Lenyomhatatlan élelmiszer árak

A tavalyinál jobb gabonatermés mérsékelheti az élelmiszerek árának emelkedését az idén. Eddig az étolaj drágult a legtöbbet, a burgonya olcsóbb lett.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter minapi prognózisa szerint az idén is a tavalyihoz hasonló, tíz százalék körüli mértékű élelmiszer áremelkedés várható Magyarországon. Az agrártárca irányítója szerint az idei élelmiszer áremelkedést mérsékelheti, hogy a múlt évinél várhatóan jobb lesz a gabonatermés idén. A szakértők úgy vélik, hogy a tavalyi 8-9 millió tonnás terméssel szemben az idén akár 15-16 millió tonna gabona is teremhet az országban.

Az élelmiszer infláció - a Kopint-Tárki és az Agrár Európa Tanácsadó Kft. nemrégiben közzétett közös elemzése szerint - 2005-ben még viszonylag alacsony mértékű volt, azaz 2,5 százalék körül mozgott. Ám azóta egyre gyorsuló ütemű. Az élelmiszerek áremelkedése 2006-ban már elérte a 7,7 százalékot, tavaly pedig 11,5 százalékot tett ki az előző évhez képest. Nem véletlen tehát, hogy az Európai Unió vizsgálja, hogy van-e bármiféle kapcsolat a bioüzemanyagok használata és a világszerte egekbe szökő élelmiszerárak között.

Az elemzők megvizsgálták azt is, hogy a múlt év márciusa és ez év márciusa között miként drágultak a fontosabb élelmiszerek. Az étolaj árnövekedése 52 százalék volt a vizsgált egyéves időszak alatt, míg a liszt 48 százalékkal lett drágább. A tésztafélék ára 25 százalékkal emelkedett, a tejé pedig 21 százalékkal. A kenyér és a sajt egyaránt 20-20 százalékkal lett drágább.

Az az élelmiszerek árának emelkedése 2007 őszén volt a legmagasabb, azóta - az étolaj kivételével - az árak növekedése megállt. A sertéshús és a sertéshús készítmények árai stagnáltak, de 2008 második felében a prognózisok szerint a takarmányköltségek növekedése miatt drágulás várható. Az alapvető élelmiszerek közül csak a burgonya és a cukor ára csökkent.

Az elemzők szerint az idei évben átlagos időjárás esetén a mezőgazdasági termelés 10-15 százalékos bővülésére lehet számítani, miközben az ágazati hozzáadott érték 15-20 százalékkal nőhet. A növénytermesztés termelésének volumene jelentősen meghaladhatja a tavalyi gyenge terméseredményeket. Sokkal borúlátóbbak a szakértők az állattartás tekintetében. Ezen belül is különösen rossznak vélik az árollóba szorult - azaz magas alapanyag és alacsony eladási árakkal küszködő - sertéságazat kilátásait. Úgy ítélik meg, hogy az ágazaton az FVM által összeállított költségcsökkentő intézkedéscsomag is csak kismértékben segíthet.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo