képest, azonban az elmúlt hetek áremelkedése jól mutatja az élénkülő fizikai keresletet. Az aranyat elsősorban Kínában vásárolják egyre nagyobb mennyiségben, de kezd visszatérni a spekulációs, pénzpiaci kereslet is.
Devizák
A forint folytatta az erősödést az euróval szemben, 309-ről a 20 napos mozgóátlagig, 307,9-ig esett az EUR/HUF árfolyama. Ha sikerül a 20 napos mozgóátlag alá kerülnie a kurzusnak, akkor a következő szintig, 306,5-ig erősödhet tovább a forint. A befektetők ma kivárhatnak az MNB délutáni üléséig.
A tengerentúli piacok hiánya a dollár kereskedésére is rányomta bélyegét, az EUR/USD kurzusa lényegében oldalazott a tegnapi kereskedés során. 1,368-ról 1,37-ig emelkedett a devizapár, és a reggeli órákban is a tegnapi záró érték körül mozgott az árfolyam.
Távol-Kelet
Vegyes a kép Ázsiában, míg a piacok többsége emelkedett, addig a kínai indexek délnek vették az irányt. (Nikkei +3,13%; Hang Seng -0,05%; Sanghai -0,77%; Kospi +0,03%) Japán arra a hírre száguldott, hogy az jegybank megduplázta (7.000 milliárd jenre) a bankok számára elérhető hitelkeretet, miközben továbbra is 60.000-70.000 milliárd jennel növeli éves szinten a likviditást. Így a jen is gyengült, a részvénypiac pedig egyenesen felrobbant, és szeptember óta nem látott mértékben emelkedett. A legjobban teljesítő szektor a távközlés volt, amely 4,2%-kal emelkedett.
Közben Kínában a jegybank próbálja a bankok likviditását csökkenteni azután, hogy újabb rekord mennyiségű hitel került kihelyezésre januárban. Így 48 milliárd jüan értékben csökkentette a 14 napos likviditást a bankok számára. Ennek hatására a részvényindexek délfelé vették az irányt.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív a hangulat a határidős piacokon.