Járai Zsigmond volt jegybank-elnök kezdeményezésére megkezdve munkáját az "Adósságtanács" elnevezésű civil kezdeményezés. Az első rendezvényen neves közgazdászok, gazdaságkutatók, ismert újságírók és tudósok vettek részt. Járai szerint jelenleg Magyarország a világ legeladósodottabb államai közé tartozik. A teljes államadósság napjainkban eléri a 17 ezer milliárd forintot, amely azt jelenti, hogy állampolgáronként 1,7 millió forint államadósságot halmoztunk fel.
A volt jegybank-elnök szerint az egész társadalomnak érdemes elgondolkodnia azon, hogyan lehetett ekkora összegű államadósságot felhalmozni, mi lehet a megszüntetéséhez vezető út, hogy lehet az, hogy a vissza-visszatérő hiánycsökkentési, takarékossági és megszorítási programok ellenére a 2002 májusi 8.200 milliárd forint már napjainkra megduplázódott. Ha hosszabb idő átlagát vesszük, akkor a rendszerváltás-kori 20 milliárd dollárnyi adósság napjainkra már megközelíti a 100 milliárd dollárt, vagyis az USA nemzeti valutájában számítva majdnem megötszöröződött 18 év alatt.
A résztvevők közül többen is felvetették, hogy a GDP arányában kell kezelhetővé tenni az államadósságot, első lépésként mindenképpen meg kell célozni azt, hogy a maastrichi kritériumokban szereplő 60 százalékos szint alá vigyük le a GDP-hez mérten az állam adósságát. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hozzátette, hog nem azt kell célul kitűzni, hogy nullára csökkenjen az államadósság, hanem azt, hogy menedzselhető, kezelhető legyen, ez esetben már néhány százalékpontos javulás is nagy előrelépést jelenthet.
Járai Zsigmond elmondta, hogy a legnagyobb gond az, hogy a felhalmozott adósság legnagyobb részét nem beruházásokra költötte el az ország. Fábry Sándor humorista ötletére a civil fórum elfogadta, hogy önálló honlapot indít, amelyen bárki más felvetheti, milyen javaslatokkal él az államadósság csökkentésére.