Akkor lesz eurónk, amikor már nem is kell?

A görög példa is jól mutatja, egy nem felkészült ország csak szenved az euró övezetben, évekig próbálhatja elrejteni a hibákat, de azok előbb-utóbb a felszínre törnek, s akkor már nincs lehetőség a saját valuta leértékelésére, vagy a kamatpolitikán keresztül a gazdaság stimulálására.

Nemzetközi hírek

USA: Tegnap az eladók kerekedtek felül az amerikai börzéken, az indexek végül mínuszban zártak (Dow -0,2%; S&P -0,1%; Nasdaq -0,1%). Bár a bankpapírok emelkedtek, a nyersanyagtermelő vállalatok részvényei mínuszba húzták az indexeket. A héten (február 24-25.) tartja Bernanke Fed elnök féléves beszámolóját a gazdaság állapotáról és a monetáris politikáról. Többen azt várják, hogy beszédében továbbra is hangsúlyozni fogja, hogy a kamatemelési ciklus kezdete még messze van a jelenleg gyenge munkapiaci környezetben. A San Francisco-i Fed elnöke tegnap arról beszélt, hogy az USA gazdasága idén is a potenciális növekedésnél gyengébb teljesítményt nyújthat, ezért továbbra is szükséges a laza monetáris politika. E hírekre a bankpapírok emelkedésnek indultak, a Bank of America és a JP Morgan is 2%-os pluszban zárta a kereskedést, és ezzel a Dow-n belüli legjobb teljesítményt nyújtották. Az S&P pénzügyi szektorindexe 1,3%-ot emelkedett. A földgáz, a réz és egyéb nyersanyagok árcsökkenése azonban rányomta a bélyegét a nyersanyagtermelő vállalatok árfolyamára. Az Exxon Mobil 0,7%-ot veszített értékéből.

Olaj és arany: 80 dollárnál megtorpant az olaj árának dinamikus emelkedése. Ma reggel a szint körüli szűk tartományban mozog a nyersanyag árfolyama. Holnap publikálja az Amerikai Energiaügyi Hivatal a kőolaj és benzinkészlet adatokat. Az elemzők a múlt heti bővülés után ismét dinamikus készletemelkedésre számítanak. A gyenge adat persze múlt héten sem szegte kedvét az olajnak, hogy tovább emelkedjen az árfolyama. Vészesen közeledik azonban a benzinkészletek 2008 márciusában tapasztalt 18 éves csúcsa (236 millió hordó), hiszen a múlt heti jelentés alapján már 232 millió hordó üzemanyag áll a raktárakban. Ez pedig az USA gyenge keresletére utal, amit egyedül Kína olajéhsége ellensúlyozhat.

Távol-Kelet: Nem volt határozott irány ma az ázsiai kereskedésben. (Nikkei -0,5%, Hang Seng +1,1%, Shanghai -0,8, Kospi +0,1%, All Ordinaries -0,0%). Néhány indexnek sikerült a pozitív tartományba kapaszkodnia, miután az Al-Ittihad című újság arról számolt be, hogy a dubai kormány 5 milliárd dollárt különített el a Dubai World számára. Igaz, az emirátus pénzügyminisztériumának szóvivője szerint ez nem egy új hír. Mindenesetre a Hong Kong-i ingatlanfejlesztők pozitívan reagáltak a hírre. A Mazda növelné kínai kapacitását, hogy eleget tudjon tenni a keresletnek. A kínai biztosítókra nem vetett jó fényt, hogy a Ping An Insurance bejelentette, márciusban 859,8 millió részvény kerül a piacra, miután három bennfentes értékesítési tilalma lejár. A China Unicom, mely a múlt héten még tagadta, hogy részesedést szeretne vásárolni a Nigerian Telecommunications-ben, elismerte, hogy egy leánya mégis érdeklődik az állami vállalat iránt. A Dai-ichi Life japán második legnagyobb IPO-jára készül április 1-én.

Devizák: Folytatja küzdelmét a dollár az euróval szemben, tegnap a zöldhasú kerekedett felül, míg ma reggel ismét az euró erősödött. A trend azonban továbbra is a dollár erősödésének irányába mutat, az EUR/USD keresztárfolyam jelenleg 1,366 körül mozog. Erősödött a jen is a dollárral szemben, az USD/JPY kurzusa 91-re csökkent. Erőre kapott a forint is, az EUR/HUF árfolyam pedig bekacsintott 269 alá ma reggel.

Határidős piacok: Enyhe pluszba lendültek a határidős amerikai indexek, a hangulat azonban nem egyértelműen pozitív. A reggeli hangulatnak jót tett a dubai hír, annak ellenére, hogy nem hordozott új információt.

Erste kommentár

Szét kell-e tépnünk az állampapírokat arra a hírre, hogy Bajnai miniszterelnök úr tegnapi beszédében 2014-et jelölte meg euró bevezetési dátumként? Mindenki érzi, hogy nem. Ugyanis pár hónapon belül új kormányunk lesz, még akkor is, ha valamilyen véletlen folytán a szocialisták nyernék meg a választásokat, ugyanis Bajnai Gordon, azt ígérte, nem folytatja „politikai" karrierjét. Vagyis az euró bevezetése valószínűleg az új, vagy az azt követő kormány feladata lesz. Szerintünk nem szabad elkapkodni egy ilyen lépést. A saját monetáris politikát csak akkor szabad feladni, ha a magyar gazdaság teljes mértékben hozzásimult az euró övezethez. Azaz könnyedén tudjuk teljesíteni a maastricht-i kritériumokat, s a gazdaságunk szerkezete is kompatibilis a jelenlegi vezető tagokéval. Vagyis akkor kell csatlakoznunk, amikor már igazándiból semmi szükségünk rá. A görög példa is jól mutatja, egy nem felkészült ország csak szenved az euró övezetben, évekig próbálhatja elrejteni a hibákat, de azok előbb-utóbb a felszínre törnek, s akkor már nincs lehetőség a saját valuta leértékelésére, vagy a kamatpolitikán keresztül a gazdaság stimulálására. Egy szó, mint száz eurónknak akkor kell lennie, amikor már nem is kellene, hogy legyen.

Rövid hírek

- A kedvezőtlen piaci környezet miatt a Synergon 2009. negyedik negyedéves eredménye 32%-kal, 207 millió forintra esett vissza. Az értékesítés költségeinek 6%-os csökkentése nem tudta ellensúlyozni az árbevétel 12%-os visszaesését az utolsó negyedévben. Ugyanakkor éves szinten 257,7 millió forint nyereséget ért el a vállalat, a 2008-ban elszenvedett 1,1 milliárdos veszteséggel szemben.

Makrogazdasági hírek

- Tegnap az MNB a várakozásoknak megfelelően további 25 bázisponttal minden eddiginél alacsonyabb szintre, 5,75%-ra csökkentette az irányadó kamatlábat.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo