Minimális ráfordítással el lehetne kerülni a biztonsági incidensek jelentős részét – állapította meg az SZTFH kiberbiztonsági igazgatója.
Ahhoz, hogy idáig eljussunk, a hozzáállásnak, „mindsetnek” is változnia kell – figyelmeztetett. Hogy ez megtörténjen a magyar vállaltvezetők 80 százalékénál, ahhoz folyamatosan sulykolni kell, hogy mik a teendőik. És ezek a feladatok, amelyek már nem változnak több mint tíz éve, a következők:
- biztonsági osztályba sorolás,
- GAP analízis elvégzése,
- kockázat-elemzés,v
- biztonsági kontrollok implementálása,
- biztonsági incidensek kezelése,
- üzletmenet folytonosságának garantálása,
- katasztrófából való visszaállás kezelése.
Csak a kőkeménység hatékony
Oda lyukadunk ki, hogy akkor lesz ebből az egészből valami, ha jól leverjük a vállalatokon – sommázta tapasztalatait. A hatóság akkor hatóság, ha kőkeményen fellép és szankcionál. "Mikor fiatal voltam arra gondoltam, hogy a meggyőzés és a segítő hatóság sokkal fontosabb, de nem! Én eljutottam oda, hogy:
itt csak az számít, hogy ha kőkeményen megmondja valaki, hogy mi az előírás, és azt kőkeményen be is vasalják".
Június 30-a hamarosan itt van, és napi 200-as mennyiségben nő az a nyilvántartás, amit fel kell venni. Ehhez mérten szabják ki a bírságtételeket is. Ez a hatóság komolyan veszi magát.
Arra nem lehet számítani, hogy valamilyen módon elmismásoljuk a dolgot!
Mondván, még nem jött ki a végrehajtási rendelet, majd ősszel lesz ebből valami, és jogszabályt módosítanak, és akkor nem kell ezzel foglalkozni. "Van egy rossz hírem: nem!" – figyelmeztetett.