Lelassult, kiegyensúlyozott

Idén a fővárosban a tavalyihoz képest a bérbe vett irodaterületek aránya, s a beruházói kedv is nőtt, miközben a bérleti díjak stabilizálódtak. Az ipari ingatlanok részpiaca lelassult, s a bevásárlóközpontok állománya sem bővült az elmúlt háromnegyedévben.

Irodapiac

Budapest irodapiacán idén kedvező folyamatok tapasztalhatók: az elmúlt hónapokban közel 46 ezer négyzetméter irodát adtak át, míg a bérlet-meghosszabbításokkal és az előbérleti szerződésekkel együtt csaknem 120 000 négyzetméternyi területre kötöttek megállapodást. - derül ki az Eston Rt. legfrissebb elemzéséből.

A kereslet élénkülésével a fejlesztési kedv is nőtt a tavalyihoz képest. Már több nagy területű épület elkészült az elmúlt hónapokban (pl. Vízivárosi Office Center, az Infopark "C" stb.), és év végéig átadják a Szépvölgyi Irodapark új szárnyát, a Váci úti Optima II-t, a Máriássy Házat, valamint az IP Westet. Eredményeként év végéig 100-110 ezer négyzetméter kerül piacra (tavaly mindössze 84 ezer négyzetméter), miközben több új, nagyszabású projekt is elindult. A bérlők által keresett hely nem változott: a legkedveltebb terület továbbra is a Váci út környéke és Dél-Buda maradt. Bár a kibérelt irodák között megnőtt az 1500 m2 feletti üzletkötések aránya, a keresett területek zöme a 400-600 m2 intervallumba esik.

Az irodabérleti díjak idén a kereslet élénkülése ellenére stabilizálódtak. Az "A" kategóriás irodaépületek átlagos havi díja 13-16 euró/m2 között van, a "B" kategóriás épületeknél pedig átlagosan 10-12,5 euró/m2 közötti díjjal lehet a cégeknek kalkulálni. Az általános üzemeltetési költségek havi 3,1-3,7 euró/m2 között mozognak, míg a parkolásért -- attól függően, hogy a felszínen vagy mélygarázsban találhatóak a parkolóhelyek -- havi 70-100 eurót kérnek.

Jövőre megugrik

Az elemzők szerint a fejlesztők változatlanul felajánlanak a bérlőknek kedvezményeket (pl. bérletidíj-mentes időszak, költözési hozzájárulás), amivel a 2006-ra várt, nagyarányú kínálatbővülés ellenében igyekeznek bebiztosítani piaci pozíciójukat. (Jövőre, illetve 2007-re a szakemberek szerint a fejlesztések felerősödésével ismét a kínálat jelentős növekedésére, és a kiadatlan területek arányának megugrására lehet számítani.) A cégek közül mind többen kötnek előbérleti szerződést. A korszerű szolgáltatás, rugalmas belső térkialakíthatóság mellett jelenleg is fő szempont az irodaterületet kereső vállalkozásoknál a (tömegközlekedési járművel is) jó megközelíthetőség, kiváló parkolási lehetőség és szép környezet.

#page#

Ipari ingatlanok

A logisztikai ingatlanok fővárosi és agglomerációs piaca idén kiegyensúlyozott: a kissé visszaeső kereslet hatására a fejlesztések dinamikája is lassult. Az év kilenc hónapjában mintegy 50 ezer négyzetméter új, modern területet adtak át, de további fejlesztések-bővítések is folynak. Ezek területei zömében a már bevezetett logisztikai parkok (pl. a szigetszentmiklósi Parkridge, a fóti East Gate, a Prologis M5, és a BILK, valamint a III. kerületi Aquincum Logisztikai Park). Ebben a szegmensben a havi bérleti díj továbbra is 4,8-6 euró/m2 között mozog, míg a használt raktárakért havonta átlagosan 3,5-5,5 euró/m2 díjat kel fizetni.

Üzlethelyiségek

A fővárosban és közvetlen környékén a bevásárlóközpontok új állománya nem bővült, inkább csak bővítések és felújítások indultak (pl. Sugár). A volt Luxus Áruház épületének hasznosításáról a Skála Csoport folytat tárgyalásokat, a Budai Skála épület helyén pedig az ING valósít meg a MOM Park Bevásárlóközponthoz hasonló beruházást. A tematikus üzletházak piacát a törökbálinti Max City és a Róbert Károly körúti Material Design és Építő Center erősíti. A bérleti díjak széles skálán, havi 20-80 euró/m2 között mozognak. A Nagykörút üzleteinek átlagos díja például havi 15-35 euró/m2 között alakult, míg a Váci utca portálos üzletek négyzetméteréért havi 80-120 eurót is elkérnek havonta.


forrás: Eston

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo