A növekedés fő motorja továbbra is a fogyasztás és a beruházás. Ez nem változik idén és jövőre sem, a bérek fokozatos emelkedése, a hitelezés gyors növekedése és a növekvő külföldi tőkebefektetések élénkítő hatással vannak a belső keresletre.
Aszály, energiaárak
A globális tendenciákkal párhuzamosan ezekben az országokban is jelentősen emelkedtek az élelmiszer- és energiaárak az elmúlt időszakban. Emellett a balkáni országokat a száraz, meleg nyár is sújtotta, amely az élelmiszerárakra volt további negatív hatással.
Ennek következtében az infláció 2007 második felében felpörgött, és ez a tendencia várhatóan 2008 egész első félévére jellemző marad.
A régió átlagos inflációja eléri a 6 százalékot, míg ez 2 százalékponttal volt alacsonyabb még 2006-ban, jövőre azonban ismét lassulhat az áremelkedés üteme. A legmagasabb inflációt továbbra is Szerbiában lehet megfigyelni, ahol a tavalyi 10 százalék feletti ütemről idén 8,5 százalékra csökkenhet a pénzromlás üteme.
Sok a munkanélküli
A régió munkapiacát tekintve lassú, de fokozatos javulást lehet tapasztalni. A munkanélküliségi ráta sok esetben igen magas, különösen Bosznia-Hercegovinában, Macedóniában, Montenegróban és Szerbiában, a ráta 1 százalékponttal csökkent az elmúlt évben, így 15,6 százalékra mérséklődött. A munkanélküliség csökkenése alapvetően a gyors gazdasági növekedésnek és a javuló üzleti környezetnek köszönhető.
Az elkövetkező években a munkanélküliségi ráta további csökkenésére számít az ICEG, evvel párhuzamosan pedig a foglalkoztatottsági ráta is emelkedni fog. Emellett a bérek is fokozatosan emelkednek, így hozzájárulva a fogyasztás további élénk növekedéséhez.
Törökország
Az ICEG elemzése kitér Törökországra is, ahol a gazdaság 23 egymást követő negyedévben produkált növekedést, amire nem volt példa a korábbiakban. A gazdasági növekedés fenntarthatóbbá vált, felváltva a korábbi hektikus növekedést. Ehhez három tényező vezetett: a növekedés a magángazdaságra alapul, a termelékenység növekedésével párosul, illetve a növekedésben a magasabb hozzáadott értéket termelő ágazatok dominálnak, mint például az autógyártás, vagy a tartós fogyasztási cikkek. (Törökországról bővebben itt olvashat.)