Minden 11.cég leépítést tervez

A cégek 9 százaléka tervez leépítést az idén, a múlt évre vonatkozóan az arány még 15 százalék volt - derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium közös felméréséből.

 A múlt évben készített felmérés összefoglalóját az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapja közli. Az egy évvel korábban, 2006-ban készített felmérés szerint 2007-re a cégek 60 százaléka számolt azonos létszámmal, 26 százaléka növeléssel, 15 százaléka leépítéssel. A mostani válaszok alapján 2008-ban a cégek 67 százaléka nem tervez létszámváltozást, 24 százaléka kalkulált növeléssel, 9 százaléka leépítéssel. (Az álláskeresők száma közben nagyjából félmillió.)

Az ágazati feldolgozás szerint az iparban a cégek az átlagnál nagyobb, 29 százalékos arányban terveznek létszámnövelést, a szolgáltatást végző cégeknél ez az arány 22 százalék, a mezőgazdaságban 14 százalék. Figyelembe véve a közszféra várhatóan csökkenő, vagy stagnáló foglalkoztatását, nemzetgazdasági szinten a válaszok alapján 3-4 ezres létszámnövelés feltételezhető.

A multik optimisták

A teljesen, vagy többségében külföldi tulajdonú vállalkozások 40,5 százaléka tervez létszámnövelést, a tisztán magyar tulajdonban lévők 21 százaléka. A vállalati munkaerő kereslet alakulását alapvetően határozza meg a tervezett beruházások jellege. Az innovatív, korszerűsítő beruházások esetén többnyire nem változik a foglalkoztatottak létszáma. A kapacitásbővítő beruházást tervező gazdálkodók 38,3 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a beruházás eredményeként növeli létszámát.

A cégek 15 százaléka ugyanakkor azt jelezte, hogy tartós munkaerőhiánnyal küzd. Az egy évvel korábbi adatfelvétel során csak a cégek 9 százaléka jelezte ezt. Átlag feletti ez a hiány a feldolgozóiparban, a szállításban, a távközlésben, az építőiparban. Ezekben az ágazatokban a cégek 18-22 százaléka nyilatkozott így. A munkaerőhiány továbbra is a nagyobb vállalatoknak jelent gondot. Ez arra vezethető vissza, hogy ezek a cégek egyszerre nagyobb volumenű munkaerőigénnyel jelentkeznek.  A 250 dolgozónál többet foglalkoztató vállalkozások 35 százalékára jellemző, hogy nem, vagy csak nehezen tudják felvenni a keresett munkavállalókat. Főként a teljesen külföldi tulajdonú, illetve a döntően exportra termelő cégekre jellemző ez. Az egy évvel korábbi felméréssel összehasonlítva 20 százalékponttal magasabb azon cégek aránya, amelyeknek nem áll rendelkezésére a szükséges munkaerő.

A versenyszektorban a munkaerőhiányt jelző cégek statisztikai állományi létszámuk 3 százalékában határozták meg a hiányzó munkaerő mértékét. Ez a versenyszektorban összességében 23 ezer körüli tartósan betöltetlen munkahelyet jelent. A tartós munkaerőhiány több mint fele, 53 százaléka szakképzett fizikai dolgozókra, 33 százaléka szakképzetlenekre, 14 százaléka szellemi foglalkozásokra irányul.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo