Bernie Sanders, Hillary Clinton egykori kihívója a demokrata elnökjelöltségért folyó versenyben, a minap éles hangon kritizálta Trump erőfeszítéseit az Obama-adminisztráció klímavédelmi törvényeinek eltörlésére. Vermont washingtoni szenátora szerint Trump annyira "értelmetlen, ostoba és veszélyes" dolgot művel, hogy "az szinte elmondhatatlan". Sanders a CNN műsorában azt rámutatott, hogy a klímaváltozás a tudósok szerint bizonyíthatóan emberi eredetű (nemrég számszerűsítették is, mennyit ártunk a klímának), míg Trump és szekértábora klímaszkeptikus és vitatja ezt az álláspontot.
A jelenlegi felmérések szerint ha Sanders 2020-ban indulna Trump ellen az elnökválasztáson, 52-41%-os arányban legyőzné a jelenlegi elnököt.
A Trump-adminisztráció azzal érvel, hogy a Tiszta Energia Törvény állások megszűnéséhez vezet. Ezzel szemben Sanders hangsúlyozta, hogy a Sierra Club hivatalos foglalkoztatási adatokat elemző jelentése szerint a megújuló energia szektorban két és félszer gyorsabban nő az új állások száma, mint a fosszilis szektorban.
Az Exxon is maradna
Jó ütőkártya az érvelésében, hogy az Exxon olajvállalat március 22-én levelet küldött Trumpnak. "Az az abszurditás állt elő, hogy Amerika legnagyobb olajvállalata, az Exxon is azt mondja az elnöknek, hogy ne lépjen ki a párizsi klímaegyezményből", hangoztatta Sanders.
Az Exxon Mobil olajipari óriás környezetpolitikai és tervezési menedzsere, Peter Trelenberg levelet küldött a vállalat nevében Trump nemzetközi energiaügyi és környezeti szaktanácsadójának, George David Banks-nek, hangsúlyozva, hogy a párizsi klímaegyezmény "hatékony eszköz a klímaváltozás kockázatainak kezelésére".
A levélben az Exxon Mobil menedzsere azt mondta, érdemes az USA-nak megmaradni a párizsi klímaegyezményt betartó országok között, hogy ennek révén az energiapiacok "annyira szabadok és versenyképesek maradjanak, amennyire csak lehet". De nemcsak az ő személyes véleménye ez. Ha csak ennyiről lenne szó, nem engedték volna, hogy a vállalatnál betöltött pozíciójában, hivatalosan írjon a Fehér Háznak. Banks a gyengébbek kedvéért hozzátette, hogy az Exxon több glosszában és blogposztban támogatta és üdvözölte a párizsi klímaegyezmény megszületését. A jelenlegi elnök-vezérigazgató Darren Woods is nyíltan felvállalta ezt.
A nyílt kiállásnak azért furcsa hátszele van. Az Exxon jelenleg vizsgálat alatt áll annak gyanúja miatt, hogy félrevezette a részvényeseket a klímaváltozásból eredő üzleti kockázatok elhallgatásával. (A Rockefellerekkel is összerúgták a port e kérdésben.) Nem csoda, hogy a cég felsővezetése most nagyon azon van, hogy a nyilvánosság előtt bizonygassa felelősségteljes, klímatudatos gondolkodását.
A New York-i főügyész azt igyekszik rábizonyítani a vállalatra, hogy már 1981-ben felmerült náluk a klímaváltozás hatásának latolgatása, de 7 évet vártak, míg először nyilatkoztak e kérdésben. Ezzel pedig megsértették az amerikai értékpapírpiaci törvényeket, mely megköveteli a tőzsdei részvénytársaságoktól, hogy maradéktalanul adjanak számot az üzletvitelre leselkedő kockázatokról. Amennyiben kiderül, hogy a belső céges kommunikációban valós félelmek fogalmazódtak meg a klímaváltozás és a céges profit kapcsolatáról, ám ezt nem tükrözte a külső kommunikáció, akkor jogi szankciókat vonhat maga után.
A vizsgálat során kiderült, hogy Rex Tillerson elnök-vezérigazgató egy Wayne Tracker elnevezésű emailcímet használt arra, hogy a klímaváltozásról folytasson érdemi eszmecserét 2008 és 2015 között. Egy bírósági határozat arra kötelezte az Exxont, hogy szolgáltassa be a hatóságoknak a kérdéses emailkommunikációt és egy sereg más dokumentumot. Tillersont 2006-ban nevezték az Exxon elnök-vezérigazgatójává. Jelenleg ő az Egyesült Államok külügyminisztere Trump kabinetjében.
Forrás: Business Insider, CNN, The Indepent, whitehouse.gov, insideclimatenews.org