Nemzetközi hírek
USA:
- Napon belül volatilis kereskedés jellemezte a hétfői kereskedést az USA-ban. A kezdeti pluszok mínuszba fordultak, majd a kereskedés végére összeszedték magukat a vezető részvényindexek. Pluszban zárt a Dow és az S&P, a Nasdaq viszont már nem érte el a múlt pénteki záróárfolyamot (Dow +0,1%; S&P +0,1%; Nasdaq -0,1%). Egyértelmű irányt több mint egy hete nem látni, a piacok világszerte a Fed döntésre várnak.
- Az amerikai és a kínai feldolgozóipari aktivitás erősödése ellensúlyozta a JPMorgannal kapcsolatos negatív híreket. A JPMorgan árfolyama 0,6%-os mínuszban zárt, de napon belül 2,3%-ot is csökkent, miután egy hírforrás szerint a SEC vizsgálatot indított egy jelzálog-fedezetű értékpapírral kapcsolatos 1,1 milliárd dollár értékű 2007-es hedge fund művelettel kapcsolatban. A meg nem erősített hírek azért érintették érzékenyen a bankpapírt, mivel a SEC a Goldman Sachs-ot is nagy büntetéssel sújtotta jelzálog-fedezetű értékpapírok kereskedése kapcsán.
- Az ISM intézet feldolgozóipari aktivitást mérő előremutató indikátora a várt 54 pontnál magasabb, 56,9 pont lett. A személyi jövedelmek azonban 0,1%-kal csökkentek szeptemberben, míg az előrejelzések 0,2%-os növekedésről szóltak. A személyi kiadások a várt 0,4% alatt, mindössze 0,2%-kal emelkedtek.
- A pénteken megjelent reál GDP alakulás első közölt becslése a vártnak megfelelően 2% (évesítve) lett a harmadik negyedév során. Pozitív adat volt a Chicagói beszerzési menedzser index vártnál jobb értéke. Az index ugyanis minimálisan 60,6 pontra emelkedett, holott az elemzők arra számítottak, hogy 58 pontra esik vissza a mutató.
- Ma kezdődik a Fed kétnapos üléssorozata, melynek során valószínűleg nem módosítanak a döntéshozók az alapkamat 0,25%-os mértékén. A fontosabb esemény, hogy a piac várakozásai szerint holnap újabb monetáris lazítást jelenthet be a Federal Reserve kötvényvásárlási program felállítása formájában (quantitaive easing). A pénzkínálatot fokozó lépés (pénznyomtatás) a vártnál lassabban kilábaló amerikai gazdaság, a munkanélküliség magas szintje, és a továbbra is alacsony infláció miatt meglehetősen valószínű, mértékéről azonban még csak találgatnak a befektetők. A várakozások szerint mintegy 500 milliárd dolláros kötvényvásárlási keretre számíthatunk, ám egyes befektetési bankok (Goldman Sachs, Merrill Lynch) elemzői szerint akár 1.000-2.000 milliárd dollárra is rúghat a „pénznyomtatás" mértéke.
- Ma néhány fontosabb vállalat publikálja negyedéves számait, makroadat nem érkezik
Olaj és arany:
- Nagyot emelkedett a kőolaj árfolyama tegnap, a Fed stimulus kapcsán kialakult várakozások közepette. Tegnap 83 dolláron zárt az olaj árfolyama, majd ma tovább folytatódott az emelkedés 83,4 dollárig. Az áremelkedést segítette a vártnál jobb amerikai és kínai feldolgozóipari aktivitás.
- Az arany ára némileg csökkent tegnap, ami azonban csak a csütörtöki és pénteki emelkedés korrekciójának tekinthető. Ma reggel ismét emelkedésnek indult a nemesfém árfolyama, és jelenleg 1.357 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon (Nikkei +0,1%; Hang Seng +0,2%; Shanghai - 0,3%; Kospi +0,2%).
- A legtöbb mutató azonban a pozitív oldalon tartózkodik, mely a vártnál kedvezőbb kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser indexnek köszönhető.
- Az inflációs kockázatok erősödése miatt az ausztrál jegybank váratlanul, 25 bázisponttal 4,75%-ra emelte irányadó rátáját.
- A jen tovább erősödött, ezért az exportorientált vállalatok papírjai további süllyedést könyvelhettek el (Honda -2,3%, Toyota -1,1%, Sony -0,9%).
Devizák:
- Folytatódott az oldalazás a dollár piacán, a tegnapi enyhe erősödés után a ma reggeli órákban 1,394- ig gyengült vissza a dollár.
- Tegnap napon belül sokat gyengült a jen, de zárásra ismét visszaerősödött a japán fizetőeszköz, és újabb csúcsot is láthattunk (80,22).
- A forint napok óta töretlenül erősödik, 270,5 környékén kereskednek a reggeli órákban a hazai fizetőeszközzel.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Valószínűleg a mai napon is kivárás fogja jellemezni a piacokat. Figyelő szemét mindenki a Fed holnapi döntésére függeszti. Ez már a hétfői kereskedésben is látszott. Ugyan megpróbáltak meglódulni az indexek, de nem sikerült nekik. A mai ázsiai kereskedésben is hasonló jelenséggel találkozunk. Ugyanakkor a történet érdekessége az, hogy most valójában korrekcióban vannak a piacok. Ez számunkra azt jelenti, hogy a várható Fed likviditásbővítő intézkedéseinek szerdai bejelentését követően valószínűleg inkább lefelé fognak elmozdulni a piacok, persze ez azon fog múlni leginkább, hogy pontosan mit jelent be a Fed a várt 500 Mrd dolláros várakozáshoz képest. Egy jelentősen kisebb csomag esetén a piac csalódott lehet, akárcsak egy túl nagy lépés esetén. Hiszen az utóbbi esetén azt gondolnák, hogy nagyobb a baj, mint gondolták. A várt eredmény esetén, pedig nem lenne meglepetés. Azaz ez azt sugallja nekünk, hogy a piac „vegyél a pletykára és adj a hírre" állapotban van.
Rövid hírek
- A Podravka elállt elővásárlási jogától, s így az OTP megkaphatja a Podravka 10,65%-át, mivel a Podravka nem tudja kifizetni az egy éve kapott 38 millió eurós kölcsönt. A piaci vélemények szerint ezeket a részvényeket a nyugdíjpénztárak vehetik meg. A jelenlegi piaci ár alapján a részesedés értéke 22 millió euró. Ha ezen az áron köttetik üzlet, akkor az OTP cirka 16 millió eurót 4,3 Mrd Ft-ot vagyis részvényenként 16 Ft-ot veszít rajta. Így mérsékelten negatív árfolyamhatásra számítunk.
- ONP a kisebbségi, 7,43%-os tulajdonosa a PannErgy geotermikus cégének (PannErgy Geotermia Erőművek) lehívta az opcióját 100 ezer PannErgy részvényre. A fennmaradó 0,9 millió részvényre pedig meghosszabbították az opciós szerződést az év végéig. Véleményünk szerint a vételárként kapott 95 millió forintot a PannErgy áthidaló hitel formájában a geotermiára fogja fordítani. Nem számítunk árfolyamhatásra.
- Sir Bernard Schreier 8.959 Danubius törzsrészvényt vásárolt a CP Holdings-on keresztül, 3.600 forintos átlagáron, október 26-i tőzsdei ügylet keretében. Ezzel Sir Schreier részesedése a Danubiusban 77,7%-ra emelkedett, mely 81,4%-os befolyást jelent.
Makrogazdasági hírek
- A kormány szombaton benyújtotta a 2011-es költségvetés tervezetét a parlamentnek. A tervezet 2,8%-os GDP arányos hiánnyal, 3%-os GDP növekedéssel és 3,5%-os inflációval számol. A terv könnyedén elérhetőnek tűnik, mivel a kormány szeretné teljesen eltörölni a nyugdíjrendszer második pillérét. Ebben az esetben csaknem 10 milliárd euró (a GDP 10%-a vagyis 2700-2800 milliárd forint) kerülne vissza az állami kasszába. A kormány ebből 540 milliárd forintot (2 milliárd eurót) már jövőre el is költene. Költségoldalon csak minimális mértékű csökkentés várható (5% a közszférában). Mindent egybevetve nem okozott nagy meglepetést a tervezet. A jövő évi célok könnyedén teljesíthetőek, ugyanakkor a hiány hosszú távú fenntarthatósága hagy még kérdéseket maga után.