A szombati The Times által ismertetett statisztikai adatok szerint a tavalyi harmadik negyedévben már csak 38 680 lengyel jegyeztette be nagy-britanniai munkavállalását a brit belügyminisztériumnál, 18 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A londoni lengyel nagykövetség gazdasági tanácsosa azt mondta a vezető brit napilapnak, hogy a múlt év végén megfordult az irányzat, és most már egyértelműen több lengyel utazik haza, mint ahányan jönnek.
Független londoni elemző házak azonban elsősorban azt emelik ki, hogy a kelet-európai munkaerő igen kedvező hatást gyakorol a brit gazdaságra is. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) például a múlt év végén kiadott elemzésében azt jósolta, hogy az erőteljes kelet-európai bevándorlás az idén 0,3 százalékpontot fog hozzáadni a brit GDP-érték növekedéséhez, amelynek üteme így várhatóan 1,8 százalék lesz; a bevándorlók nélkül a ház becslése szerint 1,5 százalék lenne az idei brit növekedés.
Lengyelországban ugyanakkor tavaly 6 százalék feletti éves növekedést mérnek, miközben a brit gazdaság a mind gyakoribb szakértői figyelmeztetések szerint - jórészt a nem elsőrendű (subprime) amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális likviditáspiaci válság miatt - akár a recesszió felé is irányt vehet. A font gyengül, a lengyel zloty ugyanakkor csúcsokon jár, vagyis a mindkét országot sújtó inflációs nyomást Lengyelországban enyhíti az erős hazai valuta.
A bővítés évében, 2004-ben egy font átlagosan 7,23 zlotyt ért; a jelenlegi árfolyam 4,83 zloty, vagyis a Nagy-Britanniában felvett munkabér hazai vásárlóereje komoly erózión ment át a lengyel csatlakozás óta. Egy lengyel építőmunkás a The Timesnak el is mondta: amikor Angliába érkezett, minden hazaküldött fontból három-négy vekni kenyeret tudott venni a család, ma csak egyet.