Nemzetközi hírek
USA:
- Kisebb korrekció következett tegnap az amerikai részvénypiacokon az új lokális csúcsok után (Dow +0%; S&P -0,4%; Nasdaq -0,3%). A pénzügyi szabályozási törekvések híre ellensúlyozta a vártnál jobb vállalati eredményeket. Az S&P 1,219 ponton, a Dow 11,258 ponton érte el 19 hónapos csúcsát mielőtt mínuszba fordult. A Dow végül plusz 1 pontban zárt.
- A vállalati gyorsjelentések tegnap is pozitív meglepetést okoztak. A Caterpillar részvényei 4%-os pluszban zártak miután az ipari vállalat a várakozásokat 28%-kal meghaladó 50 centes részvényenkénti eredményről számolt be. A Whirlpool a tavalyi első negyedévnél két és félszer nagyobb, 2,5 dolláros részvényenkénti profitot közölt a piacok nyitása előtt. Ez az eredmény duplája az elemzői konszenzusnak. A háztartási gépeket gyártó vállalat részvényei 10%-ot emelkedtek tegnap. A Texas Instruments hozta az előrejelzett számokat (EPS: 53 cent).
- A jó hírek ellenére estek a piacok, elsősorban a pénzügyi papírok vezetésével, mivel a Kongresszus a szigorúbb pénzügyi szabályozási törekvésekről szóló vita szavazására készül. A befektetők elpártoltak a bankrészvényektől, mivel, a szigorítás a jövőben negatívan érintheti a pénzintézetek eredményét. A Bank of America 2%-ot, a JPMorgan 2,3%-ot, míg a Goldman Sachs 3,4%-ot veszített részvényei árfolyamából.
- A Citigroup 4%-os mínuszban zárt, miután a kormányzat közölte, hogy a bank 1,5 milliárd állami tulajdonban levő részvényét kívánja értékesíteni. A lépés az egy hónapja bejelentett terv része, így nagy meglepetést nem okozhatott, véleményünk szerint.
- Ma a megjelenő makroadatok közül a fogyasztói bizalmi index és az S&P/CaseShiller házár index lehet piacmozgató hatású. Számos fontos amerikai vállalat is közzéteszi gyorsjelentését, mint például a Ford, a Coca-Cola és a UPS.
Olaj és arany:
- 1,1%-ot esett tegnap az olaj ára, ma reggel pedig 0,4%-os eséssel folytatódott a lejtmenet. Jelenleg 83,4 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával.
- Ma az Amerikai Olaj Intézet, holnap pedig az Energiaügyi Hivatal teszi közzé az olajkészletek változásával kapcsolatos adatokat. Kőolaj terén további 1 millió hordós, míg benzin terén 500 ezer hordós emelkedésre számítanak az elemzők.
- Az arany ára lényegében nem változott, továbbra is 1,154 dolláron kereskednek a nemesfém egy unciájával.
Távol-Kelet:
- A Nikkei kivételével jelentős mínuszban tartózkodnak a távol-keleti indexek (Nikkei +0,4%; Hang Seng -1%; Shanghai -2,7%; Kospi -0,2%).
- A japán index felülteljesíti a piacokat, mely részben az exportorientált vállalatok erősödésének köszönhető. A Sony 3,3%, a Panasonic 1,6% emelkedést tudott felmutatni.
- Az ingatlan és a nyersanyagszektor papírjai sokat estek a ma reggeli kereskedésben, a Baoshan Iron & Steel 3,8%-ot, a Beijing Vantone Real Estate 2,1%-ot veszített értékéből.
- A várakozásoknál rosszabb gyorsjelentés hírére 1,2%-os mínuszba került az egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő a China Vanke Co.
- A chip-gyártók is említésre méltó mínuszba kerültek, a Semiconductor Manufacturing Corp. 2,2%, az Elpida Memory szintnén 2,2% mínuszba került. A Phison Electronics közel 7% mínuszba csúszott.
Devizák:
- A dollárnak tegnap nyugodt napja volt, 1,338 környékén stagnál az árfolyam.
- A jen árfolyamát a 94-es szint fogta meg, itt oldalaz a kurzus.
- A forint tegnap erősödött, de a reggeli órákban már enyhe gyengülést láthatunk. Az árfolyam 262,9 környékén jár.
Határidős piacok:
- Kis mértékben emelkedtek a határidős indexek az USA-ban.
Erste kommentár
Továbbra is folyik a huzavona az IMF, Németország és a Görögök között. A görögök trükköznek, a segítséget direkt az EMU vezetőitől kérték, hogy az estleges megszorítási igényeket könnyebben ki tudják kerülni. Ez persze haragot szült a tagállamok és az IMF részéről. Mindenestre a görögök még mindig nem ismerték föl a helyzet komolyságát, s mint angolna ki akarnak siklani a szükség öleléséből. Ezt pedig nem lehet, mert egyre növekszik az aggodalom. A CDS árak tovább növekednek, akár csak a hozamok. Vagyis a gyorsvonat lassított, de még mindig robog tovább a csőd felé. A vége persze úgy is az lesz, hogy megmentik Görögországot, de lehet hogy addigra fertőzni fog a járvány. Ugyanis Portugália CDS ára egyre gyorsabban növekszik, ott is megkezdődött valamiféle pénzkivonás a kötvényekből. Egyelőre a részvénypiacok ezekről a fejleményekről tudomást sem vesznek. Legyintenek, a „too big to fail" elve alapján úgy is megmentik majd a görögöket. Persze lehet, hogy addigra a járvány tovább terjed, s végül bizony akár nagyobb országokat is megfertőzhet. Persze egyelőre ennek a valószínűsége még kicsi.
Politika
Sólyom László köztársasági elnök május 14-ére tervezi összehívni az új parlament alakuló ülését. Az időpont 10 nappal korábban van, mint amit a piac várt. Pozitív.
Orbán Viktor tegnapi interjújának főbb pontjai:
- Az új kormány a közbiztonságra, a gazdaságra, és a szociális biztonsággal kapcsolatos kérdésekre koncentrál majd elsőként.
- Az IMF-fel újratárgyalnák a hiánypálya alakulását, s az idei évben megkezdenék az adórendszer átalakítását, habár a jelentős lépésekre jövőre kerülne sor. Pl. a családi adózás bevezetése, s az adók csökkentése a régiós országokban látható szintekre.
- Az önkormányzati rendszer átalakítása is napirenden van amelynek szerves részét képezi az egészségügyi és az oktatási reform is.
Jelentős új elemet nem találhattunk a beszédben. Továbbra is sok kérdés van az új kormány programja körül, amelyet valószínűleg május közepéig megismerhetünk. Az első törvényalkotási lépése az új parlamentnek az lesz, hogy a kormányzati átadást-átvételt szabályozzák. Erre készül már a leköszönő kormány is. Így az átmenet sokkal gyorsabb és transzparensebb lehet. Pozitív.
Vállalati hírek
Román bankot venne az OTP?
A Napigazdaság román sajtóértesülésekre hivatkozva azt írja, hogy az OTP megvenné a román Carpatica bank 70%-os tulajdonrészét. A Bukaresti Értéktőzsdén forgó bank piaci kapitalizációja 56 millió euró. A vételár 50-60 millió euró körül lenne, ugyanakkor a Ilie Carbulea, a bank legnagyobb tulajdonosa (36,4%) cáfolta az eladásról szóló híreket. A bank tavaly 5 millió eurós veszteséget könyvelt el, ami idén akár 23 millió euróra is növekedhet, ugyanakkor a menedzsment szerint az év utolsó negyedévében már nyereséget érhet el. A bank saját tőkéje 55 millió euró, amit további 15 millió euróval terveznek megemelni. A Carpatica mérlegfőösszege 860 millió euró volt 2009 végén, ami éves szinten 57%-os növekedést mutatott. Korábban Csányi Sándor OTP-vezér utalt rá, hogy több bank megvásárlásáét is vizsgálják a régióban. Ezért a hír nem, meglepő. Ugyanakkor a fő tulajdonos cáfolata azt sugallja, hogy nem lesz ilyen tranzakció. Ha netán mégis lenne, akkor a könyvszerinti érték körüli cégvásárlás szerintünk pozitív lenne, habár a cég értékét nem változtatná meg jelentősen,a tranzakció kicsinysége miatt.
Magyar Telekom osztalékfizetés
Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Magyar Telekom. A társaság részvényenként 74 forint osztalékot fizet május 7-i kezdő dátummal.
RFV: sikeres K+F tender
Az RFV tegnap bejelentette, hogy a 40%-os tulajdonrészével működő Alletix Projekt Szervező Kft. az Archenerg akkreditált energetikai klaszter tagjaként sikeres pályázat útján 483 millió forint támogatást nyert energetikai K+F tevékenység folytatására. A pályázati forrás felhasználásának módját és ütemét az RFV a partnereivel történt szakmai egyeztetéseket követően ismerteti befektetőivel.
A bejelentést pozitívan értékeljük, hiszen az RFV első alkalommal indult ilyen jellegű tenderen. Az elnyert összeg elég jelentős ahhoz, hogy megnyissa az utat az újabb projekteknek. Összehasonlításképp: az RFV Fejér megyei projektje mintegy 1,6-1,8 milliárd forintos tőkeigényű volt. Továbbra is fenntartjuk Vétel ajánlásunkat, és árgus szemekkel figyeljük az újabb közzétételeket.
Rövid hírek
- A PSZÁF lezárta a Surgutneftegazzal kapcsolatos vizsgálatát, így már csak a Magyar Energia Hivatal döntésétől függ, hogy bejegyezhető-e az orosz tulajdonos a MOL részvénykönyvébe. Ha A MEH is zöld utat ad a bejegyzésnek, akkor a Surgut részt vehet a jövő évi közgyűlésen, vagy akár rendkívüli közgyűlés összehívását is kezdeményezheti. A mostani, április 29-i közgyűlésre már április 20-án lezárták a részvénykönyvet, így ezen még nem lehet ott a Surgut. Úgy véljük, hogy ha bejegyzik is a Surgut tulajdonszerzését, érdemi lépéseken nem fog tudni kezdeményezni, mivel 10%-ban van maximálva a részvényesek szavazati joga. Ugyanakkor a MOL menedzsmentjének érdekeltségei összesesen mintegy 50%-ot birtokolnak a cégben.
Makrogazdasági hírek
- A várakozásoknak megfelelően tegnap 25 bázisponttal 5,25%-ra csökkentette az alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.