Megint romlott a helyzet

A hitelezés beszűkülése, valamint a vállalati hitelkamatok várt növekedése rányomta a bélyegét a vállalkozások hangulatára. A hazai cégek többsége arra számít, hogy romlik a versenyhelyzete, jóllehet egyre többen úgy látják, hogy könnyebb hozzájutni az európai uniós pályázati forrásokhoz.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás vezetőinek megkérdezésén alapuló reprezentatív K&H kkv bizalmi index az előző negyedévi növekedéssel ellentétben enyhe, 3 pontos csökkenést mutat, így jelenleg mínusz 35 ponton áll. A 10 pontos munkahelyvédelmi terv ismertetése előtt készült felmérés eredménye alapján a kissé pesszimista várakozások főként a vállalati hitelkamatok várt emelkedésével, valamint a versenyhelyzet megítélésének romlásával magyarázható. A válaszadó cégek árbevételi várakozásai is romlottak, amit a K&H szakértői azzal magyaráznak, hogy a lakosság megtakarítási állománya a végtörlesztés miatt nagymértékben csökkent. A fogyasztás így továbbra is stagnál, a lakossági bizalom pedig nehezen mozdul el a mélypontról.

– A hitelpiac szűkülése érezhetően negatív hatással van a vállalkozásokra, ez indokolhatja a vállalati hitelkamatok negatív várakozásait. A közterhekkel kapcsolatos várakozások ugyan javuló irányvonalat mutatnak, ennek ellenére a részindex még mindig a legalacsonyabb, mínusz 58 pont – elemezte az eredményeket Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.


Forrás: K&H KKV Bizalmi Index



Az agrárcégek optimisták

A gazdaságpolitika, a közterhek és az EU-val kapcsolatos várakozások az előző negyedévhez hasonlóan pozitív irányba mozdultak el. Az európai uniós pályázatoknál megfigyelhető optimista hozzáállás leginkább a mezőgazdasági cégeket érinti, míg a többi ágazat – ipar, szolgáltatás, kereskedelem – képviselői egyértelműen negatívabban látják a pályázati forrásokhoz való hozzájutás esélyeit, közülük is leginkább a szolgáltató cégek vezetői ítélik nehéznek a pályázati források lehívását.

– Az ágazatok közül az előző negyedévhez hasonlóan most is a mezőgazdasági vállalkozások derűlátóbbak a következő egy év várakozásait illetően, miközben a kereskedelmi cégek várakozásai fordultak leginkább negatív irányba. A szolgáltató és ipari cégeknél leginkább az eddigi, nem túl optimista hangulat stagnálása tapasztalható. Az árbevétel szempontjából továbbra is a mikrocégek a legpesszimistábbak (-40 pont), de a kisvállalkozások hangulata is jelentősen romlott, így jelenleg már ez a kör is hasonló szinten áll (-32 pont) – tette hozzá Németh László.

Nem fognak nőni a vállalati beruházások

A K&H szakértői szerint az elmúlt félévben sem nőttek és az év második felében sem fognak bővülni a vállalati beruházások. A helyzet nem új: 2008 óta jellemzően csökken a cégek beruházási hiteligénye.

– Jelenleg egyértelműen a refinanszírozott hitelek a legnépszerűbbek, amelyek a normál piaci kamatozású hiteleknél 1,5-2 százalékkal alacsonyabb kamaton kínálnak euró vagy forint hitelt – jellemezte a hazai vállalati finanszírozás jelenlegi helyzetét Huszár Róbert, a K&H Vállalati és intézményi banki szolgáltatások üzletág vezetője, aki szerint jellemzően rövid lejáratú forgóeszköz hitelért folyamodnak a vállalatok. Ez a forrás a normál üzletmenetük, termelésük finanszírozásához szükséges.

A legnépszerűbb ilyen típusú termékek az Eximbank és az EIB által refinanszírozott euró hitelek a bankár tapasztalatai alapján. Szintén a vállalatok tőkéhez jutását segíti az NFŰ által elindított új program, a KHG (Kombinált Hitel Garanciával). Ezt a konstrukciót azzal a céllal hozták létre, hogy a pályázati forrás mellett bankhitelt is igénylő projektek elbírálása gyorsabban megtörténjen. A folyamat abban tér el a normál pályázati eljárásrendtől, hogy a vállalat a pályázati anyagot és a banki hitelkérelmet egyszerre nyújtja be a banknak, majd a pozitív hitelbírálatot követően a bank küldi tovább a pályázatot a MAG Zrt.-nek és az NFÜ-nek.

– A projektek, beruházások finanszírozásához azonban a fent említett kedvező konstrukciók létrejötte mellett az is szükséges, hogy a bank lássa, a felvett hitel a vállalat bevételeiből visszafizethető, illetve a banki hitel mellett saját forrás is rendelkezésre áll. A hitelbírálatot segíteni tudja egy jól összeállított, részletes üzleti terv, amelynél fontos szempont, hogy az esetleges negatív irányú piaci mozgásokkal is kalkulál – jegyzi meg a szakértő.

Az eddigi szerény beruházási kedv ellenére az OTP Bank viszont úgy látja: van piaca a hosszú távú beruházási hiteleknek. A bank július elején 100 milliárd forint keretösszegű beruházási célú hitelpályázatot indított, igaz, főképp nagyvállalatoknak. A bank szakértői szerint az exportra termelők és az agrárvállalkozások lehetnek hitelképesek. A forrásról bővebben itt olvashat.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo