A jelenlegi geopolitikai és piaci környezetben egyre nehezebb hosszú távú befektetési döntéseket hozni. Hogyan lehet ilyenkor mégis stratégiai nyugalmat találni?
Valóban, a globális bizonytalanság, amit részben a geopolitikai események – például az amerikai választások, vámintézkedések vagy akár egy háborús konfliktus – generálnak, nehezítik a tervezést. Ilyenkor különösen fontos, hogy a befektetők ne kapkodjanak, hanem a hosszú távú céljaikhoz igazodjanak. Aki már rendelkezik portfólióval és ahhoz kapcsolódó pénzügyi tervvel, annak az a dolga, hogy ezt a stratégiát következetesen vigye végig – a napi piaci mozgások ellenére is. A hosszú távú gondolkodás mellett a fokozatosság és a nagy árfolyammozgások következtében eltolódott portfóliósúlyok rendszeres és következetes visszarendezése is segíthet a célok elérésében.
Miben változott meg a befektetési alapkezelők munkája ebben a hektikus környezetben?
A változékony piac nem csupán kockázatot, hanem lehetőségeket is hoz. A mi dolgunk, hogy felismerjük ezeket és okosan átsúlyozzunk: ahol drága, ott eladjunk, ahol olcsóbb és vonzóbb a kilátás, ott vegyünk. Jelenleg például azt látjuk, hogy a globális részvénypiacon az amerikai súly túlzottan magas lett, így fokozatosan Európa és a közép-európai régió irányába érdemes elmozdulni. Emellett a globális portfóliókban újra előtérbe került a régiós diverzifikáció – nemcsak földrajzi, hanem deviza- és ágazati szempontból is.
A háborús helyzet, az amerikai belpolitikai változások vagy épp a forint stabilitása mind olyan tényezők, amelyek a kisbefektetőket is közvetlenül érintik. Mennyire érzékelhető ez az ő döntéseiken keresztül?