Nemzetközi hírek
USA:
- A nap eleji optimizmus után - a Dow új 2 éves csúcson járt, és az S&P500 is megérintette azt - a kereskedés végén előkerültek az eladók (Dow +0,4%; S&P +0,1%; Nasdaq +0,1%). Az S&P500 1.241 ponton, míg a Dow Jones index 11.477 ponton zárt.
- A kiskereskedelmi forgalom novemberben a vártnál jobban alakult. Az értékesítések 0,8%-kal növekedtek a várt 0,6% helyett, míg a gépjárművek nélkül számolt érték 1,2%-os fellendülést mutatott a hónap során. A termelői árindex is magasabb lett, mint várták (0,8%, illetve 0,3% magárindex), ami erősíti az inflációs nyomást is.
- A Fed esti döntése azonban némileg elbizonytalanította a befektetőket. A döntéshozók a vártnak megfelelően nem módosítottak a 0,25%-os irányadó kamatrátán. Bernanke, elnök viszont csak arról beszélt, hogy a 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási program fontos a gazdaságélénkítéshez, és a magas munkanélküliség elleni küzdelemhez, de nem jelentette be a keret megemelését, mint arra korábban tett utalást.
- Úgy tűnik tehát, hogy egyelőre nem kerül sor a 600 milliárd dolláros program kibővítésére, amit már némileg árazni kezdett a piac korábban. A bejelentés hiánya nyomán erősödésnek indult a dollár, a tőzsdékre pedig enyhén negatívan hatott az információ. Több piaci szereplő azonban pozitívan értelmezte a hírt, hiszen Bernanke hozzátette, hogy a Fed továbbra is kész küzdeni, hogy segítse a gazdasági kilábalás folyamatát.
- Vegyesen teljesítettek a szektorok. A pénzügyi papírok teljesítettek a leggyengébben, 0,9%-os eséssel. A telekom és gyógyszer szektorok azonban erősödtek, 1,2 illetve 0,8%-kal. A nap nyertese az AIG lett, mely 6,7%-ot emelkedett azután, hogy a cég vezetője elmondta, a piac szerinte képes lesz felszívni az állam biztosítóóriásban levő részesedését, a sikeres Citigroup és General Motors részesedés-értékesítés után.
- Ma inflációs adatok, a New York-i Fed feldolgozóipari index, valamint az ipari termelés alakulása kerül nyilvánosságra az Egyesült Államokban.
Olaj és arany:
- 0,8%-kal értékelődött le az olaj ára ma reggel, és jelenleg 87,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délután publikálja a kőolaj- és benzinkészlet heti alakulásáról szóló adatokat. Az elemzők 2,5 millió hordós csökkenésre számítanak kőolaj terén, míg a benzinkészletek 2 millió hordóval emelkedhetnek.
- Az arany ára 0,4%-kal csökkent 1.389 dollárra ma reggel.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,1%, Hang Seng -1,7%, Shanghai Composite -0,5%, Kospi +0,4%, All Ordinaries +0,1%).
- A Bank of Japan negyedéves tankan felméréséből kiderült, hogy a nagy feldolgozóipari vállalatok körében a hangulat romlott, amire az utóbbi hét negyedévben nem volt példa. A fő mutató 5 lett az előző 8 után, azonban ez az érték még mindig jobb, mint a várt 3. Az index mélypontját 2009. márciusában érte el mínusz 58 ponton. A mostani felmérésből az is kiderült, hogy a vállalatok márciusra mínusz 2 pontos értéket várnak. (Sony -0,4%, Sharp -0,6%, Toyota +1,3%)
- 2.100 jenes bevezetési árához képest 4,7%-ot emelkedett az Otsuka Holdings árfolyama. A gyógyszergyártó konszern 2,3 milliárd dolláros IPO-ja a legnagyobbnak számít a szektorban.
- Szöulban óvatosak maradtak a befektetők és a profitrealizálás mellett döntöttek, miután az index kedden 2.000 pont fölé, 37 havi csúcsra futott. (Samsung Electronics -1,4%, Hynix -0,8%)
Devizák:
- A Fed sem az irányadó rátán (0,00-0,25%), sem a november elején meghirdetett 600 milliárd dolláros állampapír-vásárlási program feltételein nem változtatott tegnap. A dollár erősödni kezdett, a reggeli órákban már 1,33-at is megérintette a kurzus.
- A jen tegnap a kezdeti erősödés után gyengülni kezdett, jelenleg már 84 környékén jár az árfolyam.
- A forint már 275 alatt mozog a reggeli órákban, tegnap még 277 felett járt az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A Fed sem a kamaton sem a „quantitative easing" politikáján nem változtatott. A Moody's le akarja minősíteni a spanyol államadóságot. Ezek után nem csoda, hogy száguld a dollár. Vagy talán inkább az euró gyengül? Az adott devizapárban ez csak nézőpont kérdése, de a helyzet az, hogy a dollár erősödik, miközben az euró gyengül más devizákhoz képest. Így az euró-dollár keresztárfolyam igencsak nagy mozgást tud felmutatni, ebben a részvénypiacok szempontjából igencsak álmos kereskedési időszakban. Ugyanakkor az amerikai kötvénypiacon ez a hír vegyes érzelmeket kelthet. Hiszen a kötvényvásárlási program szinten tartása csalódást kelthet egyesekben, ami inkább eladásokra sarkalja őket, míg az európai államadóság problémák újratöltése viszont az európai befektetőket az amerikai piacok felé irányíthatja.
Rövid hírek
- A MOL tegnap közzétette a horvát felügyelet által jóváhagyott ajánlatát az INA részvényeinek közkézhányadára. Az ár 2.800 kuna részvényenként, s az ajánlat 2010. december 15. és 2011. január 14. között érvényes. Az ajánlat az előzetes várakozásoknak megfelel.
- A MOL tegnap bejelentette, hogy megkapta a villamosenergia-kerekedelmi engedélyt a Magyar Energia Hivataltól. Így optimalizálni tudja a cégcsoport villamosenergia-piaci pozícióit. A hír nincs hatással a részvényárfolyamra.
- Az RFV romániai üzletfejlesztésének elősegítése érdekében új leányvállalatot alapított. Az RFV AR Energy SA székhelye Aradon van, tulajdonosa 99,99%-ban az S.C.RFV Alternative Energy SA (az RFV 99,99%-os, Bukarestben bejegyzett leánya), 0,001%-ban Soós Csaba, az RFV legnagyobb részvényese. A bejelentés nem tesz konkrét utalást arra, hogy az RFV projektet indítana Aradon, azonban a részvény árfolyama a bejelentés után 50 forinttal megugrott. Az aradi lehet az egyik azon projektek közül, melyre a harmadik negyedéves gyorsjelentésében a vállalat utalt, ami pozitív lenne, azonban további részletek ismerete nélkül nehéz meghatározni, mekkora hatással lehetne egy ilyen projekt az RFV eredményére és értékelésére. 2002-es adatok alapján Arad 172.827 lakossal rendelkezett. Összehasonlításként: Zilahon 62.547-en, míg Marosvásárhelyen 145.943-an laktak (szintén 2002-es adatok). A zilahi projekttől - annak teljes felfutása után - 1,5 milliárd forintos EBITDA-növekményt, míg a marosvásárhelyitől 1,2 milliárdos bővülést vár az RFV.