A költségeket csökkentse, ne a létszámot

A legutóbbi pénzügyi válság egyik legfontosabb tanulsága az volt, hogy óriási hiba tömegével kirúgni a dolgozókat, ha a cég nehéz helyzetbe kerül. Mutatunk helyette néhány technikát, amellyel anélkül is kiutat találhat a bajból, hogy meg kéne válnia a munkatársaitól.

Ha baj van csökkenteni kell, de nem csak a dolgozók számát - Kép: SXC

A globális pénzügyi válságban a részvényárfolyamok mélyrepülését nem csak a felelőtlen nyereséghajkurászás, hanem az átgondolatlan személyzeti döntések is segítették. A befektetők egyáltalán nem voltak elragadtatva a nagymértékű leépítésektől, miközben tanulmányok sora bizonyította, hogy a tömeges elbocsátások milyen hosszútávú negatív hatással vannak a cégek teljesítményére. Nem is beszélve a dolgozókra és azok családjaira szakadó nehézségekről.

Még a legnagyobb cégek, mint amilyen az Amazon és a Yahoo! is arra hivatkoztak, hogy a leépítés az egyetlen megoldás arra, hogy egyenesbe hozzák a cégük mérlegét. Mivel a kiadási oldal oroszlánrészét a személyi költségek adják, nem csoda, hogy a legtöbb cég innen kezdi el rendbe tenni a pénzügyeit. Azonban a kiadások közt szerepel még jó néhány tétel, amiből faragni lehet: hibák, tévedések, balesetek, előre nem látott események, vagyis egyszerűen a működésből fakadó kockázatok. Utóbbiakat, ha jól menedzselik, úgy lehet eltüntetni, hogy közben legfeljebb minimális mértékű negatív hatással legyenek a cég működésére. (Ha mégsem lennének ötletei hol csökkentheti költségeit, adunk néhány tippet.)

A működésből fakadó kockázatok csökkentése azonban egy teljesen más hozzáállást, egy sokkal érthetőbb stratégiát kíván meg. A teljesen statikus, sorral sorra történő könyvelés helyett, egy sokkal emberibb, dinamikusabb és rugalmasabb szemléletet kell bevezetni, melynek lényege, hogy az emberek kirúgásával rengeteg érték is elveszik.

A nagyobb vállalatok ebből a szempontból könnyebb helyzetben vannak, hiszen az IT-jellegű "balesetek" elhárítására ott van az IT-részleg, az emberi balesetek és mulasztások kezelése a HR dolga, és így tovább. Sajnos azonban, mire ezek a tevékenységek összeírásra kerülnek a cég kockázatkezelési keretrendszerében, általában elaprózódnak és csak egy statikus költségsorrá silányulnak. Ahhoz azonban, hogy a működési kockázatokat a valódi értékük szerint tudjuk kezelni, aktívan és érthetően kell őket prezentálni.  (Hogy mindez könnyen átlátható legyen, ahhoz viszont célszerű egy jó információs rendszert kiépíteni a magunk számára. Itt elmondjuk, hogyan.) A feladat nehéz, de nem lehetetlen. Ahhoz, hogy sikerrel vigyen végbe egy ilyen szemléletváltást, az alábbi három lépést kell végrehajtania.

Tíz fontos jel, hogy valami nagyon nincs rendben
A legjobb cégvezetők is képesek elsiklani olyan jelek felett, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy a vállalat jövője veszélyben van, és sürgős lépéseket kell tenni a csőd elkerülése érdekében. Mutatunk tíz olyan tünetet, amik azt jelzik, hogy valami nagyon nincs rendben.
- Határozza meg a veszélyeket és az értéküket. Az első lépés, hogy nevén nevezi a dolgokat: emberekhez, folyamatokhoz, rendszerekhez, külső eseményekhez köthető veszélyek. Ha ez a gyűjtés túl széleskörű és általánosító lenne, menjen tovább és igyekezzen csak egy, de annál fontosabb részleget fenyegető veszélyekre koncentrálni. Megközelítheti a problémát oly módon is, hogy összeírja, egy-egy típusú káresemény (pl. munkahelyi baleset) mennyibe került az utóbbi években a cégnek, hónapra, negyedévre, évre lebontva. Ha nem is lesz minden eseményről számszerűsíthető és pontos adat, ahhoz mindenképp elég lesz, hogy információt szerezzen a kiadások nagyságrendjéről.(Nem árt betömni a lyukakat a cég költségvetésében.)

- Állítsa fel a mércét. A legegyszerűbb, mindenki számára elsajátítható módszer, ha megpróbálja a veszteségeket két dimenziós koordinátarendszerbe helyezni, az előfordulás gyakorisága és a várható kárérték mentén. Szakértők, munkatársak segítségével igyekezzen kitalálni, hogyan lehet menedzsment vagy munkaszervezési eszközökkel a magas-magas vagy közepes-magas kockázati besorolású eseményeket lejjebb szorítani közepes-közepes vagy közepes-alacsony besorolásba. Ha sikerül, határozza meg az átalakításhoz szükséges költségeket is, így kiderül, összességében mennyit nyer vagy veszít egy-egy kockázati forrás kezelésével. (A cégeket a leggyakrabban nem a válság sújtotta az elmúlt években, hanem a belső problémák.)

- Hasonlítsa össze a leépítés és a kockázatkezelés költségeit. Mostanra tisztába került azzal, hol, milyen gyakran és mekkora káresemény várható, valamint, hogy mennyibe kerül csökkenteni a valószínűségét és a hatásait. Ezt a nagyjából számszerűsíthető összeget kell összevetni egy-egy dolgozó elbocsátásának költségeivel. Persze utóbbiba viszonylag nehéz beleszámolni az olyan költségeket, amelyek a többi dolgozó moráljára vagy a cégbeli munkavégzés hatékonyságára vonatkoznak, a fő döntés azonban mégiscsak az, a kockázatkezelési lépésekkel sikerül-e megfelelően csökkenteni a kiadásokat vagy szükség van leépítésekre is.

A fent felvázolt módszer természetesen nem minden vállalat számára célravezető, hiszen egyeseknél bevallottan eltörpülnek a kockázati kiadások a bérköltségek mellett, másoknál azonban előbbi igenis életképes alternatívát jelent. Sőt, a kockázatok csökkentése nem csak hatékonyabb válságkezelési módszer tud lenni, hanem határozottan emberibb módja a veszteségek minimalizálásának.

A cikk az alábbi írás alapján készült

Véleményvezér

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül

Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül 

Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat

Kormányváltó hangulat 

Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo