A Financial Times című londoni gazdasági napilap a bankok "ezzel kapcsolatos gondolkodásmódját jól ismerő" forrásaira hivatkozva hétfőn azt írta, hogy a legnagyobbak közül a JP Morgan Chase, a BlackRock, a Bank of America és a Citigroup képezi az egyes tevékenységi körök párizsi áttelepítési folyamatának "előőrsét".
Bankok, pénzügyi szolgáltatók mennek
A lap forrásai szerint 70, Londonban honos alapkezelő intézmény indította el a párizsi működési engedély megszerzésének folyamatát. Közülük a legnagyobb a 6300 milliárd dollár befektetői tőkét kezelő BlackRock, amely fontolóra vette, hogy egész európai tevékenységének központjává Párizst tegye meg. A Bank of America már a nyáron felgyorsította Brexit-előkészületeit, bejelentve, hogy Párizsban alakít ki új kereskedési platformot ezer munkahellyel. A Financial Times szerint a JP Morgan Chase is "egyre inkább vonzódik" Párizshoz.
Christian Noyer, a francia jegybank volt kormányzója, aki a Financial Times szerint a "párizsi mosolyoffenzíva" irányítója, a lapnak elmondta: a bankok és az alapkezelők igyekeznek egyetlen uniós helyszínre összpontosítani európai kereskedelmi tevékenységüket. Noyer szerint ez nem azt jelenti, hogy a jövőben nem London lesz a legnagyobb pénzügyi szolgáltatási központ, de Párizs válhat a kontinentális Európa nagy pénzügyi szolgáltatási csomópontjává.
Az EY globális pénzügyi tanácsadó cég, amely havonta méri a City pénzügyi szolgáltatási cégeinek Brexit-hangulatát, szeptemberről összeállított új felmérésében (Financial Services Brexit Tracker) kimutatta, hogy az általa kérdezett 222 londoni vállalat 35 százaléka - a vizsgálati mintán belül összesen 77 cég - foglalkozik az elköltözés, illetve egyes tevékenységi körök és/vagy munkahelyek áttelepítésének gondolatával. Az EY szerint az ilyen terveken dolgozó citybeli pénzügyi cégek aránya 5 százalékponttal emelkedett éves összevetésben.
New York az új City
A cég vizsgálata szerint nőtt azoknak a vállalatoknak is az aránya, amelyek legalább egy európai áttelepítési helyszínt már kiválasztottak: a szeptemberi felmérésben 25 százalékuk - a 222 pénzügyi szolgáltató csoport közül 56 - nevezett meg konkrétan Londonon kívüli új tevékenységi helyszínt. A tavalyi év végén ugyanebben a vállalati körben még 19 százalék - 42 cég - nyilatkozott úgy, hogy már kiválasztott olyan várost a kontinensen, ahová Londonból tevékenységi köröket vagy munkahelyeket telepít át.
A legújabb globális befektetői felmérés szerint a piaci szereplők a világ első számú pénzügyi szolgáltatási központjának immár New Yorkot tartják, a ranglistát hosszú évekig vezető London - jóllehet minimális különbséggel - a második helyre került.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi tanácsadó csoport, a Z/Yen Group összetett kritériumrendszer alapján félévente összeállított ranglistájának (Global Financial Centres Index, GFCI) minap megjelentetett őszi kiadásában London 786, New York 788 pontot kapott a megszerezhető ezer pontból. A márciusban összeállított előző globális ranglistán az akkor még első helyezett London 794, New York 793 pontot szerzett.
A Z/Yen szakértői az új összeállításhoz fűzött elemzésükben hangsúlyozták, hogy a Brexit-folyamat teremtette bizonytalanságok miatt a befektetői felmérés Londonban dolgozó résztvevői kevésbé bizakodó véleményeket hangoztattak London pénzügyi központként betöltött jövőbeni szerepéről, mint a másutt dolgozó válaszadók az ő városuk pénzügyi szolgáltatási szerepének jövőjéről. A ház szerint általában ennek a fordítottja szokott érvényesülni, vagyis a megkérdezett piaci szereplők rendszerint derűlátóbban ítélik meg saját tevékenységi bázisuk helyzetét, mint más pénzügyi központokét.