Újra meg kell hirdetni a Nemzeti Trafikok létrehozására kiírt pályázatot több mint 1400, zömével kistelepülésen. A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. az előírásoknak és törvényi határidőknek megfelelően 2013. február 23-án megkezdte a beérkezett anyagok iktatását és bontását valamint a pályázatok érvényességének ellenőrzését.
A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (NDN) közleménye szerint a pályázatok első körében határidőn belül mindösszesen 15.633 darab pályázati anyag érkezett be, melyek feldolgozása és értékelése jelenleg is folyamatban van. Az értékelés folyamata alapján már megállapítható, hogy míg bizonyos területeket illetően a túljelentkezés négy-ötszörös, addig egyes településeken a pályázati eljárás eredménytelen tekintettel arra, hogy ez utóbbi települések vonatkozásában pályázat egyáltalán nem került benyújtásra, ezért az NDN a törvénynek megfelelően ismételt pályázati felhívást tesz közzé.
Mivel ilyen jelentős számú településen meg kell ismételni a pályázati kiírást – és semmi sem garantálja, hogy a második kör sikeres lesz, lehetséges, hogy az ország településeinek fele dohánybolt nélkül marad. A törvény szerint azonban minden településen kell lennie legalább egy nemzeti trafiknak, így felmerül a kérdés, hogyan fogja ezt megoldani a kormányzat. A határidő is szoros, mivel az első körös pályázatokkal kapcsolatban április 23-án eredményt hirdetne a szaktárca és az elbíráló NDN, hogy az előzetes terveknek megfelelően már májusban megindulhasson a koncessziós kiskereskedelmi hálózat kiépítése.
A jelenleg dohánybolt nélkül maradó települések listája itt megtekinthető!
Az eredeti törvényt tavaly decemberben módosították, e szerint lottót és sorsjegyet is árulhatnak a dohányboltok. A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. január 16-án javasolta, hogy a trafikokban a dohánytermékek, dohányterméket kiegészítő termékek és szerencsejáték termékek mellett hírlap, ásványvíz, égetett szesz, kávé, energiaital és üdítő is kerülhessen a polcokra. Az erről szóló előterjesztést már elfogadta a parlament.
Régiós összevetésben is a legszigorúbb és a legkevésbé rugalmas a magyar trafiktörvény, azaz a dohányáruk forgalmának kiskereskedelmi szabályozása. A magyar jogszabály sokban hasonlít az osztrák példára, de jóval kevésbé rugalmasabb annál, például a dohányforgalmazó automaták engedélyezésében. A forgalmazás állami monopóliummá válásával azonban várhatóan a feketepiac részesedése tovább növekszik majd 2013-ban.
A második körös pályázat részletei:
Pályázók köre
a) az egyéni vállalkozásra való jogosultságot, vagy saját részvételével olyan, az Európai Unió tagállama vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam területén székhellyel rendelkező gazdasági társaság alapítását, amelynek legalább egy természetes személy tagja korlátlan felelősséggel tartozik a társaság kötelezettségeiért, valamint
b) a dohánytermékek jövedéki ügyében hatáskörrel rendelkező illetékes hatóságnak (a továbbiakban: vámhatóság) a kiskereskedelmi tevékenység folytatására vonatkozó, a nyertes pályázó nevére szóló engedélyét.
Koncessziós tevékenység
A koncesszió tárgya: Dohánytermékek kiskereskedelme (a továbbiakban: dohánytermék-kiskereskedelem): üzletszerű gazdasági tevékenység keretében dohánytermék forgalmazása, értékesítése és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása a fogyasztók részére; ide nem értve egyrészt a dohánytermék-nagykereskedők egymás közötti jogügyleteit, másrészt a dohánytermék-nagykereskedő, illetve a dohánytermék-kiskereskedő közötti szerződéses jogviszonyokat.
A koncesszió időtartama: a koncessziós szerződés hatályba lépésétől számított 20 év.
A koncesszióra kijelölt terület: A 2013. február 22. napi ajánlati határidővel meghirdetett Koncessziós Pályázati kiírás során mai napon az Fdvtv. 10. §. (1) bekezdés a) pontja alapján eredménytelenként kihirdetett pályázatokkal érintett települések azzal, hogy olyan településen, ahol az állandó lakosok száma a 2000 (kétezer) főt nem haladja meg, legfeljebb egy, ahol a 2000 (kétezer) főt meghaladja, legalább egy, és minden 2000 (kétezer) fő lakos után további egy jogosult végezhesse a tevékenységet. Ha egy város kerülettel is rendelkezik, úgy a fentiek értelmezése során településen a város kerületét kell érteni. Az egyes települések és koncessziós pályázati jogosultságok megjelölését a Pályázati kiírás tartalmazza.
Pályázatok benyújtása
Pályázat beadása esetén díjat kell fizetni (Pályázati díj), melynek mértéke pályázatonként nettó 25.000,- Ft + ÁFA (bruttó 31.750,- Ft), és amely összeg megfizetésének módját a Pályázati kiírás tartalmazza.
A Pályázati díj megfizetése mellett a Pályázóknak az érvényes pályázat benyújtásához pályázatonként 100.000,- Ft Pályázati Biztosítékot kell rendelkezésre bocsátaniuk a pályázat benyújtására nyitva álló határidő lejártáig a pályázati kötöttség biztosítékaként, a pályázat pályázó általi visszavonásának, illetve eredményes eljárás esetén a szerződéskötésnek a nyertes pályázónak felróható okból való meghiúsulása esetére. A Pályázati Biztosíték megfizetésének módját a Pályázati kiírás tartalmazza.
Pályázatot csak a Pályázati díjat és a Pályázati biztosítékot megfelelő módon és igazoltan megfizető nyújthat be.