Az akciósorozat egyik része a kht. szervezésében öt felnőttképzési szakmai konferencia megszervezése és lebonyolítása a helyi tagszervezetek, országos szakmai ipartestületek, valamint a vállalkozók közreműködésével - közölte Varró Zsuzsanna, az IPOSZ Kht. ügyvezető igazgatója.
A szövetség Firma Kht.-je az IPOSZ lapjában, az Iparos Újságban a konferenciákhoz kapcsolódóan felnőttképzési rovatot indított, amelyben az iparos mesterségek továbbéléséhez, a szakma műveléséhez szükséges naprakész információkat jelentet meg. Az akció részeként az IPOSZ 40 perces filmet készíttet a konferenciákhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésekből. (Csaknem 1 500 középiskolai tanár készülhet fel a munkaerőpiacon fontos alapvető ismeretek oktatására. Így majd nem szenvednek hátrányt diákjaik.)
Győrtől Szolnokig
A konferenciasorozat első állomása november 26-án volt Győrben, autóipari és fémipari témában. Az idén január 30-án Pécsett az építőipari, épületgépészeti és -villamossági szakmák, az előzetes tervek szerint március 19-én Budapesten a szolgáltatói területek, április 23-án Debrecenben vagy Nyíregyházán a cukrászok, május 21-én Szolnokon pedig a faipar felnőttképzési konferenciáját tartják.
A konferenciasorozat jó alkalom arra, hogy a felnőttképzési piac résztvevői egyeztessék álláspontjukat, megfogalmazzák szándékaikat, és mindenekelőtt szakmai igényeiket - vélte Varró Zsuzsanna. A konferenciák szervezésekor építenek a helyi és az országos szakmai ipartestületekre. Az IPOSZ Kht. vezetője elmondta, hogy akkreditált felnőttképzési jogosultságuk révén segíteni tudnak az iparosoknak a képzések megszervezésében, megtartásában egyaránt.
Kevés a szakmunkás
Az IPOSZ azt az álláspontot képviseli, hogy a szakképzésre, a felnőttképzésre egyre nagyobb figyelmet kell fordítani, hiszen hiányszakmák alakulnak ki, ami már a gazdasági fejlődést gátolhatja. (Komoly problémákat okozhat a munkaerőhiány a nyugat-dunántúli régióban, mert a magasabb bérek miatt külföldre mennek a műszaki-gépészeti szakemberek.)
Az IPOSZ becslése szerint egyébként az építőiparban 2013-ra mintegy 114 ezer szakmunkás hiányozhat a munkaerőpiacról, ami veszélyezteti az előirányzott fejlesztések minőségi és időbeni megvalósítását. Ezért fontos, hogy elterjedjen elsősorban a szakmán belüli élethosszig tartó tanulás, képzés szemlélete a vállalkozók körében - mondta Varró Zsuzsanna.