A hitelezés visszaesése nem a bankok szándékainak, hanem a piacok és a gazdaság állapotának a tükre. Tamás Gábor szerint a rossz eredményben nincs szerepe a bankadónak. Emiatt ugyanis rövid távon a pénzintézetek nem fogják vissza a kihelyezéseiket, aktívan keresik az új partneri kapcsolatokat. Persze hosszabb távon, ha a jövedelmezőségi mutatók romlanak, vagy végső esetben tőkeemelésre kényszerülnek, a pluszelvonásnak is lehet fékező hatása.
Elrettentheti a cégeket a válság hatására bedőlt hitelek nagy aránya is. A források nem lettek olcsóbbak, és szigorodtak a kért biztosítékok is. A korábban is viszonylag konzervatív politikát folytató bankoknál a devizahitel kamata futamidőtől függően 100-200 bázisponttal, a forinthitelé a kockázati prémium növekedéséből fakadóan 50-100 bázisponttal lett magasabb. A kamatfelár is mindenhol nőtt. Rövid lejáratú forinthiteleket ma BUBOR+2-6 százalékért adják, a középlejáratúakért minimum BUBOR+4 százalékot kell fizetni. A végső ár az ügyfél minősítésétől, a tervszámok megalapozottságától és a partneri kapcsolat egészének jövedelmezőségétől függ.
A - részben a Bázel II, részben a bankok óvatosság miatt - megszigorított fedezeti követelmények is drágítják a hiteleket. Általánossá vált a hitelszerződések közokiratba foglalása, a készletfinanszírozás helyett pedig hosszú távú, elsősorban ingatlanfedezetet kérnek a bankok. A tulajdonosoknak nagyobb súllyal kell a hitel mögé állniuk, és a készfizető kezességvállalás is elvárás lett, miután a múltbeli működési számok alapján nem egyértelmű, hogy teljesülnek-e a jövőre vonatkozó tervek. A bankok a hiteligény alátámasztásához minden esetben hosszú távú szerződéseket kérnek, ilyet viszont ma senki sem ír alá szívesen. A bizonytalan piac miatt a potenciális vevő is nehezen szánja rá magát a többéves elköteleződésre.
Ma a tulajdonosoknak minden téren nagyobb kockázatot kell vállalniuk. A pénzintézetek nem finanszírozzák azokat a beruházásokat, amelyekbe a vállalkozó nem tesz elegendő saját tőkét - szögezi le Biczó Anikó, aki szerint ma mindennél fontosabb a bank számára a cég transzparens működése, aminek a tükre a szakszerűen és felelősen kialakított mérleg. A cég valós pénzügyi erejét kell, hogy mutassa a beszámoló, különösen, ha külső finanszírozóra van szükség. A bank szemszögéből a cég tevékenysége pont annyira sikeres, mint amennyire azt a mérleg alátámasztja.
Sokakat elrettenthet a hitelfelvételtől az is, hogy tavaly közel 40 százalékkal emelkedett a hitelgarancia ára, miután a bedőlések révén a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. komoly veszteséget halmozott fel. A veszteségek részbeni ellensúlyozása miatt 20 százalékkal nőttek a díjak, és módosították a kalkulációs eljárást is, amely ugyancsak 20 százalékkal növelte a hitelfelvevő költségét. Ráadásul a 2011-es költségvetési törvény alapján április elseje óta a Garantiqa már nem állhat a beruházási hitelek mögé. Bár a kormány kidolgozta az új konstrukciót, az államilag támogatott garanciaprogram egyelőre nem lépett életbe.