A Fed-nek mégis időben kell lépnie a kivezetéssel kapcsolatban, ami azt jelenti, attól kell félnünk, hogy már akkor visszaveszi a mennyiségi lazítást, amikor még a gazdaság nem állt megfelelő növekedési pályára. Másrészt attól is félnünk kell, hogy túl későn veszi vissza a lazítást, és elszabadul az infláció. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy decemberben nem kezdődik meg a „tapír”. Ugyanis ha jelentősen javulnak a növekedési kilátások, akkor mégis megtörténhet a szigorító lépés. Ha a piacokra nézünk, akkor azt látjuk, hogy bekövetkezett a tengerentúlon is a kitörés. A Dow Jones és az S&P500 is új csúcsra szaladt, és a DAX is megy tovább a 9.500 pont körüli cél felé. A BUX is elhagyja ma a 200 napos mozgóátlagot, de 18.900 pontnál egyből egy ellenállás van. Vagyis nagy mozgástér továbbra sincs a magyar piacon.
A forint jelentős erősödéssel reagált Bernanke tegnapi nyilatkozatára. A forint az erősödés során áttörte a 200 napos mozgóátlagot 296,15-ös árfolyam mellett és átmenetileg benézett a 295-ös szint alá is, ugyanakkor ennek tartós áttörésére egyelőre még nem került sor. A hazai deviza reggel 295,87-en állt az euróval szemben.
USA
A nap eleji oldalazás után a Fed bejelentése megmozgatta a piacokat, és rakétaként száguldottak új történelmi csúcsra az indexek. Az S&P500 történelmi maximumon zárta a kereskedést (Dow 0,95%, Nasdaq 1,02%, S&P500 1,25%).
Meglepetést okozott tegnap a Fed, a piaci várakozásokkal ellentétben nem csökkentette az eszközvásárlási program méretét, vagyis továbbra is változatlan marad a havi 85 milliárd dolláros program. A jegybankárok a magas munkanélküliség, a költségvetési kiigazítás és az emelkedő jelzálogkamatok miatt gondolták úgy, hogy nem csökkentik az eszközvásárlásokat. Az alacsony inflációt is említették, mint kockázati tényezőt, a 2% alatti infláció nincs jó hatással a gazdaságra. Az alapkamat pedig még jó ideig maradhat a nulla körüli szinten, és tovább csökkent azoknak a száma, akik a korábban említett 2015-ös évre várják az első kamatemelést.
A megkezdett lakásépítések száma 891 ezer darabra bővült augusztusban, ami nem tetszett a piacoknak, mert az elemzők 917 ezer darabra számítottak, ráadásul az előző havi adatot is lefelé korrigálta a Kereskedelmi Minisztérium. A kiadott építési engedélyek száma 918 ezer darabra csökkent, miközben a piac 950 ezerre számított.
A FedEx tegnap publikálta negyedéves számait, a részvényenkénti profit 1,53 dollárra emelkedett, felülmúlva az 1,5 dolláros várakozásokat. Az árbevétel egybeesett a várakozásokkal, 11 milliárd dollár volt. A korábbi eredmény-előrejelzését is megerősítette a vállalat. A papír árfolyama 5%-kal emelkedett.
Az Oracle is tegnap jelentett piaczárás után, a negyedéves részvényenkénti profit 59 cent lett, szemben az 56 centes várakozásokkal. Az 8,38 milliárd dolláros árbevétel enyhén elmarad a 8,48 milliárd dolláros várakozástól. A következő negyedévekre vonatkozóan nem fogalmazott meg túl pozitív várakozásokat a társaság. Zárás után 3%-ot esett a papír.
Európa
A londoni börze kivételével emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai piacok (FTSE100 -0,17%, DAX 0,45%, CAC40 0,59%).
Olaj, arany
Repülőrajtot vett az arany és a WTI árfolyama a tegnapi Fed bejelentésnek köszönhetően, mely szerint nem szűkíti eszközvásárlási programját a Fed, sőt nincs előre megírt forgatókönyv sem, hogy ez a lépés mikor következhet be. Az arany 1.365 dollárra ugrott, míg a WTI 108,4 dolláron forgott ma reggel. Az olaj árát befolyásoló hír továbbá, hogy Észak-Irakból újraindul a kőolajexport a Kirkuk- Ceyhan vezeték kijavítását követően.
Devizák
A likviditásbőség fenntartása nem csak a forintot, hanem a többi régiós devizát is erősítette, többek között a lengyel zlotyit és a török lírát is, ugyanakkor a cseh korona függetlenítette magát a régiós mozgásoktól és nem produkált érdemi elmozdulást a tegnap esti, illetve a kora reggeli órákban. Jelentős emelkedést idézett elő az EUR/USD árfolyamában, hogy a Fed laza monetáris politikája továbbra is fennmaradhat. Az árfolyam a nyitó 1,3359-ről egészen 1,3521-ig emelkedett és az emelkedés közben könnyedén törte át a korábban erős szintnek bizonyuló 1,34-et.
Távol-Kelet
Az ázsiai piacok is emelkedéssel reagáltak a Fed tegnapi döntésére, miszerint fenntartja a 85 milliárd dolláros eszközvásárlását. A Hang Seng 1,6%-ot, a Nikkei 1,5%-ot emelkedett. A shanghai tőzsde ma és holnap is zárva tart. A hongkongi tőzsde ma még nyitva tartott, de holnap már zárva lesz. Jelentős emelkedést mutattak a bányatársaságok, miután az arany árfolyama 4%-ot meghaladó emelkedéssel reagált a likviditás fenntartására.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.