A vállalkozások többsége igényt tartana az állami mentőövre, mégis a kommunikáció megakadt, így a cégek nem tudtak idejében pályázatokat benyújtani a Megőrzés, az Új kilátások és a Munkába programokra. A pályázatok híre olyannyira nem jutott el az érintettekhez, hogy a felmérésben megkérdezett szervezetek fele további elbocsátásokkal kalkulál, amelynek csak egyik oka, hogy a forrás idő előtt el is fogyott - közölte Dara Péter, a DGS Global Research ügyvezető igazgatója, aki a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola vállalati kapcsolatok igazgatójaként is ismeri a vállalkozások tapasztalatait. Persze, amennyiben a kiemelt beruházásokból átemelt összegek felhasználásáról kérdezzük a cégeket egyértelműen és tervszerűen a munkahelyek megőrzését elősegítő bértámogatás mellett voksolnak. A munkahét lerövidülése és tanulással való kiegészítésének hatalmas visszhangja mögött pedig már konkrét elképzelések állnak a dolgozók továbbképzését illetően. A vállalkozások zöme a szakmunkásokat, az asszisztencia területén alkalmazott munkaerőt, valamint értékesítőket, mérnököket és nem utolsósorban vezetőket képezne a februárban bejelentett, de azóta sem megvalósított 4+1-es programok keretében.
A válságból viszont egy-egy vállalkozás nyertesként is kikerülhet, amennyiben olyan HR szakember támogatja a vállalatvezetőt, aki képes üzleti szemléletmóddal felvértezve hatékony segítséget nyújtani. A konferencián felszólaló Bede László a Debreceni Hőszolgáltató gazdasági igazgatója hangsúlyozta azt, hogy a legfőbb HR-es az első számú vezető, így kiemelt feladatként kell tekintenie minden humánerőforrást érintő kérdéskörre. Létszámleépítések során biztosítania kell a transzparenciát, aktív szerepet kell vállalnia, hiszen nem mindegy, hogy az elbocsátott dolgozót milyen "csomaggal" engedi tovább - mondta Vér László a CIB Bank HR igazgatója. A HR szakemberrel végzett csapatmunka szerves része a gazdaságilag szükségszerű döntések átgondolása, majd ennek pénzbeni meghatározása és utána maga a végrehajtás. Fontos definiálni a cég jelenlegi piaci helyzetét, vajon stabilak-e a jövőbeni kilátások és egy előre rögzített célrendszer alapján végül döntésre jutni. Érdemes szervezeti szinten kooperálni, és nem feltétlenül a csoportos leépítésekben bízni, hiszen egy felsővezető elbocsátása elég lehet ahhoz, hogy több értékes munkaerőt megtartson a cég - mesélt tapasztalatairól Bessenyei Zsolt, a Szilánk Cégcsoport HR igazgatója.
Nem minden a pénzen múlik
Ha munkaerő-megtartás, akkor motiváció, és nem feltétlenül anyagi eszközökkel, hanem például válságban nyílt, hiteles és őszinte kommunikációval. A hosszú távú tervek egyik alappillére a dolgozók erkölcsi támogatása a Caterpillar esetében, a negyedéves teljesítményértékelés, és a "reggeli az ügyvezetővel" mozgalom az AVIS-nál, az "Esély és harmónia" projekt a Mars Magyarországnál, azaz a globális törődés a dolgozókkal. Fluck Benedek a Bosch emberi erőforrás igazgatója a horizontális karrierutak felvázolásában, a tehetségmenedzsment támogatásában hisz, véleménye szerint szervezeti szinten kell kiderülnie, hogy a vezetői képességekkel még nem rendelkező munkaerőnek évek múltán milyen utat tud majd biztosítani a cég.
Pénzes Tamás, a TVK HR igazgatója a külső és belső benchmark fontosságára hívta fel a figyelmet, hiszen a szervezet és a HR hatékonysága csakis így mérhető. Szabad utat kell engedni a kreatív ötleteknek, biztosítani kell a részletes informálódást, amely a gondokra is képes rávilágítani, mindemellett pedig alkalmazkodni a helyi sajátosságokhoz, nem feledve el a "best practice", a mások gyakorlatából tanulás fogalmát.
Benchmark után pedig a coaching lehet a vezetők és a HR támogatásának legfőbb eszköze. Egy személyre szabottan működő, intim, bizalmas és szoros kapcsolat, amely a kérdezés művészetére épül, és ami együttgondolkodásra késztet - tudtuk meg Vásárhelyi Judittól a Magyar Telekom senior képzési-fejlesztési szakértőjétől, aki valaha maga is dolgozott a "külső szakértő" szerepében. A coaching tükröt tart, és a tréninggel ellentétben nem egy-egy rövid periódusban, hanem hosszabb távon is hatékony fejlesztést, változást generál abban, akit ezen eszközzel segítenek. Molnár Csaba az Unicredit Leasing HR vezetője egy külföldi tanulmányra utalva támasztotta alá, hogy a coachingba történő befektetés megtérülése sokszorosa lehet bármely más fejlesztési eszköznek.