Csak semmi pánik, doktor úr! - halljuk lelki füleinkkel az általános nyugtatást. Ezek után mi más is történhet, mint az, hogy a doktor úr pánikba esik. De nagyon. Elkezdte a múlt héten, s befejezi az esést, sőt a zuhanást a következő hetekben. Mert az üzenet elhangzott. Eljuthatott szakrendelők, kórházak, önkormányzatok első embereihez éppen úgy, mint azokhoz, akik heti rendszerességgel felkeresik a postát és senkitől sem zavartatva feladják leveleiket bizonyos kiválasztottaknak "antrax" felirattal.
A dokik is, a polgármesterek is talán már felhívták telefonon a helyi tűzoltó parancsnokokat, rendőrkapitányokat azzal a politikamentes kérdéssel: ha behajítanak éjjel 2-kor egy Molotov koktélt a kórházi laboratóriumba vagy a polgármesteri hivatal udvarára, mi a leggyorsabb oltási módszer? Vagy: a szakrendelő előtti lábtörlőt az ügyeletes portással esténként fel kell-e locsoltatni jeges vízzel, megelőzendő a gyújtó hangulatú fenyegetést hatásait?
A poros-tüzes véleménynyilvánítás minden jel szerint új célpontokkal gazdagszik, hiszen másként gondolkodó egészségügyiek és a helyi lakosság javára jobb szolgáltatást, gazdaságosabb szervezetet "vásárló" önkormányzati képviselők a múlt héten orvosi esetté váltak, mivel váratlan helyen és tempóban összecsinálták magukat. Hogy miért? Azért, mert meghallották az üzenetet, meg az üzenetben foglalt hamiskás ellenüzenetet is, ez utóbbi azt sugallta, hogy csak semmi pánik. De ha semmi pánik, akkor mi a dolgunk? Az, hogy pánikba essünk. Az üzenet pedig - idézzük a rádiós híradást - " Orbán Viktort az orvosi kamara bejelentéséről is kérdezték, miszerint minden eszközzel blokkolni fogják az egészségbiztosítási törvény megvalósulását. A Fidesz elnöke erre azt mondta: szerinte ilyen eszközök nem állnak rendelkezésre, a népszavazáson kívül más eszközt nem lát az egészségbiztosítási törvény hatályon kívül helyezésére. Arra a felvetésre, hogy egyes fideszes önkormányzatok is úgymond 'privatizálták' az egészségügyet, Orbán Viktor azt mondta: valóban történt egy-két helyen ilyesmi, de ez kifejezetten ellentétben áll a Fidesz központilag meghatározott egészségpolitikájával. Mint mondta, ezt nem veszi tudomásul, de együtt él a helyzettel, tekintettel arra, hogy a polgármestereket nem a párt nevezi ki, ők elsősorban az embereknek, és csak másodsorban a Fidesznek tartoznak elszámolással."
Blokkolás nem szerepel az ellenzéki párt eszköztárában - nyugodhatunk meg tehát. Azaz nem nyugodhatunk meg, mert azt éppen az egészségügyi, társadalombiztosítási témák parlamenti vitája és megszavazása alkalmával már megtanultuk: akadnak más, robbanékony eszközök is a véleménynyilvánítási piacon annak ellenére is, hogy a kanócokkal és benzinnel ellátott palackokon nincsenek pártemblémák. Vagyis, mint már jeleztük, egyes fideszes önkormányzatok és a helyi dokik nem minden ok nélkül váltak azonmód orvosi esetté, s csinálták össze magukat az "eszköztelen" pártvezér szavait hallva, olvasva. De más nagy tanítók is szóhoz jutottak, s le is vonható a következtetés: privatizáló fideszes önkormányzatok, nem árt tanulni a kormányzati oldal látnokától, Karsai képviselő és polgármester úrtól sem. Ő bizony előre megjósolta kormányellenes szavazatának kommentárjában, milyen is lesz a bumeráng-szabályozás a társadalombiztosítás háza táján.
Karsai képviselő körzetében bizonyára nem lesz privatizált egészségügy. Már csak azért sem, mert a helyiek, akik Isten, ember és az sztk előtt egyenlők gazdagságukban, imádnak pénzt adni a dokiknak. Választott képviselőjük persze, hogy nevükben ragaszkodott a parlamenti szavazás alkalmával is ahhoz, hogy a jövőben is a múlt uralja az egészségügyet: Karsai polgármester földijeit semmi sem gátolja meg az olyan főúri cselekvéseikben, mint az önmaguknak megrendelt éppen divatos, "kerül, amibe kerül" típusú, bár nem biztos, hogy hasznos gyógymódok megrendelésében.
Zsebből-zsebbe pénzért eddig is azt kapták, amit kértek, ezután is azt akarják kapni, azt meg egyáltalán nem fontos látniuk, hogy máshol - akár fideszes önkormányzatok által 'privatizált' egészségügyi egységekben - gyorsabban, biztonságosabban, hatékonyabban lehet gyógyulni. Ezért világos, hogy a parlamenti egészségügyi nem voks kormánypárti tulajdonosa számára a jövő igennel kezdődik. Hát ennyire hatékony a Fidesz-elnök üzenete, Karsai képviselő meg sem várja a népszavazást, s ráérzéseinek megfelelően azt is előre tudhatta, sőt meg is haladhatta, amit képviselőtársa, Orbán Viktor - mint idéztük - mondott: "...elsősorban az embereknek, és csak másodsorban a Fidesznek tartoznak elszámolással".
Karsai polgármester mintha már most elszámolt volna a Fidesznek.