Ez van: Drágább lett a pénz

Idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben. Nincs forráshiány, állítják a bankok, de a rossz piaci kilátások miatt a kkv-k többsége nem hitelezhető. Ráadásul igény sincs a fejlesztési forrásokra, mert a hitelképes cégek piaca nem bővül. A kereslet szűkült, senki nem mer hosszú távú fejlesztésben gondolkodni. Pedig a kereskedelmi bankok ma már újból bővítenék a kkv-hitelezési üzletágat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hitelezés visszaesése nem a bankok szándékainak, hanem a piacok és a gazdaság állapotának a tükre. Tamás Gábor szerint a rossz eredményben nincs szerepe a bankadónak. Emiatt ugyanis rövid távon a pénzintézetek nem fogják vissza a kihelyezéseiket, aktívan keresik az új partneri kapcsolatokat. Persze hosszabb távon, ha a jövedelmezőségi mutatók romlanak, vagy végső esetben tőkeemelésre kényszerülnek, a pluszelvonásnak is lehet fékező hatása.

Új garanciaprogram van, garancia nincs
Ma a cégek nem jutnak államilag támogatott garanciához. 2011. április elseje óta ugyanis a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. nem ad garanciát a beruházási hitelek mellé, mivel a kormányzat a jövőben a korábban nem kihasznált JEREMIE-pénzeket csoportosítaná át erre a célra a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.-n keresztül. Az új konstrukcióban a viszontbiztosítás a hitel 80 százalékára fog szólni, szemben a korábbi, általában 60 százalékos mértékkel. A döntés megszületett, a program elvileg kész, az indulás mégis csúszik. Az űrt a bankok speciális termékekkel igyekeznek kitölteni, a vállalkozásoknak azonban még így is lényegesen magasabb fedezeti költségekkel kell számolniuk.

Elrettentheti a cégeket a válság hatására bedőlt hitelek nagy aránya is. A források nem lettek olcsóbbak, és szigorodtak a kért biztosítékok is. A korábban is viszonylag konzervatív politikát folytató bankoknál a devizahitel kamata futamidőtől függően 100-200 bázisponttal, a forinthitelé a kockázati prémium növekedéséből fakadóan 50-100 bázisponttal lett magasabb. A kamatfelár is mindenhol nőtt. Rövid lejáratú forinthiteleket ma BUBOR+2-6 százalékért adják, a középlejáratúakért minimum BUBOR+4 százalékot kell fizetni. A végső ár az ügyfél minősítésétől, a tervszámok megalapozottságától és a partneri kapcsolat egészének jövedelmezőségétől függ.

A - részben a Bázel II, részben a bankok óvatosság miatt - megszigorított fedezeti követelmények is drágítják a hiteleket. Általánossá vált a hitelszerződések közokiratba foglalása, a készletfinanszírozás helyett pedig hosszú távú, elsősorban ingatlanfedezetet kérnek a bankok. A tulajdonosoknak nagyobb súllyal kell a hitel mögé állniuk, és a készfizető kezességvállalás is elvárás lett, miután a múltbeli működési számok alapján nem egyértelmű, hogy teljesülnek-e a jövőre vonatkozó tervek. A bankok a hiteligény alátámasztásához minden esetben hosszú távú szerződéseket kérnek, ilyet viszont ma senki sem ír alá szívesen. A bizonytalan piac miatt a potenciális vevő is nehezen szánja rá magát a többéves elköteleződésre.

Ma a tulajdonosoknak minden téren nagyobb kockázatot kell vállalniuk. A pénzintézetek nem finanszírozzák azokat a beruházásokat, amelyekbe a vállalkozó nem tesz elegendő saját tőkét - szögezi le Biczó Anikó, aki szerint ma mindennél fontosabb a bank számára a cég transzparens működése, aminek a tükre a szakszerűen és felelősen kialakított mérleg. A cég valós pénzügyi erejét kell, hogy mutassa a beszámoló, különösen, ha külső finanszírozóra van szükség. A bank szemszögéből a cég tevékenysége pont annyira sikeres, mint amennyire azt a mérleg alátámasztja.

Sokakat elrettenthet a hitelfelvételtől az is, hogy tavaly közel 40 százalékkal emelkedett a hitelgarancia ára, miután a bedőlések révén a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. komoly veszteséget halmozott fel. A veszteségek részbeni ellensúlyozása miatt 20 százalékkal nőttek a díjak, és módosították a kalkulációs eljárást is, amely ugyancsak 20 százalékkal növelte a hitelfelvevő költségét. Ráadásul a 2011-es költségvetési törvény alapján április elseje óta a Garantiqa már nem állhat a beruházási hitelek mögé. Bár a kormány kidolgozta az új konstrukciót, az államilag támogatott garanciaprogram egyelőre nem lépett életbe.

Jön a kombihitel
Véleményezés alatt van az ÚSZT új pályázata, a kombinált hitel, amely talán segíthet a forráskihelyezésben, bár kétségek is felmerülnek. A program szerint először a bankok elvégzik a hitelbírálatot, így a közvetítőszervezet csak olyan pályázatokat fog befogadni, amelyek mögött hitelképes cégek állnak. A kkv-nek szóló konstrukcióban legfeljebb 200 millió forint igényelhető, és előleg nem jár. A vállalkozó egy lépésben pályázhat a beruházás értékének 25 százalékát fedező uniós támogatásra, 50 százalék hitelre és a hitelösszeg 80 százalékára fedezetet nyújtó viszontkezességre.
A maradék 25 százalékot saját erőből kell biztosítania, bár a pályázat nem zárja ki, hogy a cég arra a részre is bankhitelt igényeljen. A konstrukció valószínűleg a legtöbb kereskedelmi banknál elérhető lesz, ám sem a cégek hitelképességén, sem a beruházási kedvén nem fog lendíteni. Piacélénkítő hatása abban az esetben lesz, ha egy amúgy tőkeerős, jó helyzetben lévő vállalkozás számára a 25 százalékos támogatás olyan vonzó, hogy mégis belevág a fejlesztésbe. A rossz helyzetben lévő cégeknek azonban ez sem mentőöv, mint ahogyan a bankoknak sem az a feladatuk, hogy a lejtőről bárkit visszahúzzanak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo