Nemzetközi hírek
USA: A vártnál jobb makroadatok és vállalati gyorsjelentések közepette, tegnap is pluszban zárták a kereskedést az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,5%). Az ipari termelés a vártnál nagyobb mértékben 0,9%-kal bővült 2010. januárban, míg az előrejelzések csak 0,7%-os bővülést mutattak. Ráadásul a 2009. decemberi 0,6%-ot felülvizsgálva 0,7%-os termelésnövekedést állapítottak meg múlt év utolsó hónapjára. A vártnál több újlakásépítésbe fogtak januárban a befektetők, mely 2,8%-kal haladja meg a decemberi építkezéskezdéseket. A kiadott építési engedélyek bár 4,9%-kal estek az év első hónapjában, ez kisebb mértékű visszaesés, mint azt előre jelezték. Az USA költségvetési hiánya januárban 42,6 milliárd dollárra rúg, ami némileg kisebb, mint azt várták. A jó makroökonómiai híreket pozitív vállalati gyorsjelentések követték. Az NVidia 2009 negyedik negyedévében a vártnál magasabb 23 centes EPS-ről számolt be, szemben a 2008 negyedik negyedéves 18 centes veszteségével. Az Applied Materials 13 centre növelte a részvényenkénti profitját, az egy évvel korábbi 0 centes eredmény után, a Hewlett-Packard 1,1 dolláros EPS-e pedig szintén jobb, mint azt az elemzők várták. A tegnap publikált Fed-ülés jegyzőkönyv azonban sokakat óvatosságra int, ugyanis azt lehet kiolvasni belőle, hogy hamarosan szigorodhat a laza monetáris politika. Ez persze kezdetben valószínűleg nem kamatemelésben, hanem leginkább a Fed eszközvásárlási programjainak kivezetésében, illetve eszközeladások során valósulhat meg. A mai nap során ismét fontos vállalatok publikálják negyedéves gyorsjelentésüket (Goodyear, Wal-Mart, Dell).
Olaj és arany: Az olaj ára 77 dollár körül tudott konszolidálni, miután áttörte a 75 dolláros szintet pár napja. Ma délután jelenik meg az Energiaügyi Hivatal jelentése az amerikai készletek múlt heti alakulásáról. A várakozások szerint további 1,7 millió hordóval bővülhettek a kőolajkészletek, míg a benzin terén 1,5 millió hordós növekedést várnak. A tavaszhoz közeledve ismét a pozitív szezonális hatás érvényesülhet az olaj árában, ám azért még türelemmel kell lenni a 84 dolláros maximumnál magasabb árfolyamokig. Az arany ára visszatesztelte a trendvonalat, melyből kedden kitört. A nemesfém továbbra is sikerrel veszi a küzdelmét a dollár erősödésével. Komolyabb emelkedésre az arany piacán azonban csak akkor számíthatunk, ha a zöldhasú felértékelődési trendje megáll az euróval szemben.
Távol-Kelet: Vegyesen teljesítenek az ázsiai részvényindexek, Japán pluszban, Korea és Hong-Kong mínuszban tartózkodik, a kínai tőzsde pedig továbbra is zárva tart (Nikkei +0,3%; Hang Seng -0,2%; Kospi - 0,4%). Ma reggelre feléledtek a Görögországgal kapcsolatos aggodalmak, mely a világ minden táján rányomja bélyegét a tőzsdei hangulatra, melyet erősített a Fed esetleges monetáris szigorítási törekvéseit övező aggodalom is. Japánban az autógyártók árfolyama tudott emelkedni, mivel a jen tegnap gyengült a dollárral szemben.
Devizák: Tegnap újra erősödött a dollár, egy szűk sáv kezd kirajzolódni a grafikonon, melynek alja 1,355-nél található. Az EUR/USD árfolyam jelenleg is ezen a szinten oldalaz. Látványosan gyengült tegnap a japán jen a dollárral szemben, és áttörte az árfolyam a 90,8-as ellenállást. A reggeli órákban is a szint felett mozog az USD/JPY. A forint stagnált, valamivel 271 felett mozog az EUR/HUF.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek, egyelőre úgy fest, hogy némi korrekciót láthatunk ma a börzéken. Ne feledkezzünk meg arról, hogy számos fontos, piacbefolyásoló adat kerül ma publikálásra, így az megfordíthatja a jelenleg enyhén negatív hangulatot.
Erste kommentár
Habár megnyugodni látszottak a kedélyek Görögország körül, azért újra és újra előkerül, hogy ez így nem jó. Vagyis egyrészt kevés az a 10Mrd euró, amellyel csökkentik a tavalyi 32Mrd eurós hiányt, másrészt a befektetők keveslik azt, amit az EMU-s tagállamok tesznek a görög csőd elkerülésének érdekében. Így a görög állampapírhozamok a magyar állampapírokéval vetekszenek. (1% pont körül van a különbség szinte minden lejáraton.) Tehát valamit, valami pluszt tenni kell, de egyelőre úgy tűnik, hogy a német és francia választók, illetve a választott politikusaik nem akarják kifizetni a hellének számláját. Persze a görögök meg nem értik, hogy miért kellene rosszabbul élniük, ezért vagy robbantanak, vagy tüntetnek, vagy mind a kettőt csinálják. Ha az ehhez köthető hangulatot nézzük, s azt is figyelembe vesszük, hogy tegnap a BUX (meg más indexek is) és több részvény is fontos szinthez érkezett (ellenállás), akkor talán nem is lesz olyan meglepő, ha ma le is fordulnak ezekről az értékekről.
Rövid hírek
Thernesz Artúr, a MOL finomítás-kereskedelem üzletágának vezetője egy konferencián elmondta, hogy a MOL szigorú kontrol alatt tartja a Dunai finomítóhoz kapcsolódó beruházási programját.
Sajtóértesülések szerint Kirill Kaszatkin orosz-brit üzletember felajánlotta a brit Ineos műanyagipari vállalat részvényeit a Szurgutnyeftegaz 21%-os MOL pakettjéért cserébe, azonban a felek nem tudtak megegyezni, így a tranzakcióból nem lett semmi.
Az OTP bejelentette, hogy a CJSC Donskoy Narodny Bank beolvadt az OJSC OTP Bankba (két orosz leánybankról van szó), melyet 2010. február 05-én a Cégjegyzékbe bejegyeztek. Ennek eredményeképpen az OJSC OTP Bank alaptőkéje 2.797.887.853,10 rubelre emelkedett.
Mtelekom: Az NHH havi statisztikája alapján januárban 42 ezerrel 11,83 millióra nőtt a mobil ügyfelek száma, így a mobil penetráció 118,2-re nőtt. (2009. december: 117,7, 2008. december 121,83 - ez volt a csúcs). A mobilpiac éledezése mindenképp pozitívan értékelendő a T-Mobile szempontjából.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.