Van egy kis gond a csernobili szarkofággal

Az év végéig el kellene készülnie az új burkolatnak a csernobili erőmű balesetet szenvedett reaktorán, de sajtóértesülések szerint ez nem fog sikerülni, mert túl magas a sugárzás a területen.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első alkalommal nagyon gyorsan kellett elkészülnie: 1986-ban, több mint harminc évvel ezelőtt alig néhány hónap alatt felhúzták a csernobili katasztrófa romjai fölé a sérült reaktort védő burkolatot, amit a köznyelvben szarkofágnak nevezünk. Az akkori Szovjetunió munkásai több mint hétezer tonna acélt és 410 ezer köbméter betont használtak fel, hogy az életveszélyes sugárzást kibocsátó anyagokat bezárva tartsák – az örökkévalóságig. Azonban már tíz évvel ezelőtt látszott, hogy a szarkofág minden, csak nem tartós, hatalmas repedések nyíltak a burkolaton és az a veszély fenyegetett, hogy újra veszélyes mennyiségű radioaktív szennyezés jut a környezetbe.

„Fukushima” és „Csernobil” is van Európa közepén
Időzített bomba ketyeg a Földközi-tengerben, Wales területén üzemel az „európai Fukushima erőmű”, és létezik egy spanyol falu, amelyre atombomba hullott. Európa sosem hallott radioaktív kockázatai ránk is hatást gyakorolhatnak!
Hosszú évek előkészítő munkálatai után végül 2010-ben kezdték meg az új szarkofág építését. Ukrajnában közben lezajlott egy forradalom, és polgárháború, de a száz évre tervezett védőépület készítése nem tört meg és 2016-ban a helyére is került a burkolat jelentős része, a hátramaradt munkálatok pedig a tervek szerint az idén év végéig befejeződtek volna.

A Der Spiegel információi szerint azonban a munkálatok várhatóan jövő májusig nem fejeződnek be. A német lap értesülései szerint ugyanis a szarkofág keleti végén veszélyes mértékű a sugárzás, ami jelentősen lassítja a védőburkolat befejezését, mivel a munkások csak rövid ideig tartózkodhatnak a fertőzött területen.

Csernobil: nem hitték el, hogy velük is megtörténhet
Egy elhibázott kísérlet miatt 1986-ban felrobbant a csernobili atomerőmű egyik blokkja. Moszkvában először nem vették komolyan a balesetet, a vezető orosz akadémikus szerint az atomerőmű nem veszélyesebb, mint egy szamovár. A világban most is több, a csernobilihez hasonló időzített bomba "ketyeg".

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo