A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) még február 28-án jelentette be az áremelést, amely egy szociális alapon támogatásra nem jogosult átlagos fogyasztónak - 1.650 köbméteres éves fogyasztással számolva - havonta mintegy 800 forintos többletkiadást jelent.
A lakosság a szabadpiacon is vásárolhat földgázt, jelenleg egyetlen kereskedőnél, az Emfesznél. A gázkereskedő a gas.hu szolgáltatását a közüzemi kereskedőnél nyolc százalékkal alacsonyabb áron kínálja.
A Magyar Energia Hivatal eredetileg 13,5 százalékos emelést javasolt a nem szabadpiaci fogyasztókat ellátó, úgynevezett közüzemi árban, és ezt a gazdasági tárca szakmailag nem kifogásolta. Az ennél alacsonyabb emelést a GKM azzal indokolta, hogy a földgáztörvény parlamenti vitája során a várható piacnyitás későbbre tolódott, így hosszabb idő áll rendelkezésre a közüzemi nagykereskedővel szemben fennálló tartozás kiegyenlítésére.
Indokolt lett volna a magasabb emelés
A számítások szerint a földgáznagykereskedő E.ON Földgáz Trade Zrt.-nek még mintegy 35 milliárd forinttal "tartozik" a fogyasztó, miután a közüzemi ár - a hatóság által meghatározott, nem a szabadpiacról vásárlók számára érvényes ár - nem fedezte a beszerzés árát. A korábban alacsonyan tartott ár miatt felhalmozódott elismert nagykereskedelmi veszteség tehát beépül a fogyasztói árba.
A magyar gázpiac nagykereskedőjének, az E.ON Trade Zrt.-nek a szakmailag indokolt 13,5 százalékos áremelés elfogadható lett volna - nyilatkozta korábban az MTI-nek Kutas István, az E.ON Földgáz Trade Zrt. kommunikációs vezetője. Hozzátette: az indokoltnál alacsonyabb mértékű áprilisi végfelhasználói gázáremelés nyomán az E.ON Földgáz Trade-nél mint közüzemi nagykereskedőnél keletkező veszteség nagysága elsősorban a
forint/dollár árfolyamtól függ. Ezt a veszteséget, az úgynevezett import korrekciós faktort (IK), ami a földgáz hivatalosan elismert beszerzési költsége és a tényleges költségek közötti különbözet, később beépítik a gázárba, azaz megtérítik a nagykereskedőnek - magyarázta Kutas István.
Normál esetben az import korrekciós tényező az olajár és a devizaárfolyam változásából adódik, kivételes esetekben a hatósági árváltoztatás elmaradásából vagy elégtelenségétől - mondta a kommunikációs vezető.
Az energiaipari szakértők mellett a Magyar Nemzeti Bank elemzői is arra figyelmeztetnek, hogy a magasabb olajárak miatt várhatóan tovább emelkedik a villamos energia, illetve a gáz ára. Így az energiaárak a jegybank által korábban jósoltnál várhatóan nagyobb mértékben nőnek 2008 folyamán.