Rugalmasan minden szinten

Bármennyire igyekszik is egy cég rugalmasan megfelelni a gazdasági és jogi környezet kihívásainak, ha a működésének feltételeit meghatározó szervezet ehhez nem igazodik, az rontja a reakciók hatékonyságát, de akár meg is akadályozhatja a változásokhoz való gyors igazodást.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 A válság a legkisebb cégeket sok téren kifejezetten kedvezőtlenül érintette, de egy szempontból előnyös a helyzetük: a kisebb, nem bonyolult felépítésű, kevéssé hierarchikus szervezet könnyebben tud alkalmazkodni a folyamatosan változó körülményekhez. A rugalmas reagálás ugyanis korántsem csak a nadrágszíj szorosabbra húzását jelenti, mert a költségcsökkentő intézkedések önmagukban nem elégségesek a szervezet reagálóképességének javításához. A szervezet megfelelő átalakításához hatékonysági szempontból kell a meglévő struktúrát elemezni, s ennek alapján történhet meg az alkalmazkodni képes szervezet kialakítása. Folyamatos áramlás, rugalmasság, költséghatékonyság és a munkatársak bevonására épülő problémamegoldó szervezet: ezek a tulajdonságok vezetnek sikerre.


A rugalmasság lehet a túlélés kulcsa - Forrás: SXC

A rugalmasság aspektusainak a munkaszervezet egészét át kell hatnia ahhoz, hogy ne keletkezzenek a feladatok ellátását és az alkalmazkodást gátló akadályok. A cég rugalmas működtetéséhez elsősorban az kell, hogy a dolgozók szükség esetén képesek legyenek a munkakörük szélesítésére vagy akár munkakörváltásra is.

Sok kicsi többre megy
A mostani tőkeszegény környezetben a szövetkezés és hálózatosodás sokaknak lehetne mentőöv. De ma még csekély az együttműködés a hazai üzleti élet szereplői között, a kisvállalatokra pedig különösen jellemző, hogy féltik a sajátjukat. Nem fognak össze, egymásban jobbára csak versenytársat látnak, különösen az azonos ágazatban tevékenykedők. Pedig együtt többet elérhetnének.

A „cipész maradjon a kaptafánál" ma már nem lehet követendő elv, mindenkinek ki kell vennie a részét azokból a feladatokból is, amelyek elvégzésére például a leépítések következtében már nincs külön ember, vagy nincs pénz azok kiszervezésére. A vezetőnek pedig képesnek kell lennie arra, hogy a lehető leggyorsabban alkalmazkodjon a munkaerőigény változásaihoz. Az atipikus foglalkoztatási formák, a munkaerő-kölcsönzés vagy a határozott idejű munkaszerződés (ezekről részletesebben a 22. oldalon) erre adnak lehetőséget.

A vezetési szintek számának csökkentése, a kisebb, egyszerűbb szervezet létrehozása fontos lépés lehet az alkalmazkodóképesebb, olcsóbb struktúra kialakításához, de a funkciók esetleges változása mellett is fenn kell tartani a szervezeten belüli egységes kommunikációt és a tagok közötti szabályozott együttműködést. A „lapos" szervezeti felépítés és a döntések alacsonyabb szintre delegálása segíti a rugalmas működést. Az ilyen rendszerben a döntésekért funkcionális vezetők felelnek a hierarchikus felépítés helyett. Nagyban növeli a rugalmasságot, ha egy szakembernek a saját területén felmerülő problémák megoldását nem kell több osztállyal, felettessel engedélyeztetnie. Bár látszólag - főleg nagyobb vállalatok estében - ez nehezebben átlátható rendszer kialakulását eredményezi, de az ilyen szervezet hatékonyabban hasznosítja a központilag megtermelt tudást, gyorsabban reagál a változásokra, és jobb döntéseket hoz.

A rugalmasság kulcs a túléléshez
A világ egyik legismertebb fenntartható fejlődés gondolkodójának, Dennis Meadowsnak az előadásával indult el a Piac&Profit és a SOL Magyarország által létrehozott Mesterek és Műhelyek rendezvénysorozat. A világhírű amerikai professzor a hatékonyság helyett a „rugalmas erő" kialakításának fontosságáról, valamint a kultúra megváltoztatásának szükségességéről beszélt. Dennis Meadows mondandóját azzal kezdte, személyes kötődése is van Magyarországhoz, összesen vagy hetven alkalommal járt már nálunk, sőt 1986-ban itt is élt egy darabig. A hetvenedik évéhez közeledő professzor előadását rögtön egy játékkal indította - ezzel az eszközzel egyébként többször is élt. Az egyszerű feladat, hogy a hallgatóság tagjai fonják keresztbe a karjukat, majd miután megfigyelték, melyik kerül automatikusan felülre, tudatosan változtassák meg azt, azt hivatott bizonyítani, hogy a kialakult, berögzült szokásokat is meg lehet változtatni, még ha elsőre nehezen megy és kényelmetlennek tűnik is. Meadows párhuzama szerint az energia felhasználásával is éppen így áll a dolog.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo