Valentin-napra szeretettel: a munkahelyi románc szabályai

Praktikusnak tűnik a munkahelyen szerelmet keresni, ám sok veszély is leselkedik a párokra. A csapat általában nehezen viseli a kollegiális kapcsolat intimmé válását, a főnök pedig a teljesítmény romlásától tart. A nyakunkon a Valentin-nap, ebből az alkalomból egy kcisit körüljártuk a munkahelyi románcok témakörét.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hamarosan újra itt az évben az egyetlen nap, amikor a szív győz az ész felett. Életünk jelentős részét töltjük a munkahelyünkön, így nem meglepő, hogy az itt kötött ismeretségek időnként szerelemmé alakulnak. Ennek ellenére a munkahelyi románc a HR-osztályok rémálma. Sok esetben rossz hatással van a munkamorálra, amíg dúl a szerelem azért, mert elvonja a figyelmet a feladatokról, adott esetben kellemetlenül érintheti a többi kollégát. Ha pedig esetleg szakítással végződik a románc, egy plusz nehézséget kell leküzdeni mind munkaszervezés, mind a munkahelyi motiváció fenntartása területén. A Valentin-nap alkalmából ezt a problémakört jártuk körül egy kicsit.

Egy korábbi, Randstad Workmonitor felmérés szerint a magyar munkahelyi szerelmesek 13 százaléka szerint egy munkahelyen kívüli találkozás indította el a románcot, 11 százalék esetében az ebédszünetekben, 10 százalék szerint a túlórák során kerültek közelebb egymáshoz a felek. A férfiak inkább hajlanak a cégen belüli ismerkedésre (43 százalék), mint a nők (28 százalék). Az egyre növekvő ódzkodás oka elsősorban a munkahelyvesztéstől való félelem. 30 százalék szerint karrierjébe kerülne egy ilyen kapcsolat. Igaz az is, hogy a munkahelyi kapcsolatok 22 százaléka végződik házassággal egy amerikai felmérés szerint. A felmérés szerint a munkavállalók majd 40 százaléka találkozott már azzal, hogy a munkahelyén összejöttek párok. Az alacsony arány a szakemberek szerint arra is utalhat, hogy sokan még most sem merik felvállalni, ha a munkahelyükön találtak párra: félnek a kollégák reakcióitól, illetve az esetleges következményektől. Pedig a magyarok nemzetközi viszonylatban kifejezetten toleránsak, ha erről van szó: igaz, a megkérdezettek 40 százaléka más osztályra helyeztetné a pár egyik tagját, viszont azt 88 százalék ellenzi, hogy az egyik emiatt kilépjen.

Kép: Freeimages.com

Sok cég alakított ki eljárási szabályzatot a munkahelyi románcok kezelésével kapcsolatban. Az USA-ban például a vállalatok mintegy 30 százalékánál szabályzatban is rögzítették a munkavállalók randevúira vonatkozó előírásokat. Magyarországon ez még kevésbé jellemző. A magyar munka törvénykönyve nem tartalmaz erre vonatkozó szabályokat, a téma inkább a céges etikai kódexekhez tartozik. Vannak cégek, ahol tiltják a munkahelyi párkapcsolatot – elsősorban természetesen azt, ha főnök –beosztott viszony van a felek között  –, mivel így fennáll annak az esélye, hogy elfogult döntések születhetnek. A közigazgatásban például bár házastársak, illetve bejegyzett élettársak dolgozhatnak azonos szervezeti egységben, főnök–beosztott kapcsolat nem lehet közöttük.

Csak a munkaadók félnek a munkahelyi románctól
A dolgozók nagy részének semmi gondja azzal, ha a munkahelyén esik szerelembe, a főnökök viszont a produktivitás romlásától félnek. A szakértő szerint nem kéne.
Egyes nagyobb cégek szerződésben is rögzítik az erre vonatkozó előírásaikat, és a munkavállaló aláírásával járul hozzá – hogy a cég szabályainak megfelelően – csak nem viszi be a magánéletét a munkahelyére, vagy egyenesen felmond, ha intim viszonyt ápolna egy kollégával. A nagy cégeknél sokkal szigorúbban veszik a munkavállalók közti érzelmi kötődést. A legtöbb helyen ennek nincs írásos nyoma, de informálisan mindenki tudtára adják. Az ilyen jellegű problémákat általában a HR-eseknek vagy a közvetlen főnököknek kell elintézni, de van, ahol a vezérigazgató ül le személyesen beszélni a felekkel. Kis cégeknél, mivel itt közvetlenebb a viszony, és a hierarchia nem annyira merev, általában kisebb problémát jelent a munkahelyi szerelem. Ezeknél a vállalatoknál könnyebben és hamarabb meg tudják beszélni a munkatársak a felmerülő problémákat. Hivatalos felmondásra nem lehet ok a munkahelyen belüli kapcsolat, de a vállalatok a maguk módján próbálják megoldani az ilyen helyzeteket.

Egy részük munkaszervezéssel választja szét egymástól a párokat. Más feladatot kapnak, vagy más osztályra helyezik őket, így a napi munka során nem találkoznak. Ez jó megoldás, mert legtöbbször a pároknak sincs kifogása ellene. Azonos szinteken, illetve eltérő munkakörökben foglalkoztatott dolgozók között azonban akad olyan, akik sikerre tudták vinni, hogy munkaadójuk elfogadja kapcsolatukat. Ebben az esetben a megoldás a külön légtér, az eltérő felelősségi és feladatkör lehet, illetve a minél ritkább lehetőség a találkozásra a munkaidőn belül. Fontos hangsúlyoznunk a kollégák együttműködését is e tekintetben, mert máskülönben meddő próbálkozás a zökkenőmentes munkahelyi légkör elérése. Ha a többiek ebben nem partnerek, sajnos nem lesz a párnak jövője az adott cégnél.

Persze azért előnyei is lehetnek a munkahelyi románcnak. A munkáltatók egy része a magas rizikófaktorok ellenére is inkább örülnek az efféle erős kollegialitásnak, mert bár lehet, hogy csak ideig-óráig, de hosszú távon is felerősíthetik egymás munkahelyi teljesítményét az érzelmi kapcsolatba bonyolódók. Előny lehet az is, hogy senkinek nem okoz gondot, ha a párja hazaviszi a munkahelyi problémákat, hogy egymást egyre jobban megismerve félszavakból is megértik egymást, ami hatékonyabbá is teheti közös munkájukat. Attól sem kell tartani, hogy a munkahelyi párkapcsolatban élők nehezményeznék, hogy nincs idejük a kedvesükkel lenni. Inkább a túl sok együtt töltött idő okozhat problémát…

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo