Bencsik Balázs a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) kiberbiztonsági igazgatója előadásában a NIS2 szabályozás – az EU egész területén egységesen magas szintű kiberbiztonságot biztosító intézkedés – kihívásairól beszélt. A pontosság kedvéért az Európai Unió 2016/1148 számú irányelvét felváltó EU 2022/2555 számú irányelvének hazai megvalósításáról, annak körülményeiről és a vállalatokat érintő soron lévő feladatokról tartott összefoglalót.
Június 30-ig van lehetősége annak, aki a NIS2 hatálya alá tartozik, hogy bejelentkezzen a hatóságnál – hívta fel a figyelmet. Szerinte a NIS2-re inkább úgy érdemes tekinteni, mint egy elérendő célra, és az információs biztonság szabályozásával azért kell foglalkoznunk, hogy elkerüljük a károkat.
Azzal a „smart” megközelítéssel, hogy hassunk az emberekre, a magyar vállalatvezetők 80 százalékánál nem fogunk célt érni – emelte ki.
Az informatikus kollégák pedig – joggal – mindig a könnyebb utat választják. Mert ki akarna folyamatosan úgy dolgozni, hogy megnehezítik az életét? – érvelt Bencsik Balázs.
Hozzátéve: a cél elérése érdekében – azon túl, hogy elmagyarázzuk a miérteket, hozzuk a jó példákat, és bemutatjuk, hogy mekkora káresemények következhetnek be – komolyan kell gondolnunk magunkra, mint hatóságra: egyrészt, mint szabályzóra, másrészt, mint a jogszabályok betartatójára.
A hatóság szempontjából, eredmény alatt - többek között - azt értik, hogy: